loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

„Z WIZYTĄ W SŁONECZNEJ ANGLII”- WYCHOWANKOWIE SOSW W BARYCZY

Niezwykłą przygodę przeżyli wychowankowiezdjęcie słoneczna wizyta Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Baryczy. 30 września grupa 15 wychowanków wraz z rodzicami i opiekunami wyleciała z łódzkiego lotniska do Liverpoolu, a stamtąd specjalnym autokarem do miasteczka Blackpool, na zaproszenie fundacji „Donna’s Dream House”. Osobisty kontakt z przedstawicielami fundacji nawiązywała Pani Henryka Stępień, mama Kariny – uczennicy Ośrodka, a jednocześnie prezes Stowarzyszenia „Przyjazne Schody” działającego przy naszej placówce. W ubiegłym roku złożył wizytę w Baryczy prezes fundacji Pan Len Curtis. Spotkanie zaowocowało dalszą współpracą i zaproszeniem na 7 – dniowy pobyt w Blackpool grupy naszych uczniów z różnymi schorzeniami.

 

„Donna’s Dream House” powstał za sprawą Donny Marie Curtis (1975 – 1996), której życzeniem było stworzenie miejsca, gdzie dzieci i nastolatkowie ze schorzeniami zagrażającymi życiu mogliby przebywać wraz ze swoimi rodzinami, by cieszyć się niezapomnianymi wakacyjnymi doświadczeniami. W 1999 roku w dzień urodzin Donny zostały wręczone jej rodzicom przez Radę Miejską w Blackpool klucze do opuszczonego hotelu i marzenie zaczęło się spełniać. Wiele dzieci przeżyło tu wraz z rodzicami cudowne chwile, mogły zapomnieć o swoich problemach zdrowotnych, by potem móc wspominać pełne niespodzianek wakacje. To doświadczenie stało się również udziałem grupy wychowanków SOSW w Baryczy. Plan pobytu w Blackpool (60 km od Liverpoolu), mieście turystycznym położonym nad Morzem Irlandzkim, był bogaty, a to co działo się w Blackpool – niesamowite! Dla wszystkich uczestników wyjazdu były to często pierwsze rodzinne wakacje, pełne atrakcji i niezapomnianych chwil poświęconych tylko i wyłącznie niepełnosprawnemu dziecku. Odwiedzili oceanarium, Zoo, Miniaturowe miasteczko pełne najsłynniejszych budowli świata, Muzeum figur woskowych Madame Tussauds, Park wodny i Wesołe miasteczko. Wieczór magii i czarów specjalnie zorganizowany dla naszych dzieci przyniósł wiele radości i uśmiechów. Spotkaliśmy się z władzami miasta i przedstawicielami Polonii angielskiej i wielokrotnie z prezesem fundacji Panem Lenem Curtisem. Spacerowaliśmy promenadą, by obserwować odpływy i przypływy morza. Miasto Blackpool jest cudownie oświetlone nocą i przypomina małe „Las Vegas”. Uczestniczyliśmy w pokazach ogni sztucznych zorganizowanych przez władze miasta z okazji pożegnania lata. Należy podkreślić, że zakwaterowano nas w ośrodku dostosowanym dla potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym dla dzieci na wózkach. Mieliśmy do dyspozycji saunę, jacuzzi, multimedialną salę kinową i bardzo dobrze wyposażoną kuchnię. Dom Marzeń Donny stworzony jest po to, by mimo wszystko wywoływać uśmiech na twarzach chorych dzieci i ich rodziców. Pokój bajkowych marzeń, kino multimedialne, pokój relaksacyjny, Centrum Nastolatków Donny, jazda w różowej limuzynie - pozwalają przywrócić rodzinom dzieci niepełnosprawnych radość i uśmiech, pozwalają żyć wspomnieniami dnia wczorajszego, stwarzają szanse na nowe doświadczenia, podnoszą jakość i wartość życia chorych dzieci. Uczniowie, rodzice, dyrekcja i grono pedagogiczne SOSW w Baryczy pragną serdecznie podziękować fundacji „Donna’s Dream House” za umożliwienie pobytu w tym cudownym miejscu, za radość, którą gwarantowały naszym dzieciom liczne atrakcje i ciepłe przyjęcie. Wyrażamy swoje uznanie i podziw dla wszystkich fundatorów, wolontariuszy i opiekunów, którzy nieustannie wspierają swoją pracą „Donna’s Dream House”.