loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Wspomnienie o Marszałku na spotkaniu z Ewą Dałkowską w Maleńcu!

Paweł Goraj - Administrator

11 czerwca, w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym zdjęcie grupowe uczestników podczas spotkania z Ewą Dałkowskąw Maleńcu odbył się wieczór wspomnień, poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. Scenariusz spotkania oparty został na fragmentach książki „Ścieżka obok drogi” Kazimiery Iłłakowiczówny, w aktorskiej interpretacji Ewy Dałkowskiej. W wieczornym plenerze, oświetlonym pochodniami, wzbogaconym iluminacją świetlną, na terenie dawnej fabryki żelaza, przybyli goście mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z codziennego życia Piłsudskiego. Wyjątkowy klimat spotkania nad malenieckim stawem zapewniła także sama aktorka, która zabrała uczestników w piękną, sentymentalną podróż.

 

Wieczór wspomnień oparty był na wspomnieniach poetki Kazimiery Iłłakowiczówny, która tuż przed wybuchem II wojny światowej opublikowała zbiór wspomnień “Ścieżka obok drogi” z czasów swojej pracy w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Przez kilka lat była bowiem osobistą sekretarką Marszałka Józefa Piłsudskiego – odpisywała na listy do niego kierowane. Dzięki fragmentom jej barwnej i pisanej z humorem opowieści w ekspresyjnym wykonaniu Ewy Dałkowskiej, można było poznać ówczesną sytuację społeczną w kraju i przybliżyć nie tylko postać samego Marszałka, czy też jego sekretarki, ale także atmosferę jaka panowała w czasie odbudowy kraju po odzyskaniu niepodległości. Aktorka zabrała wszystkich w świat odrodzonego po I- wszej wojnie światowej Państwa Polskiego za rządów Józefa Piłsudskiego, który dał się poznać jako człowiek bardzo wrażliwy na krzywdy innych ludzi, w ciepłych relacjach z podwładnymi i pełen pasji w podjętych działaniach.

Spotkanie, jakie miało miejsce w Maleńcu, było żywą lekcją historii i literatury, stanowiło tym samym przypomnienie, jak niezwykłym czynem było odzyskanie niepodległości, a także jak wielkim obowiązkiem okazało się budowanie Nowej Polski.

- Znalazłam ten tekst na półce u ojca w domu. Zachwyciłam się autorką, która nie została doceniona. Pomyślałam, że mogę to wykorzystać, ponieważ cały mój dom pełen jest Piłsudskiego i tradycji historycznych, stąd dziś moja obecność w tym urokliwym miejscu jakim jest Maleniec. Opadająca mgła, cisza, pochodnie i oświetlenie nadały uroku temu spotkaniu, za które bardzo dziękuję organizatorom - komentuje Ewa Dałkowska.

Na zakończenie aktorka otrzymała bukiet kwiatów z podziękowaniem, które wręczył w imieniu starosty koneckiego, dyrektor ZZH Maleniec - Maciej Chłopek. Nagrany został audiobook czytany przez Ewę Dałkowską "Ścieżka obok drogi" i każdy uczestnik spotkania został nim obdarowany. Po programie każdy otrzymał autograf aktorki na otrzymanej płycie.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu realizowanego przez fundację „Zatrzymać Czas” i dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Mariusz Słowiński

Galeria zdjęć - Wspomnienie o Marszałku...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  17

18  19  20

21  22  23

24  25  26

16

fot. Adam Kubka

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich