loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Cenna inicjatywa i nowe szanse dla rolnictwa w skali lokalnej

Beata Kij

W dniu 28 września, z inicjatywy na zdjeciu starosta szydłowiecki włodzimierz górlickiStarosty Szydłowieckiego Włodzimierza Górlickiego, w siedzibie tamtejszego starostwa  spotkali się przedstawiciele powiatów współpracujących w ramach Ziemi Odrowążów z zarządem Klastra Przemysłowego dawnych terenów Centralnego Okręgu Przemysłowego im. Premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego i przedstawicielem Fundacji „Rolnik Handluje”. Powiat Konecki reprezentował starosta Grzegorz Piec. Głównym tematem był nowy projekt wdrożeniowy dystrybucji i przetwórstwa żywności przygotowywany przez Klaster Przemysłowy COP we współpracy z wymienioną wcześniej fundacją i samorządami lokalnymi.

 

W krótkiej prelekcji Prezes Klastra Przemysłowego COP, Jacek Kopyra przedstawił podstawowe założenia tego pomysłu, którego istotą jest stymulacja rozwoju małych i średnich producentów rolnych. Skrócenie łańcucha dystrybucji  i dostarczenie do końcowych konsumentów produktów lokalnych, ekologicznych i przede wszystkim świeżych jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne.

Rafał Foryś, przedstawiciel  Fundacji „Rolnik Handluje” w swoim wystąpieniu nawiązał do tego mówiąc o wielu problemach współczesnych społeczeństw i typowych chorób cywilizacyjnych związanych ze spożywaniem produktów wytwarzanych przy nadmiernym wykorzystaniu środków chemicznej ochrony roślin, zbyt dużej ilości konserwantów i żywności głęboko przetworzonej. Obaj prelegenci zgodnie podkreślili, że sukces przedsięwzięcia z znacznej mierze zależy od dobrej współpracy z lokalnymi samorządami szczebla gminnego oraz powiatowego. Jan Banaszak, zastępca Prezesa Klastra Przemysłowego COP, mówiąc o tym pomyśle odwołał się do chlubnych przykładów z przeszłości, pragmatyzmu wielkopolskich rolników i wspaniałych osiągnięć myśli technicznej 20-lecia międzywojennego.

W roli gospodarza starostę Włodzimierza Górlickiego wspierał przewodniczący Rady Powiatu Roman Woźniak. Na spotkaniu obecni byli włodarze gmin powiatu szydłowieckiego. Starosta Grzegorz Piec docenił potencjał i szanse, jakie dla lokalnego rynku rolnego stwarza ten projekt i zaprosił przedstawicieli Klastra Przemysłowego i Fundacji „Rolnik Handluje”  do naszego powiatu na podobne spotkanie.

Adam Kubka

Galeria zdjęć - Cenna inicjatywa i nowe szanse dla rolnictwa w skali lokalnej

2  3

5  6  8

10  11  12

fot. Adam Kubka

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich