loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Już 35 lat z folklorem za pan brat

Paweł Goraj - Administrator

We wrześniu tego roku minęło zdjęcie momentu wręczenia przez starostę grwertonu paniom z zespołu Rogowianki35 lat od momentu założenia zespołu „Rogowianka”. Wtedy to grupa inicjatywna w składzie: Zuzanna Kapituła, Marcelina Lagner i Stanisława Kozubska spotkała się z ówczesnym dyrektorem Domu Kultury w Końskich Andrzejem Zdunkiem, nieżyjącą już Elżbietą Sycz i Janem Bukładem, by podjąć decyzję o rozpoczęciu działalności w tej formule. W sobotę 19 listopada, w Wiejskim Domu Kultury odbyła się okolicznościowa uroczystość, podczas której przypomniano minione 35 lat działalności, osiągnięcia, ważne wydarzenia z życia zespołu i lokalnej społeczności. Ze szczególnym sentymentem wspominano wszystkich związanych z historią „Rogowianki”, których nie ma już wśród nas.

 

Zespół w czasie dotychczasowego funkcjonowania połączył trzy pokolenia mieszkanek Rogowa i wpisał się w tradycję kultywowania kultury ludowej Ziemi Koneckiej. Od 1986 roku „Rogowianki” od strony muzycznej wspiera instruktor MGDK w Końskich Jan Bukład, a w repertuarze znajduje się ponad 300 różnorodnych utworów.

Podczas tej uroczystości jubilatom towarzyszyli przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych. Po zakończeniu występu artystycznego starosta konecki Grzegorz Piec, w towarzystwie przewodniczącego rady Zbigniewa Kowalczyka i radnego Michała Cichockiego przekazali na ręce przedstawicieli zespołu pamiątkowe grawertony i upominki. Prezenty i okolicznościowe życzenia złożyli „Rogowiance” również burmistrzowie: Krzysztof Obratański, Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński oraz dyrektor MGDK Piotr Salata.

Na swoim koncie "Rogowianka" ma nagrane i wydane siedem płyt, które powstały przy wydatnej pomocy Domu Kultury w Końskich i Radia Kielce. Wszyscy uczestnicy jubileuszowego spotkania otrzymali pamiątkową płytę z 11 utworami "Rogowianki", ilustrującą dorobek z ostatnich pięciu lat.

Adam Kubka

Galeria zdjęć – Już 35 lat z folklorem…

2  3  4

5  6  7

fot. Krzysztof Kamiński