loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

ETAP VII – Stefania Firkowska „Feluś”

Paweł Goraj - Administrator

zdjęcie napisu etap konkursu

1. W czasie II wojny światowej Stefania Firkowska była łączniczką oddziału partyzanckiego, który w 1944 r. zasilił szeregi 25 pułku AK, stanowiąc kompanię w jego II batalionie. Dowódca tego oddziału, tak ją wspomina w „Pamiętnikach partyzanta” wydanych w Londynie w 1991 roku:

„Młoda szatynka z zadartym noskiem i trochę łobuzerskim wyrazem twarzy. Można ją było zaliczyć do tego rodzaju kobiet, o których się mówi, że gdzie diabeł nie może, tam babę wyśle – właśnie taką babę jak Felek. Można ją było posłać naprawdę wszędzie czy dać udział w akcji. Potrafiła przemawiać takim tonem, że jej się nikt nie sprzeciwił. Choć była ubrana po kobiecemu, polecenia jej były zawsze wykonywane, mimo że nie posługiwała się „spluwą”, którą zawsze ukrytą nosiła”.

Pytanie: Kto był dowódcą tak wspominającym partyzantkę „Feluś”? Podaj jego imię, nazwisko i pseudonim wojskowy?

 1a  1b  1c

2. Dowódca Stefci, wspominał też jedną z akcji na komendanta junaków, w której mieli zdobyć broń i ubrania niemieckie. „Nie wszystko poszło jak należy, wywiązała się strzelanina. „Felek” nie straciła zimnej krwi, wpadła do mieszkania, zapakowała niemieckie ciuchy do walizki, pistolet okręciła w koc i jak zwykła wiejska baba w zapasce, chustce na głowie, wymknęła się i przeszła z tobołem przez posterunki żandarmerii.”

Pytanie: W jakiej miejscowości ta akcja miała miejsce?

 2a  2b

3. Stefania pochodziła z rodziny wielodzietnej. Najstarszy z dziewięciorga rodzeństwa jako pierwszy z rodzeństwa, wstąpił do konspiracji. Jesienią 1943 r. został aresztowany przez Niemców, zakatowany i jeszcze żywy zakopany w lesie za Radoszycami. Drugi z braci – Jan wstąpił do oddziału Narodowych Sił Zbrojnych. Służył w grupie likwidacyjnej wykonującej wyroki na konfidentach niemieckich. Zginął w zasadzce pod Fałkowem, a najmłodszy – Józef – został zamordowany w KL Stutthoff.

Pytanie: Jak miał na imię najstarszy z braci Stefci?

 3a  3b  3c 1945

4. Stefcia pokochała jednego z partyzantów, pułkowego eleganta, Był bardzo przystojny i niesłychanie odważny. Ich miłość, mimo kościelnych zapowiedzi w parafii św. Mikołaja w Końskich, nie doczekała szczęśliwego finału. Młoda łączniczka została uprowadzona przed Wielkanocą 1946 r. i zamordowana przez funkcjonariuszy UB w okolicach Diablej Góry. Natomiast jej narzeczony zginął w walce, w Przedborzu, na Majowej Górze. Chyba nigdy nie poznamy miejsca ich spoczynku.

Pytanie: Proszę podać imię i nazwisko ukochanego Stefanii?

4a  4b  4c

5. Z inicjatywy Stowarzyszenia Orląt Armii Krajowej z Kielc, kierowanego przez pułkownika Andrzeja Karysia ps. ”Pomian” i lokalną społeczność, powstało miejsce upamiętniające niezłomną dziewczynę - żołnierza. W 70 rocznicę powstania Podziemnego Państwa Polskiego odsłonięto tablicę poświęconą jej pamięci.

„Kiedyś ludzie tłukli na tym kamieniu orzechy. Teraz mają kawałek prawdziwej historii o niezwykłej dziewczynie”- tak wtedy wyraził satysfakcję z ukończonego zadania szef Orląt AK.

Pytanie: Gdzie znajduje się miejsce pamięci poświęcone tej bohaterskiej dziewczynie?

5a  5b  5c

 

Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w naszym konkursie.

Wyniki konkursowe opublikowane zostaną 1 marca 2021 r.

PATRONAT HONOROWY KONKURSU:

patronat

PATRONAT MEDIALNY KONKURSU:

patronat medialny