loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

PAMIĘCI DZIEWCZYN WYKLĘTYCH – POWIATOWY KONKURS ONLINE

Paweł Goraj - Administrator

Stanę na każde Twoje zawołanie Polskokonkurs 1
Po Bogu pierwsza, poza Nim, przed Tobą nikt
Płaczesz gdy zło wyklina Twoje wierne wojsko
Upomnisz się jak matka o synów swych

W najbliższy piątek, tj. 12 lutego, rozpoczynamy kolejny już konkurs online. Z tej racji, że pierwszy marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, pragniemy zatem złożyć hołd tym wszystkim niezłomnym bojownikom o wolną Ojczyznę.

Oczywiście, w ramach tegoż konkursu, nie sposób przedstawić konkretnie zbyt wielu postaci. Chcemy jedynie przywołać pamięć, zaangażować do chwalebnej rywalizacji na gruncie wiedzy o niezbyt odległej przeszłości, często jeszcze dziś przesłoniętej mroczną kurtyną naszej najnowszej historii.

Myśląc nad konwencją zmagań konkursowych, postanowiliśmy skorzystać z tytułu słynnego kiedyś obrazu kinowego „Siedmiu wspaniałych”, opartego na wcześniejszej ekranizacji „Siedmiu samurajów”, gdzie bohaterowie filmu podjęli się na pozór niewykonalnej misji…

Stąd taki nasz wybór i ukazanie siedmiu kobiet, dziewczyn, które podjęły się takiej właśnie niewykonalnej misji, tyle, że to już nie była fabuła, tylko dramatyczna rzeczywistość, często z tragicznym epilogiem. Przedstawiamy zatem w formie pytań fragmenty z życiorysów „Siedmiu Wspaniałych Dziewczyn”, chcąc przywołać i utrwalić o Nich pamięć. Nasze bohaterki to: Danuta Siedzikówna Inka, Elżbieta Zawacka Zo, Krystyna Skarbek, Emilia Izdebska Malessa Marcysia, Maria Szelągowska Rysia, Józefa Życińska Zośka oraz Stefania Firkowska Feluś.

 

W tym miejscu warto przywołać słowa ze wstępu książki Szymona Nowaka, wydanej kilka lat temu, pod jakże znamiennym tytułem „Dziewczyny wyklęte”!

Kobiety to niewątpliwie najwrażliwsze dzieło boskiej ręki Stwórcy. Delikatne, kruche, przepełnione uczuciami.

Kobiety w obliczu II wojny światowej i Dziewczyny Wyklęte bezpardonowo zmagające się z sowieckim imperializmem i reżimem komunistycznym to dzielne, niezłomne Polki, które oddały Ojczyźnie swoje najpiękniejsze lata, swoją młodość i swoje życie. Zapatrzone w najjaśniejszy cel przyświecający ich działaniom - walkę o Wolność i Niepodległość - zdały próbę najszczerszego patriotyzmu, dotarły do ostatecznego kresu drogi, do więziennej kraty lub kuli wystrzelonej przez agentów bezpieki albo pluton egzekucyjny. W tych okrutnych czasach ramię w ramię z mężczyznami żyły, walczyły, kochały i …umierały zbyt młodo.

Wojenne historie Dziewczyn Wyklętych rozpoczęły się, zanim jeszcze pojawili się w naszym kraju pierwsi Sowieci i ich polscy komunistyczni poplecznicy. Większość (…) miała swój udział w konspiracji antyniemieckiej, pod szyldami Armii Krajowej lub wojskowych organizacji narodowych - Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) I Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ). A kiedy ze wschodu przyszło tzw. wyzwolenie, wszystkie te kobiety zrozumiały, że wolna Polska nadal żyje tylko i wyłącznie w ich wyobrażeniach i marzeniach, nadal istnieje tylko w ich sercach…

Przypominamy, w piątek o godz. 12.00. (tradycyjnie w samo południe) pierwszy zestaw pytań na naszej stronie!

Szczegóły regulaminu – (plik.pdf) – 673 kb.

Marian Wikiera

konkurs 2  plakat konkurs