loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Wyniki „Powiatowego konkursu wieńców dożynkowych 2020 on-line”

Paweł Goraj - Administrator

W dniach od 28 do 31 sierpnia br. na stronie zdjęcie do artykułu wyniki konkursu wieńców dożynkowych na którym widać wieniec z BębnowaStarostwa Powiatowego w Końskich i na portalu społecznościowym Facebook – starostwa, odbył się konkurs on-line, zdjęć wykonanych wieńców dożynkowych. Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na koronawirusa w Powiecie Koneckim, decyzją Grzegorza Pieca – Starosty Koneckiego wydarzenie promocyjne „Dożynki Powiatowe 2020” zostały odwołane, ale sam konkurs przebiegł bardzo sprawnie i z ogromnym zainteresowaniem internautów. W konkursie uczestniczyło 12 zespołów wieńcowych. Zasady były bardzo proste - każdy zgłoszony wieniec został sfotografowany (lewa strona, prawa strona oraz na wprost) i następnie punktualnie o godz. 12:00 – 28 sierpnia br., wszystkie zdjęcia zostały opublikowane na fanpage powiatowym.

 

W konkursie udział wzięło dokładnie 4 972 osoby, oddając swój lajk pod zdjęciem, które Wam się podobało. Natomiast sam konkursowy post odwiedziło ponad 33 400 użytkowników Facebooka.

W dniu 3 września 2020 r. Komisja Oceniająca w składzie: Lucyna Ziętek - Przewodnicząca (reprezentująca Starostwo Powiatowe w Końskich), Członkowie Komisji - Jolanta Krupa (reprezentująca Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach) oraz Maciej Chłopek (reprezentujący Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu), biorąc pod uwagę zapisy w punkcie 5. zasad konkursu wyłoniła 3 zwycięzców z największą ilością otrzymanych polubień. Zgodnie z punktem 4 zasad konkursu dokonano wyboru laureatów I, II i III miejsca. Największe uznanie w oczach internautów zdobył wieniec dożynkowy wykonany przez zespół wieńcowy - Wyszyna Fałkowska z ilością 1 332 polubień, który nie podlegał ocenie zgodnie z zapisem w kryteriach oceny zasad konkursu (pkt.5).

Poniżej przedstawiamy zwycięzców oraz ogólne wyniki konkursu z uzyskaną liczbą głosów przez zespoły z poszczególnych miejscowości.

 1. Bębnów – 1112
 2. Kapałów - 672
 3. Radoska – 291
 4. Wąsosz gm. Fałków – 281
 5. Przybyszowy – 239
 6. Proćwin – 226
 7. Czarna – 219
 8. Młotkowice – 206
 9. Sworzyce – 173
 10. Mnin – 147
 11. Modliszewice – 74

Mamy nadzieję, że wykonanie wieńców było dla Państwa wszystkich grup wieńcowych doskonałą okazją do wspólnej dobrej zabawy i spędzenia wolnego czasu. Wieniec dożynkowy jest nieodłącznym atrybutem obrzędów dziękczynnych za pomyślne ukończenie żniw i prac polowych. Udział w konkursie, był formą kultywowania tradycji i zwyczajów ludowych, promowania dorobku kulturowego polskiej wsi oraz aktywizacji społeczności lokalnej. Wszystkim zaangażowanym w realizację ww. konkursu serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i za ilość wspaniałych wieńców, życząc dalszych sukcesów.

Poniżej przedstawiamy składy osobowe i sposób wykonania wieńców przez zwycięzców.

- I miejsce – wieniec z Bębnowa:

Podstawa wieńca została wykonana z prosa, jęczmienia i owsa. Do dekoracji podstawy zostały użyte ręcznie wykonane kwiaty z liści kukurydzy i suchotek. Dwa ramiona boczne zostały wykonane z pszenżyta i cztery z pszenicy. Przednia i tylna łza została wypleciona z pszenicy zdobionej zatrwianem i plecionkami ze słomy. Podstawa w środku również została wypleciona ze słomek i ozdobiona kwiatami z zatrwianu. Korona wieńca została wykonana z lnu, wykończona wiankiem z zatrwianu, kopułka i krzyż zostały wykonane z suchotek. Spód korony w środku wieńca wykończono wiankiem z wrzosu, zatrwianu, trawek i udekorowano kwiatami z pestek dyni, słonecznika oraz ozdobiony słomkami i chmielem. Do dekoracji wieńca zostały ręcznie wykonane kwiaty ze słomy, liści kukurydzy, pestek dyni, pestek słonecznika oraz kukurydzy. Do dekoracji również użyto żywych kwiatów słonecznika, kasztanowca (kolczatka), jarzębiny oraz olszyny z owocami i rajskich jabłuszek. Skład osobowy twórców wieńca: Sobczyńska Katarzyna, Duda Teresa, Dolatowska Barbara, Jura Bogusława, Rokita Anna, Kuleta Elżbieta, Milczarek Bożena, Kobalczyk Joanna, Michałowska Monika, Ocetek Krystyna, Szymczyk Jadwiga, Wilk Bogusława, Michałowski Jacek, Dolatowski Mirosław, Duda Henryk oraz Wilk Czesław.

- II miejsce - wieniec z Kapałowa

Wieniec dożynkowy z sołectwa Kapałów powstał dzięki pomysłowi pani, która od wielu lat daje propozycje różnych form i rozmiarów. Tegoroczny wieniec, uwity został zgodnie z dawną tradycją i wymogami konkursowymi, dotyczącymi wieńcy dożynkowych. Konstrukcja wykonana została z drutu o podstawie 100 cm średnicy i wysokości ok 150 cm. Oplot stanowią zbierane latem zboża: żyto, pszenica, owies oraz jęczmień. Do owicia górnej części wieńca użyty został len. Zieloną dekorację zrobiono z barwinku oraz kwiatów zatrwianu. Krzyżyk powstał z fasoli nawleczonej na nitkę i owiniętą wokół konstrukcji. W składzie osobowym w powstaniu wieńca pod przewodnictwem pani Bogusławy Banach, brały udział także panie: Stanisława Świercz, Cecylia Dębska, Zofia Szustak, Maria Świercz, Mariola Nowicka, Anna Popiel, Agnieszka Onoh oraz Weronika Janiszewska.

- III miejsce - wieniec z Radoski

Wieniec ma kształt korony. Podstawę stanowi podwójna obręcz opleciona wszystkimi rodzajami zbóż i ziół z tegorocznych plonów. Od podstawy odchodzą cztery ramiona oplecione odpowiednio pszenicą, owsem, żytem i pszenżytem. Pomiędzy ramionami są trzy pół ramiona z jęczmienia i owsa. W górnej części korona uwita jest z żyta i przyozdobiona zasuszonymi kwiatami pora. Ramiona ozdobione są kwiatami z liści kukurydzy i jarzębiny. Zakończeniem wieńca jest krzyż drewniany obsypany kaszą gryczaną. W centrum umieszczona jest osoba Matki Bożej Królowej Polskich łanów zbóż. Dookoła opleciona świeżo zerwanym wrzosem, na którym ułożony jest chlebek oraz winogrono. Wieniec wiły i obśpiewały: Wioletta Salicka, Zofia Zielińska, Maryla Trojanowska, Ewa Milcarz, Dorota Lipnicka, Magdalena Kędzierska, Zofia Kiełbus, Anna Maciążek i Marianna Dymińska.

- wieniec z Wyszyny Fałkowskiej

Wieniec dożynkowy z Wyszyny Fałkowskiej powstał na terenie gminy Ruda Maleniecka gdzie znajdują się liczne stawy hodowlane, to tutaj Franciszek Staff wyhodował karpia królewskiego. Miesiąc temu zrodził się pomysł, że podobnie jak w herbie naszej gminy, tak i w wieńcu znajdzie się ryba, która jest jednocześnie symbolem pierwszych chrześcijan. Zaczęło się gromadzenie zbóż, potrzebnych materiałów, a w ciągu ostatnich dwóch tygodni w miejscowej remizie praca nad wykonaniem wieńca. Podczas prac zaangażowanych było ponad 20 osób. Mężczyźni wykonali podstawę, kobiety i młodzież zajęli się wykonaniem ryby i krzyża. Udało nam się zebrać warzywa i inne płody rolne oraz kwiaty, które posłużyły do dekoracji wieńca. Gdyby nie zaangażowanie dużej ilości osób nie udałoby się ukończyć wieńca. Wspólna praca integrowała zarówno starszych jak i młodzież.

Opracował: Mariusz Słowiński, Paweł Goraj

Galeria - Wyniki konkursu

1  2  3

4  5  6

7  8  9

10  11  12

13  14  15

16  17  18

19  20  21

22  23  24

25  26  27

28  29  30

31  32  33

34  35  36

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich