loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Ostatni Robotowiec już na wiecznej warcie

Paweł Goraj - Administrator

W poniedziałek 11 stycznia, na Starymzdjęcie z pogrzebu Tadeusza Barańskiego Cmentarzu Św. Józefa, przy ul. Ogrodowej w Łodzi, odbył się pogrzeb pułkownika Tadeusza Barańskiego „Tatara” - żołnierza Armii Krajowej i Organizacji WiN, działacza harcerskiego, nauczyciela i wychowawcy młodzieży, współorganizatora struktur oraz członka prezydium Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Łódź. Śp. Tadeusz Barański przeżył 96 lat, był ostatnim żyjącym żołnierzem II Zgrupowania Partyzanckiego cichociemnego Mariusza Szwieca „Robota”.

 

Po wkroczeniu Armii Czerwonej zagrożony aresztowaniem ukrywał się. Przez pewien czas działał w organizacji WiN na Dolnym Śląsku. Aresztowany w 1948 r. i więziony w Kielcach oraz Sandomierzu. Po uwolnieniu w 1949 roku podjął studia na AWF. Od 1953 r. pracował w szkołach jako nauczyciel wychowania fizycznego i udzielał się w harcerstwie. Organizował rajdy i obozy szlakiem partyzantów w Górach Świętokrzyskich. Bardzo często odwiedzał Wykus i był honorowym gościem na uroczystościach Koneckiego Września. Podczas przedostatniego pobytu w Końskich, od starosty koneckiego – Grzegorza Pieca, odebrał okolicznościowy medal poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Wtedy też sędziwy weteran, do zgromadzonych w koneckiej Bibliotece ze wzruszeniem wyrzekł: Czuję się tutaj jak wśród swoich, jak u siebie. Dla mnie każdy konecki kamień, każdy konecki budynek i mogiły na cmentarzu, to miejsca drogie mojej pamięci, bo tu spędziłem swoje najpiękniejsze lata.

Tak, tutaj była Jego mała Ojczyzna, pochodził z Bedlna, był absolwentem Gimnazjum św. Stanisława Kostki w Końskich.

Ppłk Barański stał się jednym z inicjatorów budowy pomnika Armii Krajowej w Łodzi, odsłoniętego w marcu 2019r. Do końca walczył w imię pamięci. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Medalem „Pro Memoria”, Medalem KEN, a także Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.

W ostatniej drodze pułkownikowi Barańskiemu towarzyszyli przyjaciele na czele z Ryszardem Patzerem, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Służby Mundurowe, Władze Samorządowe, Instytucje Państwowe, Szkoły oraz Organizacje Społeczne. Wśród kilkunastu sztandarów zgromadzonych na tej uroczystości był też Sztandar Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt".

Mszę Świętą celebrował Kapelan Okręgu Łódzkiego AK ks. jezuita por. Józef Łągwa. Dziękujemy tobie pułkowniku za ten wielki dar, jaki niosłeś w sobie. Za ten wielki skarb i za tę miłość do rodziny i do ojczyzny. Chcemy to całe twoje życie włączyć w tą największą miłość, jaką nam ukazał Chrystus na ołtarzu krzyża” – powiedział w trakcie kazania ks. Józef Łągwa

Podczas mszy skrócony życiorys podpułkownika przedstawił ppłk. Piotr Gadomski, zastępca dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyły delegacje naszej małej Ojczyzny. Samorząd Powiatu Koneckiego tego dnia reprezentowali starosta Grzegorz Piec, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Marian Wikiera oraz Ireneusz Barański – bratanek zmarłego bohatera. Delegacji Gminy Końskie przewodził burmistrz Krzysztof Obratański, który podczas swojej przemowy nad urną z prochami zmarłego podkreślił, że ten żołnierz AK wiele lat temu wybrał:

- pole walki o pamięć o tych, którzy polegli, którzy walczyli i jako żywy świadek historii uczestniczył we wszystkich ważniejszych wydarzeniach, które gruntowaniu tej pamięci miały służyć. Obdarzony fantastyczną pamięcią, ogromną erudycją i wielkim darem opowiadania o udziale swoim i swoich kolegów w działaniach na ziemi świętokrzyskiej. Był nie tylko pożądanym, ale i kochanym uczestnikiem spotkań kombatanckich i spotkań z młodzieżą. Będzie nam go bardzo brakowało, ale on teraz „idzie w bohatery”.

Cześć Jego pamięci!

Marian Wikiera

Galeria – Ostatni Robotowiec

2  3  4

5  7  6

10  8  11

12  13  14

15  16  17

18  19  21

fot. Paweł Kubiak

Galeria - Wspomnienie Tadeusza Barańskiego „Tatara”

1  3  4

2  5  6

7  8  9

10  11  12

13  14  15

16  17  18

19  21  22

23  24  25

26

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich