loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

„MIASTO KOŃSKIE OKIEM KAMERY„– PONAD PÓŁ WIEKU TEMU

17 listopada 2011 roku w siedzibie Biblioteki Publicznej zdjęcie okiem kameryMiasta i Gminy Końskie, gdzie przybyło wielu Konecczan, odbyła się projekcja filmu pt.: „Trzeci Warunek” w reżyserii Wojciecha Fiwka. Film został nakręcony w Końskich w 1958 r. Opowiada o formowaniu się drużyny Zuchów w małym miasteczku. Widz bez problemu może rozpoznać koneckie ulice, elementy parku miejskiego i centrum miasta oraz ruiny zamku w Modliszewicach przed odbudową. Film jest ciekawą wycieczką w przeszłość – można rozpoznać wielu mieszkańców Końskich sprzed 53 lat. Spotkanie rozpoczął dyrektor biblioteki – Dariusz Kowalczyk, który przedstawił postać reżysera oraz tło historyczne powstania filmu.

 

Jerzy Wojciech Fiwek (ur. 7 kwietnia 1924 r. w Łodzi) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Pracował od 1950 r. jako asystent reżysera i operatora w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Jako samodzielny twórca zadebiutował filmem oświatowym w 1954 r. W swej karierze reżyserskiej zrealizował ponad 30 filmów dokumentalnych. Reżyserował filmy dla młodzieży. Wspólnie z Konradem Frejdlichem napisał 3 powieści dla młodzieży: „Siedem stron świata”, „Tam było inne słońce”, „Jeśli serce masz bijące”. Do najbardziej znanych filmów wyreżyserowanych przez autora „Trzeciego Warunku” należą: „Antek”, „Czerwone węże”, „Pogrzeb świerszcza”, „Zielone kasztany”, jak również seriale dla młodzieży – „Gruby”, „Siedem stron świata”. W prezentowanym filmie mogliśmy rozpoznać znanego fotografa – Antoniego Borowca, braci Stępniów czy też małego Grzesia, którym okazała się kobieta. Na filmie rozpoznał się jeden z zuchów i rozpoznano budynek, gdzie w chwili obecnej mieści się Przedszkole Samorządowe Nr 1. Dyrektor biblioteki na zakończenie podziękował przybył za duże zainteresowanie historią naszego miasta, a jak sam stwierdził „niektórym zakręciła się łezka w oku”. Należy pamiętać, iż przyszłość społeczności lokalnej możemy tworzyć tylko w odniesieniu do jego przeszłości.