loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Gustawowskie Jurty

Paweł Goraj - Administrator

W Gustawowie, w gminie Fałków, na skraju zdjęcie Axela Szemińskiego własciciela jurtypowiatu koneckiego wybudowane zostały trzy duże jurty na drewnianych podestach. Nietypowe zabudowania wzniósł pasjonat historii Axel Szemiński, z zawodu kowal artystyczny. Wspólnie z partnerką i przyjaciółmi prowadzi działalność jako Manufaktura Sztuk Wszelakich, która zajmuje się odtwarzaniem sztuki rzemieślniczej w takich dziedzinach jak: kowalstwo, pszczelarstwo, powroźnictwo, podkuwanie koni. Twórca brał udział w wielu rekonstrukcjach historycznych i podczas jednego z takich wydarzeń zaprzyjaźnił się z Węgrami, którzy zainteresowali go jurtami węgierskimi, mniej znanymi od mongolskich. Jurty znane są ludzkości już od dawien dawna.

 

Pierwsze zapisane wzmianki o nich pochodzą aż z V. wieku przed naszą erą. Stanowiły wtedy schronienie dla Scytów – koczowniczych ludów irańskich. Jurty te zbudowane są bez użycia gwoździ i są namiotami, tradycyjnie ocieplanymi skórami i wełnami. Okrągła konstrukcja jurty sprawia, że ciepło rozchodzi się optymalnie. Pan Axel wykonał je jednak zgodnie ze zdobyczami XXI wieku - ocieploną watą fizelinową, fizeliną, folią aluminiową i folią bąbelkową oraz plandeką. Do mieszkania doprowadzony jest też prąd i woda. W dachu zainstalowane są okrągłe lufciki, których nie było w tradycyjnych jurtach. W każdej z nich znajduje się normalny sprzęt kuchenny, łazienka z kabiną prysznicową, umywalką oraz toaletą oraz pokój dzienny. Główny namiot ma wyjście na taras przez drzwi balkonowe, a jurta z kuchnią i łazienką posiada okna osadzone na specjalnych szynach. Każda z jurt ma niezależne ogrzewanie, dzięki piecom sprowadzonym z Nowosybirska na Syberii, które od 10 do 15 minut potrafią nagrzać wnętrze nawet do 30 stopni. Oprócz tego namioty, kiedy piec wygasa, są dogrzewane przy użyciu elektrycznych lamp na podczerwień.

Gustawowskie jurty nie spoczywają na gołej ziemi. Są wyniesione około metra w górę na specjalnych podestach. Dzięki temu pod nimi tworzy się przestrzeń do przechowywania, czy do suszenia drewna potrzebnego do ogrzewania kominków. Wszystkie elementy łączone są sznurkami i rzemieniami. Kratownica, która stoi na obwodzie koła łączona jest rzemieniami, a dachowa konstrukcja przywiązana jest sznurkami. Podstawowa jurta z luftem u kopuły, przez który można podziwiać gwiazdy, czy doprowadzać świeże powietrze, to koszt około 17 tysięcy złotych. Jurty bardziej zaawansowane np. poprzez dodanie okien, czy drzwi balkonowych są nieco droższe.

Życie w jurcie to przyjęcie także pewnej filozofii. Dotyczy ona przede wszystkim harmonijnego wzrastania człowieka w zgodzie z naturą. Posiada najbardziej naturalne kształty występujące w przyrodzie. Z tego właśnie powodu przebywając w jej środku można poczuć się bezpiecznie, w poczuciu dobrej i pozytywnej energii. Symetryczny, okrągły szkielet jurty daje konstrukcji siłę, która pozwala oprzeć się nawet najtrudniejszym warunkom atmosferycznym.

Docelowo to miejsce na mapie powiatu koneckiego ma przyciągać fanów historii oraz turystów. Nic dziwnego, że oryginalnym pomysłem Axela Szemińskiego interesują się media nie tylko lokalne, ale z całej Polski. Dzięki temu, ta oryginalna atrakcja pozwoli niektórym odnaleźć w jurtach azyl, spokój i wytchnienie. Dla innych będzie to miejsce do niezapomnianych, klimatycznych imprez w gronie znajomych. Jak genialne i funkcjonalne muszą to być konstrukcje, skoro przez tysiące lat, aż do dziś dnia dla wielu jurty w praktycznie nie zmienionej postaci, nadal są całorocznym, ekologicznym domem.

Cieszy nas fakt, że rodzina Axela, jako jedyna taka w Polsce, która postawiła na jurty węgierskie i kultywowanie tradycji rzemieślniczych, dzięki pasji i powstaniu Manufaktury Sztuk Wszelkich, będą tak interesującą atrakcją turystyczną naszej małej ojczyzny.

Mariusz Słowiński

Galeria - Jurty pod Gustawowem...

2  3

fot. portal: TKN24.pl