loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Wielkanocne śniadanie zacznijmy AB OVO z Kołem Gospodyń Wiejskich w Przyłogach

Paweł Goraj - Administrator

Przed nami kolejne święta, które ponownie zdjęcie faszerowanych jajek na wielkanocnym stole spędzimy inaczej. W kameralnym gronie będziemy celebrować najstarsze i najważniejsze święto w chrześcijańskim roku liturgicznym – WIELKANOC. Niezmiennie, po porannej rezurekcji, zasiądziemy do świątecznego śniadania, które rozpoczniemy AB OVO. Jajko, już w czasach przedchrześcijańskich uchodziło za symbol początków życia. Dla chrześcijan jest początkiem nowego życia, które przynosi zmartwychwstały Chrystus, triumfem życia nad śmiercią.

Na świątecznych stołach jajka pojawiają się w wielu odsłonach. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Przyłogach proponują przygotowanie jaj faszerowanych, które nie tylko dobrze smakują, ale też efektownie prezentują się na świątecznym stole.

 

Dla tych wszystkich, którzy nie mają jeszcze pomysłu na świąteczne domowe menu, przedstawiamy kilka pomysłów na wielkanocne świętowanie przy stole. Przepisy przygotowały Panie z KGW w Przyłogach.

Życzymy radości tworzenia oraz wesołych i smacznych Świąt Wielkanocnych !

JAJA FASZEROWANE

SKŁADNIKI:

6 jajek ugotowanych na twardo, 300 g pieczarek, ½ cebuli, 1 łyżka oleju, 1 łyżka masła, ½ pęczka natki pietruszki, ok. 150 ml majonezu, rzeżucha.

WYKONANIE:

Jaja ugotować na twardo, zalać zimną wodą i wystudzone obrać ze skorupek. Następnie przekroić wzdłuż i wyjąć żółtka. Żółtka przełożyć do miseczki i rozgnieść widelcem. Pieczarki umyć, osuszyć, pokroić w plasterki. Na patelni rozgrzać olej. Cebulę drobno posiekać i zeszklić na oleju. Dodać masło oraz pieczarki i jeszcze przez chwilę smażyć, po czym zdjąć z ognia i wystudzić, doprawić solą i pieprzem. Do farszu dodać natkę pietruszki, drobno posiekać lub zmielić w maszynce. Masę połączyć z żółtkami, doprawić i wymieszać z 2-3  łyżkami majonezu. Białka jajek wypełnić farszem, docisnąć. Układać na półmisku posmarowanym majonezem. Polać resztą majonezu i udekorować rzeżuchą.

Gospodynie polecają również przygotowanie pysznych pasztecików, które można piec z dowolnymi farszami.

PASZTECIKI

SKŁADNIKI Ciasto:

4 szklanki mąki pszennej tortowej lub luksusowej, 200 g zimnego masła, 1 szklanka gęstej śmietany, 2 żółtka, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, szczypta soli, można dodać ulubione zioła.

SKŁADNIKI Farsz:

1 kg kapusty kiszonej, 10 dag grzybów suszonych, 1 liść laurowy, 2 ziela angielskie, 2 łyżki bułki tartej, 1 duża cebula, 1 łyżka oliwy,  pieprz, sól.

WYKONANIE:

Kapustę włożyć do garnka, dodać grzyby, gotować do miękkości pod koniec dodać liść laurowy i ziele angielskie. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę i usmażyć na oleju na złoty kolor. Kapustę z grzybami zmielić, dodać usmażoną cebulę, pieprz, sól i bułkę tartą. Wszystko wymieszać. Składniki na ciasto razem zagnieść, podzielić na dwie części i każdą rozwałkować na grubość około 0,5 cm. Na jedną część nałożyć farsz, rozsmarować i przykryć drugim kawałkiem ciasta. Pokroić na kawałki, posmarować rozkłóconym żółtkiem i ułożyć na papierze do pieczenia. Piec około 20-30 min. w temperaturze 180 - 200 stopni.

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć słodkości, tak wyczekiwanych nie tylko przez dzieci. Deserem, który przygotowały miłe panie jest pascha. Do Polski przywędrowała ona wraz z rodakami wywodzącymi się z Kresów Wschodnich. Choć przygotowanie tego deseru jest pracochłonne, to warto podjąć próbę wykonania go ze względu na interesujące walory smakowe. Należy pamiętać, by do przygotowania paschy użyć wyłącznie twarogu i masła najlepszej jakości. Im lepszy twaróg, tym smaczniejsza pascha.

PASCHA WIELKANOCNA

SKŁADNIKI:

1 kg tłustego lub półtłustego twarogu, 1 kostka (200g) masła, 100 g śmietanki kremówki 30%, 6 żółtek, 130 g cukru pudru, Ekstrakt z wanilii, 60 g kandyzowanej skórki pomarańczowej, 80 g migdałów, 120 g rodzynek ( może byś też żurawina).

*Do wykonania deseru potrzebne będą; szklanka o pojemności 250 ml, sitko o średnicy 20 cm, ściereczka muślinowa, gaza lub nowa pielucha tetrowa, miska lub garnek do umieszczenia w nim sitka, płaski talerzyk do obciążenia paschy.

WYKONANIE:

Twaróg, masło, jajka i śmietanę należy wcześniej wyjąć z lodówki. Twaróg mielimy dwa razy, aby uzyskać aksamitną masę. Do masy twarogowej wlewamy śmietankę i ekstrakt z wanilii, miksujemy na niskich obrotach. W osobnej misce ucieramy mikserem masło. Do maślanego puchu dodajemy, powoli po łyżce, 4 łyżki cukru pudru. Ubijamy ok. 5 min.

Twaróg z wanilią i śmietanką przekładamy do większej miski. Dokładamy utarty maślany puch. Oddzielnie mikserem ubijam żółtka z pozostałym cukrem aż do białości. Następnie dodajemy do masy twarogowo-maślanej. Łączymy składniki, wsypujemy bakalie i delikatnie mieszamy szpatułką. Tak powstaje gęsta masa. Muślinową ściereczką wykładamy sitko i umieszczamy w misce o podobnej średnicy. Słodką masę bakaliową przekładamy do sitka i wyrównujemy powierzchnię. Na górze umieszczamy talerzyk, który obciążamy w razie potrzeby. Taką konstrukcję wstawiamy do lodówki na około 12 godzin. Następnie sitko wyjmujemy z miski i dociskając talerzyk odwracamy paschę. Zdejmujemy sitko oraz ściereczkę. Pascha jest gotowa do ozdobienia i podania na stół. Deser przechowujemy w lodówce.

Przełamać słodki smak deseru możemy sosem żurawinowym, który będzie też doskonałym dodatkiem do dań mięsnych.

SOS ŻURAWINOWY

SKŁADNIKI:

0,5 szklanki wody, 2 łyżki żurawiny (przetartej lub skręconej ze słoiczka), 1 łyżka mąki ziemniaczanej, odrobina soku z cytryny.

WYKONANIE:

Wodę gotujemy, a następnie dodajemy do niej żurawinę. Następnie zagęszczamy mąką ziemniaczaną i gotujemy jak kisiel. Na koniec doprawiamy sokiem z cytryny.

Mariusz Słowiński

Galeria - Wielkanocne śniadanie...

2  3  4

5  6  7

fot. arch. KGW w Przyłogach