loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Szpital wobec epidemii

Paweł Goraj - Administrator

W dobie nawału niepokojących informacji zdjęcie szpitala Św. Łukasza w Końskichz kraju, dotyczących sytuacji związanej z epidemią oraz stanem zachorowań na terenie naszego powiatu, chcemy zwrócić uwagę, jak na tę okoliczność przygotowany jest konecki Zakład Opieki Zdrowotnej.

Mieszkańcy powiatu koneckiego mogą czuć się bezpiecznie, gdyż wszystkie oddziały szpitala, a jest ich łącznie 21, funkcjonują normalnie, tzn. przyjmujemy wszystkich pacjentów, którzy wymagają leczenia szpitalnego, realizujemy przyjęcia planowe, a nasz SOR oraz Nocna Pomoc Lekarska przyjmie każdego zgłaszającego się z dolegliwościami chorobowymi, zagrażającymi zdrowiu i życiu – zapewnia dyrektor Wojciech Przybylski.

 

Jak informuje szef koneckiego szpitala, dla pacjentów, u których występują objawy infekcji, oraz inne typowe dla zakażenia wirusem SARS-2 objawy, lub gdy wywiad epidemiologiczny jest pozytywny, placówka posiada wyodrębnioną tzw. „czerwoną” zakaźną strefę, gdzie lekarz po zbadaniu pacjenta podejmuje decyzję o zleceniu szybkiego testu w kierunku COVID-19, oraz poszerzenia diagnostyki o test PCR. Podejmuje również decyzję o trybie leczenia. Kieruje pacjenta do leczenia domowego lub umieszcza go w oddziale „buforowym” - kwarantanny, gdzie rozpoczyna się leczenie i oczekiwanie na potwierdzenie COVID-19 testem PCR. Gdy wynik jest ujemny, to pacjent jest przenoszony na właściwy oddział. W przeciwnym wypadku następuje szukanie miejsca w szpitalach przeznaczonych do leczenia pacjentów zakażonych wirusem SARS-2.

Przez cały czas pobytu pacjent ma zapewnioną opiekę lekarza, pielęgniarki, diagnostykę i leczenie jakie możemy zapewnić w naszych warunkach. Wspomniany zaś oddział „buforowy” funkcjonuje już od 4 kwietnia br. i jako wzorzec, jest rekomendowany przez Wojewodę oraz NFZ do funkcjonowania w każdym szpitalu w Polsce – dodaje dyr. W. Przybylski.

W tym miejscu warto przypomnieć, że w szpitalu koneckim jest 12 stanowisk intensywnej terapii z pełnym wyposażeniem w sprzęt ratujący życie. Na wyposażeniu znajdują się 23 respiratory - więcej niż wynika to z ilości stanowisk intensywnej terapii.

Ponadto do leczenia pacjentów z COVID-19, gdy chory nie może być przetransportowany do Szpitala Jednoimiennego w Starachowicach, jest przeznaczone 1 stanowisko, a jeżeli będzie konieczność podłączenia do respiratora następnych chorych, w rezerwie są 2 stanowiska w SOR. Należy dodać, że szpital ma ratować życie pacjentów z wypadków, po zatrzymaniu krążenia, reanimacji, a więc pozostałe stanowiska są dla większości chorych, którzy trafiają na OIOM.

W kwestiach kadrowych należy wymienić, że w szpitalu pracuje 7 specjalistów anestezjologów oraz 7 lekarzy w trakcie specjalizacji. W systemie dyżurowym zmianę zabezpiecza 3 lekarzy anestezjologów do leczenia w OIOM, znieczuleń do zabiegów operacyjnych, oraz zespołu reanimacyjnego dla całego szpitala.

Zdaniem dr. Przybylskiego: w chwili obecnej kadra lekarska w szpitalu zabezpiecza jego funkcjonowanie, ale wymaga to ogromnego wysiłku i poświęcenia. Brakuje nam specjalistów chorób wewnętrznych, nefrologii, pediatrii, neonatologii, radiologii, anestezjologii i w sytuacji absencji lekarzy możemy być w trudnej sytuacji. Kadra pielęgniarska również pracuje z ogromnym poświęceniem i oddaniem, ale gdy wirus zainfekuje medyków mogą zaistnieć duże utrudnienia w opiece szpitalnej.

Trzeba wiedzieć, że od początku pandemii szpital był przygotowany na zwiększoną ilość zużycia środków ochrony osobistej, płynów dezynfekcyjnych oraz jednorazowego sprzętu medycznego. Praktycznie nie brakuje niczego, a zgromadzone zapasy i regularne dostawy zapewniają bezpieczeństwo personelu i pacjentów. Jak wynika z praktyki, wdrożone procedury, szkolenia, nadzór epidemiologiczny jest skuteczny, a sytuacja związana z zakażeniami  na bieżąco jest monitorowana.

Pojawiające się czasem przed szpitalem - kolejki obok głównego wejścia wynikają z dużej ilości skierowań na wymazy w kierunku SARS-2 COVID-19, zlecanych przez lekarzy okolicznych przychodni, procedur epidemiologicznych oraz stosownych przygotowań pacjentów do planowych zabiegów operacyjnych.

Według mojej wiedzy i doświadczenia najbliższe dwa miesiące będą najgorsze w rozwoju pandemii. Jako szpital jesteśmy przygotowani, ale bez rygorystycznego przestrzegania zasad; DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka, a ja dodaję U-unikaj - skupisk, imprez rodzinnych i towarzyskich. Możemy przestać kontrolować pandemię, a wirus przejmie kontrolę nad naszym zdrowiem i życiem. Będą to kluczowe tygodnie, które mogą być dla nas wszystkich bezpieczne, gdy nie będą lekceważone zalecenia ekspertów medycznych – apeluje dyrektor koneckiego ZOZ – u.

Opracował: Marian Wikiera