loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Konkurs „W hołdzie bohaterom - w 100. rocznicę bitwy warszawskiej pod hasłem XV pytań na 15 sierpnia” - I ETAP

Paweł Goraj - Administrator

1. Wojna polsko - bolszewicka nie została wypowiedziana, dlatego data jej rozpoczęcia nie jest oczywista. Po zakończeniu I wojny światowej wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z frontu wschodniego. Na przełomie 1918 i 1919 r. wkroczyły na te tereny oddziały Armii Czerwonej. Wkrótce walki z polską samoobroną przerodziły się w regularną wojnę. 14 lutego, niewielki oddział Wojska Polskiego zajął Berezę Kartuską na Polesiu. Oddane tam strzały długo uznawano za początek konfliktu między Polską a bolszewicką Rosją. Obecnie historycy przyjmują jednak, że wojna polsko - bolszewicka wybuchła 1 stycznia 1919 roku.

PYTANIE: Dlaczego właśnie wtedy?

2. Wiosną 1920 roku Józef Piłsudski planował uprzedzić sowieckie uderzenie i zaatakować nieprzyjaciela na ukraińskim odcinku frontu. W tym celu postanowił zawrzeć sojusz polityczno - wojskowy z przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej atamanem Symonem Petlurą. Polska zobowiązała się do wspierania Ukraińców w walce o niepodległe państwo, a rzeką graniczną między Polską i Ukrainą miał być Zbrucz. 25 kwietnia 1920 roku sprzymierzone wojska polsko - ukraińskie ruszyły do ataku.

PYTANIE: Jak nazywała się ta ofensywa, zakończona spektakularnym zwycięstwem nad bolszewikami?

3. Po początkowych sukcesach strony polskiej (m. in. zajęcie Kijowa w maju 1920 r.), wskutek udanej ofensywy wojsk bolszewickich, losy wojny miały rozstrzygnąć się na przedpolach stolicy Polski. Przez kilka dni na przedmościu warszawskim trwały zacięte zmagania. O polskim zwycięstwie zadecydowała kontrofensywa, wyprowadzona 16 sierpnia znad Wieprza pod osobistym dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego. Bitwa warszawska była decydującą w wojnie polsko - bolszewickiej.

PYTANIE: Jakim sformułowaniem nazwała opozycja polityczna bitwę warszawską, aby umniejszyć zasługi Józefa Piłsudskiego?

4. Ksiądz Ignacy Skorupka zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego, by pełnić posługę kapelana. Poległ w walce 14 sierpnia 1920 roku uczestnicząc w ataku przeprowadzonym przez żołnierzy batalionu 236. Pułku Piechoty im. Weteranów Powstania Styczniowego. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, a w 2010 roku – najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

PYTANIE: Gdzie poległ ksiądz Skorupka?

5. Urodzony w Końskich w 1882 roku, późniejszy proboszcz parafii św. Mikołaja w latach 1929 - 1941, w obliczu zagrożenia nawałą bolszewicką, zgłosił się na ochotnika do Armii Polskiej. Brał udział w walkach pod Warszawą w 1920 r. jako kapelan. Sutannę proboszcza w Policznej i trybunę parlamentarną (był posłem Sejmu Ustawodawczego 1919-1922) zamienił na żołnierski okop, a słowa o miłości Ojczyzny w czyny.

PYTANIE: Prosimy podać imię i nazwisko tego kapłana.

 1  2  3

4  5  6

7  8  9

10  11

  1. Żołnierze w okopach nad Prypecią, 1919 r.
  2. Defilada wojsk polskich po wkroczeniu do Wilna, kwiecień 1919 r.
  3. Artyleria 1. Dywizji Piechoty Legionów na froncie litewsko-białoruskim.
  4. Defilada przed Naczelnym Wodzem Józefem Piłsudskim oddziałów wyruszających na front, kwiecień 1920 r.
  5. Ksiądz Jan Ziółkowski, kapelan 5. Pułku Piechoty Legionów, spowiada śmiertelnie rannego żołnierza na polu walki pod Żytomierzem, kwiecień 1920 r.
  6. Stanowisko bojowe wojsk polskich nad Dnieprem, maj 1920 r.
  7. Spotkanie atamana Symona Petlury i generała Edwarda Śmigłego-Rydza na dworcu w Kijowie 10 maja 1920 r.
  8. Żołnierze 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w okopach pod Autą, czerwiec 1920 r.
  9. Kolejka ochotników przed Generalnym Inspektoratem Armii Ochotniczej w Warszawie, lipiec 1920 r.
  10. Pogrzeb księdza Ignacego Skorupki w Warszawie, sierpień 1920 r.

*Wykorzystano fotografie ze zbioru Centralnego Archiwum Wojskowego