loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

ETAP III – Krystyna Skarbek

Paweł Goraj - Administrator

 zdjęcie napisu etap konkursu

1. Maria Krystyna Skarbek–Giżycka, niezwykle inteligenta, świetnie wykształcona, odważna, piękna kobieta-szpieg. Przeszła do historii jako jeden z najlepszych agentów wywiadu. Karierę szpiegowską rozpoczęła w Anglii, do której wyjechała po wybuchu II wojny światowej. Tam ukończyła mordercze szkolenie z wyróżnieniem i została agentem brytyjskiego wywiadu. Sam Churchill nazywał ją swoim ulubionym szpiegiem. Brawurową służbę rozpoczęła zmieniając tożsamość. Najczęściej posługiwała się trzema pseudonimami: Christine Granville, Pauline Armand, Krystyna Giżycka. Pierwszym punktem jej wywiadowczych działań były Węgry. Do jej zadań należało m.in. nawiązanie współpracy z organizacjami polskiego wywiadu. Właśnie na Węgrzech funkcjonowały agendy Polskiego Rządu na Uchodźctwie. Odbywała niebezpieczne podróże do okupowanej Polski konspiracyjnym szlakiem przez Słowację. Podczas jednej z takich wypraw dostarczyła organizacji konspiracyjnej MUSZKIETER radiostację, która następnie zaczęła działać w Podkowie Leśnej.

Pytanie: Proszę podać nazwę tajnych służb brytyjskich, których agentem była Krystyna Skarbek?

 1a  1b  1c

 

2. On, oficer zwiadowczy 1 baterii 16 dywizjonu artylerii motorowej 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej Wojska Polskiego dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka, agent brytyjski. Krystynę Skarbek poznał jeszcze przed wojną, w jej rodzinnym majątku w Trzepnicy pod Warszawą. Ponownie, już jako agenci, spotkali się w Budapeszcie. Od tego momentu stali się nierozłączni zarówno w pracy wywiadowczej jak i w życiu. Działali intensywnie. Wspólnie zdobywali informacje o stacjonowaniu i wyposażeniu wojsk niemieckich i ujawnili dane o okrucieństwie hitlerowców wobec ludności cywilnej. Zajmowali się również organizowaniem przerzutów internowanych na Węgrzech Polaków do dalszej służby w odtwarzanych na Zachodzie Polskich Siłach Zbrojnych. Ich wspólne działania pozwoliły ustalić Churchillowi termin inwazji Niemiec na ZSRR.

Pytanie: Kto był wtedy partnerem wywiadowczym i życiowym Krystyny Skarbek?

 2a  2b  2c

3. Nikogo nie dziwiło, iż była ulubienicą Churchilla. W swoich działaniach szpiegowskich była niezwykle skuteczna. Uwielbiała ryzyko i adrenalinę, posiadała wszelkie atrybuty do bycia tajnym agentem. Zawsze wychodziła cało z każdej opresji. Brała udział w akcjach propagandowych i sabotażowych. O jej brawurowych wyczynach wiedziało gestapo i nawet ustanowiło nagrodę za jej schwytanie. Z tego powodu oddelegowano ją na Bliski Wschód. Jednym z zadań, które jej powierzono, była misja w Alleppo. Wraz ze swoim partnerem miała rozpoznać mosty na Eufracie i opracować koncepcję ich zniszczenia na wypadek, gdyby Niemcom udało się skłonić Turcję do współpracy. By ponownie móc prowadzić działania w Europie, Krystyna ukończyła w 1943 r. kursy : spadochronowy i radiotelegrafistki.

Pytanie: Proszę podać nazwę obozu szkoleniowego na Bliskim Wschodzie, w którym Krystyna odbyła wyżej wymienione kursy?

 3a  3b  3c

4. Do Europy wróciła w 1944 r., kiedy to została zrzucona na spadochronie na teren Vercors, do francuskich partyzantów. Na południu Francji wznowiła swoja działalność wywiadowczą, a także zorganizowała wykupienie z rąk gestapo szefów dywersyjnej siatki „Jockey”. Marzyła o przerzucie do ogarniętej powstaniem Warszawy, by walczyć o jej wyzwolenie. Niestety, mimo wielokrotnych próśb, odmówiono jej. Za swoje wybitne zasługi otrzymała jedno z najwyższych francuskich odznaczeń – Krzyż Wojenny ze Srebrną Gwiazdą. W 1947 r. została także odznaczona przez monarchę Zjednoczonego Królestwa.

Pytanie: Który z brytyjskich monarchów w 1947 r. i jakimi odznaczeniami uhonorował Krystynę Skarbek?

 4a  4b  4c

5. Wiosną 1945 r., będąca wówczas w Kairze Krystyna została zdemobilizowana. Z wiadomych powodów nie mogła wrócić do Polski. Mimo uzyskania brytyjskiego obywatelstwa, miała problem ze znalezieniem zatrudnienia. Pracowała jako telefonistka i sprzedawczyni w Harrodsie. Jednak jej niespokojny duch buntował się przeciw codziennej rutynie. W końcu Krystyna została stewardessą na statkach pływających na linii Anglia-Związek Południowej Afryki. Podczas jednego z rejsów piękna, niepokorna Polka poznała znanego pisarza i prawdopodobnie, to właśnie ona zainspirowała go do stworzenia literackiej postaci kobiety-szpiega.

Pytanie: Pierwowzorem jakiej postaci literackiej stała się Krystyna Skarbek? Kto był tym, poznanym na transatlantyku, pisarzem? Podaj jego imię i nazwisko?

5a  5b  5c  5d

PATRONAT HONOROWY KONKURSU:

patronat

PATRONAT MEDIALNY KONKURSU:

patronat medialny