loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

75 lat Biblioteki Pedagogicznej

Paweł Goraj - Administrator

Z okazji dostojnego jubileuszu Wojewódzkiej zdjęcie starosty Grzegorza Pieca i Elżbiety FitasBiblioteki Pedagogicznej w Kielcach, Staroście Koneckiemu – Grzegorzowi Piecowi, w poniedziałek 8 lutego, złożyła wizytę przedstawicielka tej zacnej instytucji oświatowej – Elżbieta Fitas, kierownik koneckiej filii wspomnianej placówki. Zapowiedziany gość przypomniała pokrótce historię Biblioteki Pedagogicznej, przedstawiając jej współczesne oblicze i zakres działalności. Starosta G. Piec podziękował za ofiarną pracę wszystkim Bibliotekarzom, życząc sukcesów na niwie zawodowej, jak i w życiu osobistym.

 

Obecny na tym spotkaniu naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich – Marian Wikiera podkreślił życzliwość i zaangażowanie koneckich nauczycieli – bibliotekarzy, podając za przykład pomoc w sprowadzaniu różnego rodzaju publikacji z placówek z wielu stron Polski oraz fakt, że korzystają z niej, nie tylko nauczyciele i studenci z terenu powiatu koneckiego, ale też uczniowie szkół ponadpodstawowych i wszyscy inni chętni.

Jak wspomniała kierownik Elżbieta Fitas, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach istnieje od 75 lat. Jej misją jest aktywne wspieranie rozwoju i działalności środowiska oświatowego przez zapewnianie szerokiego dostępu do informacji, przy wykorzystaniu najnowszych technologii, gwarantując użytkownikom najwyższy poziom świadczonych usług. Główna siedziba znajduje się w Kielcach, a w 11 miastach powiatowych znajdują się filie tejże placówki, prowadzonej przez Urząd Marszałkowski.

W Końskich Biblioteka Pedagogiczna działa od 1952 roku, czyli za rok będzie obchodzić 70 rocznicę pracy dla naszej społeczności lokalnej. Od ponad 40. lat biblioteka mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Zamkowej 5. W poczet czytelników przyjmowani są nauczyciele, studenci, uczniowie oraz inni pełnoletni mieszkańcy powiatu koneckiego.

Filia Biblioteki Pedagogicznej w Końskich gromadzi naukowy księgozbiór, który obecnie liczy 49 800 woluminów. Są to pozycje z zakresu literatury naukowej pedagogicznej i społecznej. Posiada zbiory audiowizualne, liczące ponad 850 pozycji, w tym płyty CD i DVD z materiałami dydaktycznymi, edukacyjnymi, a także grami. Czytelnik może skorzystać z warsztatu informacyjno - bibliograficznego, a niedostępne na miejscu materiały zostaną sprowadzone przez wypożyczalnię międzybiblioteczną. Biblioteka tutejsza prowadzi też Internetowe Centrum Multimedialne, w którym czytelnicy mogą korzystać z dostępu do Internetu. Pracownicy biblioteki w ramach wspierania edukacji prowadzą zajęcia w miejscowych szkołach w ramach edukacji czytelniczej, czy też ekologicznej. Co roku przeprowadzane są też zajęcia w ramach Tygodnia Kultury Języka, Europejskich Dni Dziedzictwa. Warto jeszcze dodać, że wypożyczenia książek dokonuje się poprzez system elektroniczny Sowa.

Kontakt z konecką Biblioteką Pedagogiczną można uzyskać telefonicznie pod numerem 41 372 34 64, lub drogą poczty elektronicznej pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Marian Wikiera

Galeria - 75 lat Biblioteki...

2  3  4

5

fot. Adam Kubka

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich