loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Kazanów w ogniu wojennej zawieruchy 82 lata temu

Beata Kij

82 lata temu w miejscowości Kazanów żołnierzena zdjeciu czlonek zarzadu powiatu Jaroslaw Staciwa z Radna Powiatowa Beata Zbrog III Batalionu 163 PP pod dowództwem ppłk.Przemysława Nakoniecznikoffa-Klukowskiego, stoczyli zaciekły bój w obronie tej miejscowości. Wówczas poległo 49 żołnierzy, których ciała spoczęły na cmentarzy w Kazanowie. W rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń odbyła się uroczysta msza św. i Apel Poległych przed pomnikiem w Kazanowie.

Dzień po tych tragicznych wydarzeniach z Kazanowa zostały niemal same zgliszcza. Ludzie nie mieli do czego wracać. Ale mieszkańcy nie poddali się i na tych zgliszczach powstało nowe życie. Ta uroczystość chce nam powiedzieć, że wciąż mamy dbać o naszą Ojczyznę, ale mamy również dbać o pokój, bo konflikty biorą się z naszych serc - podkreślał ks. Marek Adamus z parafii Zwiastowania NMP w Nowym Kazanowie podczas uroczystej homilii. 

 

Cieszę się przede wszystkim, że w tych uroczystościach biorą udział uczniowie. Ich chęć pielęgnowania i troski o dziedzictwo historyczne ma niebagatelny wpływ na kształtowanie tożsamości narodowej przyszłych pokoleń, za to bardzo im dziękuję. Dziękuję również nauczycielom i pedagogom, którzy uczą i przygotowują naszą młodzież – podkreślał Jarosław Staciwa – członek Zarządu, któremu towarzyszyli Beata Zbróg i Wojciech Owczarek radni Rady Powiatu Koneckiego.     

W uroczystości udział wzięli również mieszkańcy Kazanowa i okolicznych miejscowości oraz władze MiG Końskie. Po odczytano Apelu Poległych, młodzież szkolna przedstawiła krótki program artystyczny, odnoszący się do wydarzeń sprzed 82 lat. Delegacje władz Powiatu Koneckiego, MiG Końskie, Prawa i Sprawiedliwości oraz młodzieży szkolnej,  złożyły symboliczne wiązanki i zapaliły znicze przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 36 DP. Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że w miesiącu sierpniu br. do burmistrza Końskich wpłynęła petycja, sygnowana nazwiskami 3 Koneccczan których dodatkowo wsparło swymi podpisami ponad 320 osób, z terenu Końskich i okolic, z prośbą o nadanie nowemu rondu u zbiegu ulic: Spacerowej i Zachodniej nazwy - 163 Pułku Piechoty.

Jesteśmy przekonani, że przyjęcie takiej nazwy byłoby właściwym i autentycznym uhonorowaniem bohaterskiego czynu  żołnierskiego i ofiary życia - podkreśla jeden z pomysłodawców złożonego wniosku Mirosław Gryglicki.

Jak do tej pory pomysłodawcy ww. inicjatywy nie mają żadnej odpowiedzi ze strony koneckiego magistratu.

                                                                              

                                                                       Paweł Kubiak

 

Galeria zdjęć - Kazanów w ogniu wojennej zawieruchy...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

17  18  19

20  21  22

23  24  25
26  27  28

29  30  31

32  33  34

35  36  37

38  39  40

41  42  43

44  45  46

47

fot.arch. Starostwo Powiatowe w Końskich