loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Ciekawa forma promocji ZZH Maleniec

Paweł Goraj - Administrator

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zdjęcie ze studia nagrań zaproszonych gościto kawał historii techniki, dziejów naszego kraju i małej lokalnej społeczności, zatrzymany w dawnych wnętrzach fabrycznych i zabytkowych maszynach. Tajemnicze urządzenia, koła zębate, wały, pasy wprawione w ruch z pomocą sił natury przypominają wnętrze ogromnego zegara, który może zatrzymać czas… lub nawet go cofnąć. Ta swoista „Machina do podróży w czasie” była zapewne inspiracją dla dyrektora tej instytucji Macieja Chłopka. Swojemu pomysłowi na promocję i zainteresowanie zabytkową fabryką tym razem nadał formę literacką przygotowując scenariusz słuchowiska radiowego.

 

Jest to pomysł o tyle nietypowy, że w dobie wszechobecnej obrazkowej formy komunikacji i krzykliwej reklamy może odbiorcę nieco zaskoczyć, pobudzić wyobraźnię, oderwać od świata cyfrowego zgiełku. Z jakim skutkiem? Zapewne czas pokaże, ale sam pomysł, sposób opowiedzenia historii tego miejsca i ludzi z nim związanych w połowie XIX wieku wydaje się być interesujący. Jest to czas, gdy jeszcze pobrzmiewają echa romantycznych zrywów wolnościowych, a czas nieubłaganie biegnie do przodu, przynosząc nowe wynalazki zmieniające na zawsze oblicze otaczającej ich rzeczywistości. Postęp techniczny, nowe maszyny na ludzi tamtego czasu wpływały zapewne tak mocno, jak rewolucja cyfrowa zmieniająca nasz współczesny świat.

Całość opowieści podzielona jest na 52 odcinki, z których każdy porusza inny, ciekawy aspekt z życia bohaterów. A wszystko to na tle społeczności związanej pracą i troską o maleniecką fabrykę. Pojawiają się postacie i wątki spinające klamrą narracji wspomnienia romantycznej przeszłości, Legionów Polskich, walk niepodległościowych, czasów powstania Mazurka Dąbrowskiego i rozpędzonej, buchającej parą nowej epoki wynalazków, „machin piekielnych”, które na zawsze odmienią sposób pracy, walki, podróżowania i …chyba także myślenia.

Przewodnikiem słuchaczy po tej pasjonującej podróży w czasie, przyprawionej nutą sensacji jest Jacek Lipski- zawiadowca, czy jakbyśmy dziś powiedzieli dyrektor, fabryki żelaza w Maleńcu. W tej roli będziemy mogli usłyszeć znanego aktora Pawła Deląga. Właśnie trwają nagrania epizodów. Radio Kielce rozpocznie emisję słuchowiska od stycznia 2022 roku. Historię Jacka Lipskiego będzie można śledzić w każdą niedzielę. Pierwsze spotkanie z bohaterami XIX wiecznego Maleńca już w najbliższa niedzielę 2 stycznia o godzinie 10.45 na antenie Radia Kielce. Jak zapowiada Magdalena Galas-Klusek, dziennikarka Radia Kielce i jednocześnie reżyser „Krwi i żelaza”, pojawią się też elementy fantastyczne, steampunkowe, dzięki czemu ta opowieść będzie atrakcyjniejsza dla młodych osób.

Adam Kubka

Galeria zdjęć - Ciekawa forma promocji...

2  3  4

5  6  7

8  9

fot. arch. Radio Kielce, Starostwo Powiatowe w Końskich