loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Projekt „Tradycyjny sad” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy

Paweł Goraj - Administrator

Uczennice z Internatu Specjalnego zdjęcie uczniów z sosw w Baryczy w momencie sadzenia drzewekOśrodka Szkolno – Wychowawczego w Baryczy pod opieką wychowawcy Małgorzaty Grzybowskiej wzięły udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Tworzymy sad - Tworzenie Pomologicznej Mapy Polski”, organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Zadaniem grupy było odnalezienie starych (sprzed 1960 r.) tradycyjnych odmian drzew owocowych. Zespół „ Baryczanki” odnalazł 11 odmian starych jabłoni na terenie naszego powiatu i tym samym zajął 6 miejsce w tym projekcie. Zrodził się pomysł, aby na terenie szkoły posadzić stare odmiany jabłoni.

Uczniowie kl. I-III SP wraz z wychowawcami: Moniką Kowalczyk, Dorotą Głąb, Jolantą Andrychiewicz i Martyną Kopczyńską, biorąc udział w akcji „Drzewko za surowiec” pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, wymienili zużyte surowce na odmiany starych jabłoni. Dzięki temu, każda klasa ze swoim wychowawcą mogła posadzić swoje drzewo, które będą pielęgnować. W ten sposób powstał piękny sad, a w nim będą rosły. takie odmiany jabłoni jak: Szara Reneta, Gloster, Delikates, Malinówka. W przyszłości sad ten będzie ogrodzony. Dyrekcja Ośrodka planuje dokupić jeszcze kilka odmian jabłoni, tak aby swoje drzewka mogły posadzić również klasy ze Szkoły Branżowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. W szkole odbył się też konkurs plastyczny na najładniejszą nazwę szkolnego sadu, dzięki czemu zyskał on nazwę „ Sad starej jabłoni Szarlotka”. Uczniowie nie mogą się już doczekać kiedy spróbują pierwszych owoców z naszego sadu.

Natomiast po drugiej stronie szkoły uczniowie i nauczyciele wsadzili drzewka iglaste i liściaste w ramach ogólnopolskiej akcji „#sadziMY”, zorganizowanej przez Lasy Państwowe pod patronatem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Sadzonki pozyskali uczniowie kl. IV-V z wychowawczynią Małgorzatą Wydrą. Dzięki uprzejmości szkółki leśnej w Niekłaniu, szkolny park wzbogacił się o jarzębiny, klony, świerki, sosny i dęby bezszypułkowe. Życie bliżej natury, to prawdziwa przyjemność i frajda dla całej społeczności szkolnej.

Wyniki konkursu – w etapie MAPA – dla wszystkich uczniów.

Kolejność zespołów według ilości zdobytych punktów:

 1. Tradycjanie 2 – Harta – 273,00 pkt.
 2. Czereśniowi fani – Wiadrów – 206,33 pkt.
 3. 2c – Trzcianka – 178,00 pkt.
 4. Smakosze – Sandomierz – 136,00 pkt.
 5. Pszczółki – Dąbie – 124,33 pkt.
 6. Baryczanki – Barycz – 85,33 pkt.
 7. Ekosady Jana – Mogielnica – 82,00 pkt.
 8. Sp Lechów – Lechów – 64,00 pkt.
 9. Malinki – Przeciszewo – 44,33 pkt.
 10. Sadownicy z Jedynki – Kłodawa – 39,00 pkt.
 11. Czereśniowy Sad – Gałdowo – 29,33 pkt.

Galeria zdjęć - Projekt "Tradycyjny sad"...

2  3

4  5  6

7  8  9

fot. arch. SOSW w Baryczy