loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

 RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

40 lat Solidarności – spotkanie z historią najnowszą

Paweł Goraj - Administrator

W środę 1 lipca uroczyście zaprezentowano zdjęcie do artykułu 40 lat solidarności na którym widać wojewodę świętokrzyskiego przemawiającego do mikrofonuwystawę poświęconą 40 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. W tym dniu podobne ekspozycje zostały zaprezentowane w 17 miastach Polski, w tym również w Mielcu, gdzie 40 lat temu rozpoczął się strajk pracowników WSK-PZL. Wszystkie te prezentacje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 roku. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju.

 

Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: „TU rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. IPN otworzy, do tego czasu, prezentacje łącznie w 53 miejscach w całej Polsce. Przypomnijmy, że Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. W ten sposób 40 lat temu rozpoczął się wielki, pokojowy ruch, zrzeszający 10 milionów Polaków, który zmienił oblicze Europy i zakończył funkcjonowanie systemu jałtańskiego.

W koneckiej uroczystości uczestniczyli: Wicewojewoda Świętokrzyski - Rafał Nowak, Starosta Konecki - Grzegorz Piec, wicestarosta - Wiesław Skowron, członek zarządu - Jarosław Staciwa, władze miasta i gminy Końskie z burmistrzem - Krzysztofem Obratańskim, Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach - dr Dorota Koczwańska-Kalita, Przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" - Waldemar Bartosz i Helena Obara - reprezentująca powiatowe struktury związku, z grupą weteranów Solidarności z tamtych lat.

Mieszkańcy naszego miasta mogą oglądać wystawę edukacyjną poświęconą NSZZ „Solidarność” do dnia 20 lipca.

Opracował: Adam Kubka

Galeria - 40 lat Solidarności...

2  3  4

5  6  7

8  9

fot. Adam Kubka

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich