loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

„…Pamięć o tych których nie ma…”

Paweł Goraj - Administrator

W sobotni wieczór 11 lipca nastrojowe wnętrza zdjęcie do artykułu pamięć o tych których nie ma na którym widać otwarcie koncertu i przedstawieniazabytkowego zakładu w Maleńcu zamieniły się w niezwykłą scenografię teatralną, tworząc tło do koncertu i monodramu, które przywołały pamięć o dramatach Polaków walczących za Ojczyznę. Przy akompaniamencie gitary Bartłomiej Kurowski opowiedział o bohaterach z czasów, gdy rodziła się niepodległa Polska, przywołał pamięć J. Piłsudskiego, młodych chłopców z powstania warszawskiego i żołnierzy wyklętych. Szczególnie dobitnie wybrzmiały słowa opowiadające o tragicznym losie Danuty Siedzikówny- „Inki”. Koncert zakończył utwór „Biały krzyż”, który wspólnie z wykonawcą zaśpiewała licznie zgromadzona publiczność.

 

Kolejnym punktem było wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Końskich w dniach od 25 maja do 1 czerwca pod hasłem „Kochajcie Ojczystą Ziemię”. Tematem wszystkich pytań było życie i działalność patriotyczna rtm. Witolda Pileckiego. Po oficjalnym odczytaniu wyników, uczestnicy otrzymali z rąk starosty koneckiego Grzegorza Pieca i przewodniczącego rady Zbigniewa Kowalczyka nagrody, które ufundowali: Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej delegatura w Kielcach. Postać niezłomnego rotmistrza Pileckiego była też tematem przejmującego monodramu pod tytułem „Melduję tobie Polsko” w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego, w którego atmosferę wprowadził publiczność Dionizy Krawczyński prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. Scenariusz tego spektaklu oparty był na treści wspomnień i meldunków bohatera. Przekaz aktorski i niezwykła sceneria wywarły na widzach ogromne wrażenie.

Starosta Konecki skierował specjalne podziękowania dla fundatorów nagród oraz osób, które przyczyniły się do zorganizowania tego wydarzenia. Oprócz wymienionych wśród gości znaleźli się: Dziekan dr Andrzej Zapart, radni powiatowi: Lilla Brożyna, Danuta Leśniewicz, Grzegorz Jóźwik, radny miejski Wiesław Malicki, dyrektor PUP Jacek Werens, nadleśniczy Mateusz Garbacz, przedstawicielki KGW z terenu powiatu na czele z Justyną Rupniewską oraz młodzież z drużyn strzeleckich i klas mundurowych.

Obecność przedstawicieli nadleśnictwa Ruda Maleniecka związana była z jednym z punktów sobotniego spotkania. Na terenie ZZH Maleniec w tym dniu została posadzona sadzonka potomka dębu „Bartek” – najbardziej znanego w Polsce drzewa i symbolu świętokrzyskiej przyrody. Spotkanie zakończył przygotowany przez panie z KGW słodki poczęstunek.

Wydarzenie to było hołdem złożonym nie tylko rtm. Witoldowi Pileckiemu ale także wszystkim niezłomnych bohaterom, którzy oddali życie za Ojczyznę spoczywającym w bezimiennych mogiłach, skazanych na zapomnienie przez komunistyczny reżim. Patronatem imprezę, której organizatorem był Starosta Konecki, objęli: Minister Obrony Narodowej, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej delegatura w Kielcach.

Opracowali: Agnieszka Krakowiak, Adam Kubka

Galeria - Pamięć o tych...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  13  14

15  16  17

18  19  20

21  22  24

25  26  27

28  29

fot. Adam Kubka

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich