loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

11 LISTOPADA 2011 ROKU

93 rocznicę Odzyskania Niepodległości zdjęcie 11 listopadasamorząd konecki w towarzystwie licznych pocztów sztandarowych i zgromadzonych Konecczan, zainaugurował pod Pomnikiem Wdzięczności. Po hymnie, który odegrała Miejska Orkiestra Dęta zebranych gości przywitał Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz, który zaprosił do mikrofonu Jarosława Godlewskiego – ucznia II LO w Końskich, aby w krótkim rysie historycznym nawiązującym do obchodzonego święta przypomnieć zgromadzonym o heroicznym poświęceniu i zmaganiach milionów Polaków w walce o niepodległość Ojczyzny. Warty honorowe wystawili uczniowie Szkoły Doskonalenia Zawodowego w Końskich, której przedstawiciele towarzyszą w niemal każdej tego typu uroczystości.

 

11 listopada to symbol miłości do Ojczyzny. Tego dnia marzenia Polaków w końcu się ziściły. „Polska to jest wielka rzecz” - przytaczał w swoim wystąpieniu słowa Stanisława Wyspiańskiego - burmistrz Michał Cichocki. Wiązanki kwiatów w imieniu poszczególnych przedstawicieli Kombatantów, szkół, partii politycznych oraz samorządu gminnego i powiatowego składały liczne delegacje na czele z Bogdanem Soboniem – starostą, Wiesławem Skowronem – przewodniczącym Rady Powiatu, Michałem Cichockim – burmistrzem oraz Zbigniewem Kowalczykiem – przewodniczącym Rady Miasta. Następnie pochód przemieszczając się ulicami Piłsudskiego, Placem Kościuszki oraz ulicą Ks. Granata dotarł do Kolegiaty Św. Mikołaja, gdzie została odprawiona uroczysta liturgia w intencji Ojczyzny poprowadzona pod przewodnictwem ks. Andrzeja Zaparta. Uroczystej liturgii towarzyszył chór młodzieży gimnazjalnej, który na początek zaśpiewał niezwykle wzruszającą pieśń autorstwa Janusza Kondratowicza „Biały Krzyż”. W jej słowach odnajdujemy prawdziwą charakterystykę okoliczności i wewnętrznych zmagań Polaków, którzy bez względu na sytuację gotowi byli stawać do walki o niepodległą Polskę. Niestety nie wszyscy mogli doczekać JEJ niepodległości. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. dziekan, który powiedział „Dzisiaj wyrażamy Panu Bogu naszą wdzięczność, bo jakże Bogu nie dziękować za, to co tak ważne w naszym życiu, co decyduje o naszej tożsamości narodowej, za Matkę Ojczyznę. Radujmy nasze serca dziś jak Ci, którzy radowali je 93 lata temu. Czy dziś potrafimy się tak cieszyć? To piękne czasy i wspaniali ludzie, Oni wiedzieli, że trzeba zrobić wszystko, aby Nasza Ojczyzna była wolna i bezpieczna. Oni Kochali swoją Ojczyznę wiedzieli jaki to skarb. Pamiętajmy, że kto czyni dobro dla Polski ten jest prawdziwym Polakiem. My jako ludzie mamy prawo do różnic, ale różniąc się dlaczego zaczynamy się nienawidzieć?”. Symboliczne kwiaty i znicze delegacje władz samorządowych złożyły także pod tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej przy ulicy Warszawskiej.