loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Rodziny bobrze mają się dobrze

Paweł Goraj - Administrator

Rodziny bobrze w Powiecie Koneckim zdjęcie trzech bobrów obgryzających gałęzie drzewmają się dobrze. Świadczą o tym liczne ślady ich obecności w wielu miejscach na terenie naszego powiatu. My takie ślady obecności, tych niezwykłych zwierząt, mogliśmy zobaczyć na terenie Maleńca, gdzie za Zabytkowym Zakładem Hutniczym bobry niemal się już na dobre zadomowiły. Widać „twórczą” pracę gryzoni, kiedy ostrzą okazałe uzębienie, wejścia do bobrzych osiedli – żeremi, no i wiele powalonych drzew. Tam gdzie się pojawiają, bardzo często pojawia się również bioróżnorodność środowiska.

Z jednej strony mają opinię szkodników, o czym przypominają nam rolnicy, a z drugiej strony chwalone są za tworzenie unikalnego środowiska, o czym z kolei mówią nam leśnicy, dlatego też pewną niesprawiedliwością jest mówienie, że są one szkodnikami. To znakomicie „wyszkoleni” inżynierowie wodni, którzy szczególnie w ekosystemie leśnym robią rozlewiska, dając przykład tworzenia tzw. „małej retencji”, co udało nam się dostrzec w bliskiej odległości od Samorządowej Instytucji Kultury w Maleńcu i udokumentować na przedstawianych poniżej zdjęciach.

Choć działalność bobra może kojarzyć się z pewnymi szkodami i utrudnieniami, to są one pożyteczne. To między innymi dzięki ich obecności środowisko naturalne chroni się przed skutkami suszy. Pamiętajmy, że tworzone przez nich tamy zatrzymują wodę, a na powierzchni leśnej, to szczególnie ważne. Co do obszarów uprawnych na polach, to działalność bobrza jest z pewnością uciążliwa i gospodarzom są te straty w pewien sposób rekompensowane w postaci wypłat odszkodowawczych. To prawda, że ścinają mnóstwo drzew, to jeden z pierwszych oznak ich bytności na danym terenie, ale jednocześnie tworzą unikalny mikroklimat, gdzie odradzają się gatunki chronione. Jeśli chodzi o teren Nadleśnictwa Radoszyce, to szkody wyrządzone w drzewostanach przez bobry w 2019 roku wynosiły 186 ha, a w 2020 roku – 197 ha. Dużo podtopień odnotowujemy w leśnictwach:  Szkucin, Czapla i Ruda Pilczycka. Pamiętajmy, że często tam gdzie, są bobry, to Lasy Państwowe tworzą fragmenty lasów wyłączonych spod użytkowania – mówi nam Damian Mazur – specjalista ds. Ochrony Lasów z Nadleśnictwa Radoszyce.

Jeśli chodzi o zdarzenia drogowe związane z bytnością tych zwierząt, to my w 2020 roku odnotowaliśmy ich kilka, jako jednostki ochrony przeciwpożarowej. Zaznaczam, że na szczęście, nie były to, tragiczne w skutkach zdarzenia i nikomu nic się nie stało – podkreśla st. kpt. Mariusz Czapelski z Komendy PPSP w Końskich.

Nie dziwi zatem, że bobry mają się tutaj dobrze. Wszakże od niepamiętnych czasów środowisko rzeki Czarnej Koneckiej im sprzyja, o czym można wyczytać już w annałach z czasów biskupa Iwo Odrowąża – założyciela parafii św. Mikołaja w Końskich z początków XIII wieku.

Paweł Kubiak

Galeria - Rodziny bobrze...

2  3  4

5  6  7

8

fot. Paweł Kubiak

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich