loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Jesienna pamięć o bohaterach

Paweł Goraj - Administrator

Jesień i zbliżający się okres zdjęcie grupowe młodzieży szkolnej uczestniczącej w akcji sprzatania zapomnianych nagrobkówŚwięta Zmarłych, to w polskiej tradycji czas szczególny, czas pomięci o tych którzy odeszli. W poniedziałek, 25 października młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie zorganizowała akcję przypominającą znane postacie związane z regionem i bohaterów walk o niepodległość, spoczywających na koneckiej nekropolii. Działania zainicjowane przez samorząd uczniowski spotkały się z odzewem rówieśników. Grupa uczniów pod opieką pedagogów wymienionej placówki: Agnieszki Drzazgi i Kamila Sobierajskiego, zaopatrzona w plany z oznaczonym miejscami pochówków wielu często już zapomnianych bohaterów i narzędziami niezbędnymi do oczyszczenia mogił, wyruszyła alejkami cmentarza.

 

Przy odnalezionych grobach krótką biografię spoczywających tam osób przedstawili naczelnicy: Wydziału Promocji i Kultury, Marian Wikiera oraz Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Krzysztof Stachera z koneckiego starostwa. Jak zauważył przewodniczący samorządu uczniowskiego Jakub Świeca, wiele z tych miejsc wymaga dodatkowego oznaczenia informacyjnego. Większość z odwiedzających naszą nekropolię nie wie bowiem, że spoczywają tu takie osoby, jak matka kapitana Reginisa, bohaterskiego obrońcy Wizny, czy matka legendarnego tenora Jana Kiepury. Młodzież odwiedziła m.in. mogiły Józefa Milberta legionisty, wachmistrza 1 Pułku Ułanów „Beliny” Prażmowskiego, czy Mariana Kaczorowskiego „Gruszki”, jednego z pierwszych żołnierzy OWWP mjr. „Hubala”.

CZEŚĆ I CHWAŁA OBROŃCOM NIEPODLEGŁEJ OJCZYZNY!

Adam Kubka

Galeria zdjęć - Jesienna pamięć...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

18  17  19

20  21

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich