loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Patriotyzm XXI wieku - Przesłanie młodych do młodych

Paweł Goraj - Administrator

Pragnę złożyć podziękowanie wszystkimzdjęcie w inscenizacji narodowej biało czerwonej oraz stół na którym leżą nagrody i dyplomy konkursowe uczniom, którzy wzięli udział w tym tak ważnym konkursie. Zapoznanie się z tymi pisemnymi rozprawkami sprawiło mi wielką przyjemność, tym bardziej, że mogłam się zaznajomić z poglądami współczesnej młodzieży na tak ważny temat. Czułam się niezwykle dumna, że i w dzisiejszych czasach, które nie wymagają walki zbrojnej o wolność, są tak wartościowi młodzi ludzie. Byłam wielce usatysfakcjonowana dojrzałością sądów, przemyśleń i wręcz uczuciowym zaangażowaniem w sprawy dotyczące patriotyzmu.

Uważam, że tego typu konkursy (w tym wypadku zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Końskich) są potrzebne, w myśl słów Andrzeja Frycza Modrzewskiego: „Takie będą Rzeczpospolite, jakie jej młodzieży chowanie”. Przytoczę również słowa filozofa - Młodszego Seneki, zacytowane przez jedną z uczennic: „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”.

 

Ponadto konkurs ten zainspirował do zastanowienia się nad istotą współczesnego patriotyzmu. Ze strony uczniów padały pytania: „czy w dzisiejszych czasach można mówić o patriotyzmie, a jeśli tak, to na czym on polega?”. Odpowiedzi w każdym przypadku były twierdzące, że jest on niezwykle ważny dla obecnego społeczeństwa, ale i dla następnych pokoleń. W wielu wypadkach stanowiły one przesłanie adresowane głównie „do młodych”, stawały się rodzajem wymogów i pouczeń, np. że patriotyzm to nie tylko „wczoraj, ale i dzisiaj”.

Inne wskazówki to, że:

- należy pamiętać o chlubnych kartach historii,

- szanować miejsca upamiętniające walkę z okupantem,

- doceniać poświęcenie wybitnych patriotów, także tych z najbliższych okolic,

- brać udział w obchodach np. Narodowego Święta Niepodległości,

- mieć gotowość (w razie potrzeby) do obrony ojczyzny,

- wywiązywać się z obowiązków obywatelskich i mieć zawsze na uwadze dobro kraju i przyszłych pokoleń,

- wykazywać dumę z osiągnięć Polaków w dziedzinie literatury, nauki, muzyki, kinematografii, a nawet sportu,

- dbać o wizerunek Polski za granicą,

- być odpowiedzialnym za to, co teraz, ale i za to, co zostawimy następnym pokoleniom,

- podkreślać, jak ważna jest zgoda narodowa, tolerancja i szacunek dla wszystkiego co symbolizuje naszą ojczyznę,

- przestrzegać prawa ustanowionego w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej,

- dbać o naturalne środowisko,

- angażowanie się w prace charytatywne,

- poszerzać swoją wiedzę.

W pracach zostały też ujęte wypowiedzi Jana Pawła II, które mają ogromne znaczenie wychowawcze np. „Macie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Ojczysta ziemia według Papieża, to „owoc miłości pokoleń i wielki zbiorowy obowiązek”. Słowa te, to nie tylko wyraz uczuć natury religijnej, ale i bezinteresownego patriotyzmu.

Ja, jako jedna z recenzentów tych prac, cieszę się, że zawierają one tak mądre, dojrzałe i ponadczasowe poglądy, gdyż młodzi są przyszłością narodu i w tym tkwi ich siła, co podkreślił Adam Mickiewicz w słynnej „Odzie do młodości”, wykazując troskę o cały naród: „W szczęściu wszystkiego są wszystkie cele…”

Barbara Skurkiewicz

Galeria - Patriotyzm XXI wieku...

2  3  5

4

fot. Mariusz Słowiński

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich