loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

 RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Fundacja Polska Gospodyni w Maleńcu czyli „Spotkanie z Gospodynią”

Paweł Goraj - Administrator

W minioną sobotę w Zabytkowym Zakładzie zdjęcie do artykułu fundacja polska gospodyni na którym widać przedstawicielkę fundacji w towarzystwie starosty koneckiegoHutniczym w Maleńcu spotkały się przedstawicielki z 20 kół zrzeszonych w Powiatowej Radzie Kół Gospodyń Wiejskich, na zorganizowanym przez Fundację Polska Gospodyni, szkoleniu pn. „Spotkanie z Gospodynią”. Inicjatorami wydarzenia byli: przewodnicząca Powiatowej Rady KGW - Justyna Rupniewska oraz starosta konecki – Grzegorz Piec. O Fundacji Polska Gospodyni, której celem jest wszechstronna pomoc środowisku kobiet wiejskich oraz jego promocja, o programie i szczegółach szkolenia 60 osobowej grupie szkoleniowej, opowiedziała wiceprezes Fundacji – Alina Kuźmina.

 

„Spotkanie z Gospodynią” rozpoczęło ważny dla kobiet temat zdrowia, mięśni dna miednicy pt. „Inkontynencja - wstydliwy problem?, który poprowadziła fizjoterapeutka z Fundacji Aenon - Greta Skupińska. Przybliżyła kwestię osłabienia mięśni dna miednicy, co jest przyczyną wielu przykrych dolegliwości, m.in. nietrzymania moczu, namawiając na wczesne wizyty u lekarza, badania, a następnie na terapię pod okiem fizjoterapeuty, by zminimalizować objawy i wrócić do normalnego życia. Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Kielcach – Jacka Tosia, który opowiadał o działaniach promocyjnych i informacyjnych, mających na celu promowanie produktów rolnych i żywnościowych, metod ich produkcji, a także systemów jakości produktów rolnych i żywnościowych. Atrakcją na zakończenie spotkania był quiz wymagający konkretnej wiedzy z zakresu działalności KOWR. Chętnych do wzięcia udziału w konkursie nie brakowało. Ośrodek ufundował piękne upominki dla zwyciężczyń quizów, a fundacja wręczyła dodatkowo książki.

Na zaproszenie fundacji, na „Spotkanie z Gospodynią”, przyjechała Żaneta Kwaśniewska, konsultantka której zadaniem było pomóc kobietom odkryć własne piękno. Doświadczona ręka i oko specjalistki od makijażu sprawiły, że wszystkie uczestniczące w szkoleniu kobiety przekonały się, że nawet lekki makijaż potrafi poprawić wygląd i humor na cały dzień. Po warsztatach makijażu, odbyło się spotkanie z dr Luizą Napiórkowską, autorką popularnego bloga medycznego pt. „Okiem dr Luizy”, która zajmuje się prawidłowym odżywianiem dorosłych i dzieci. Omówienie podejścia do zdrowia człowieka, wyjaśnienie pierwotnych i wtórnych przyczyn wielu schorzeń u kobiet i mężczyzn oraz wpływu zmian hormonalnych, np. na zaburzenia snu okazały się bardzo interesujące dla uczestniczek spotkania. Namawiała aby panie dbały o siebie, pamiętały o sobie i każdego dnia robiły coś dla siebie.

Alina Kuźmina z FPG, opowiedziała o realizowanych z pomocą Funduszy Unijnych projektach, mających na celu promowanie regionu, zachowanie lokalnej tradycji, kultury i historii. Mówiła o sposobach i metodach korzystania z dofinansowania, których myślą przewodnią jest „najpierw pomysł-potem fundusze”. Miejmy nadzieję, że warsztat z pozyskiwania funduszy, nie tylko unijnych, może być początkiem wspaniałego rozwoju młodej jeszcze, ale już aktywnej Powiatowej Rady KGW w Końskich.

- Każde spotkanie jest inne, ale zawiera najważniejsze cztery moduły oraz pomysły - a jak wiemy one przychodzą same - czyli zdrowa, piękna i działająca gospodyni oraz warsztaty kulinarne. To jest to, na co czekają panie. Kiedy ma to sens? Właśnie wtedy, kiedy to nie panie przyjeżdżają do Warszawy, ale wówczas kiedy możemy gościć w ich lokalnym środowisku, rozmawiać bezpośrednio z nimi, mówić o tym co jest ważne, jak i co robić. Wówczas poznajemy się bliżej, zawiązujemy więzi, które pozwalają na dalsze działania w zakresie promocji i pomocy środowisku kobiet mieszkających na wsi - mówi wiceprezes FPG - Alina Kuźmina.

Zaskoczeniem dla uczestniczek spotkania była ekspresowa, bo 30 minutowa lekcja gry na instrumencie klawiszowym, którą zaproponowała Maria Porzucek ze Szkoły Muzycznej Yamaha w Opocznie. Sześć pań, w ciągu 30 minut opanowało podstawy zaproponowanej melodii i zagrało utwór, który zaśpiewali wszyscy uczestniczy spotkania.

W przerwach między blokami spotkania, organizowane były przerwy kawowe ze słodkim poczęstunkiem oraz dodającym sił do dalszego szkolenia, tradycyjne dania obiadowe m.in., bigos, krokiety, czy zupa grochowa, które przygotowały panie z poszczególnych kół. Całość szkolenia przebiegła w zachowaniu wszelkiej ostrożności i zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.

Opracował: Mariusz Słowiński

Galeria - Fundacja Polska Gospodyni...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

17  18  19

20  21  22

23  24  25

26  27  28

29  30

fot. Adam Kubka

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich