loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

 RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

W odpowiedzi na apel starosty…

Paweł Goraj - Administrator

Przed tygodniem na naszej stronie ukazał zdjęcie do artykułu w odpowiedzi na apel na którym widać skan starej książeczki wojskowejsię apel Starosty Koneckiego – Grzegorza Pieca. Włodarz powiatu odnosił się w nim do pamiątek, dokumentów, związanych z żołnierzami wojny polsko – bolszewickiej, wnosząc prośbę o ich udostępnienie. Są już pierwsze zgłoszenia w tej sprawie. Odkrywamy nowe nieznane fakty. Poznajemy zapomnianych bohaterów! Tym sposobem możemy Państwu zaprezentować dwie postaci legionistów Piłsudskiego – Edwarda Świercza, rodem z Wiosny oraz urodzonego w Końskich Stanisława Nowaka, którzy potem służyli w 55 pułku piechoty na froncie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

 

Po zwycięskich bojach obaj wrócili, z tym że S. Nowak wskutek odniesionych ran i długiego leczenia, jako inwalida wojenny podjął na długie lata posadę woźnego w koneckim gimnazjum i liceum (zmarł w 1957 r.). Natomiast E. Świercz uzyskał stanowisko gajowego bardzo przydatne w czasie okupacji hitlerowskiej, niosąc pomoc partyzantom (zmarł w 1977 r.).

Część zbiorów, jakie do nas napłynęły, zostanie wykorzystana przy okazji odsłonięcia wystawy podczas uroczystości pod nazwą „W hołdzie bohaterom w 100. rocznicę bitwy warszawskiej”, jaka odbędzie się przed budynkiem starostwa 15 sierpnia br. Pozostałe materiały będziemy archiwizować i wykorzystywać wedle okoliczności tematycznych, bądź organizując stosowne wystawy, czy też publikować w naszym Kwartalniku „Powiat Konecki”. Dziękujemy za już, prosimy o jeszcze!

Opracował: Marian Wikiera

2  3  4

5  6