loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Konkurs o rotmistrzu Witoldzie Pileckim – Kochajcie Ojczystą Ziemię – Drugi zestaw pytań

Paweł Goraj - Administrator

zdjęcie Konkurs...  zdjęcie Konkurs...

6. W sierpniu 1939 r. por. Witold Pilecki został zmobilizowany do służby w Wojsku Polskim. Po wybuchu II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty Armii „Prusy”, a następnie w 41 Dywizji Piechoty na przedmościu rumuńskim. Po zakończeniu kampanii wrześniowej przedostał się do Warszawy, gdzie został jednym z organizatorów powołanej 9 listopada 1939 r. organizacji konspiracyjnej.

Pytanie: Jaką nazwę nosiła organizacja wojskowa, której Pilecki był współzałożycielem w 1939 roku?

zdjęcie Konkurs...

7. W 1940 r. władze niemieckie zaczęły organizować na ziemiach polskich obozy koncentracyjne. Aresztowania wśród żołnierzy Tajnej Armii Polskiej, osadzanie coraz większej liczby skazańców w obozie koncentracyjnym Auschwitz i rozszerzająca się jego zła sława wpłynęły na decyzję Witolda Pileckiego, by tam dobrowolnie się udać. Zamiar ten zrealizował 19 września 1940 r. podczas łapanki na Żoliborzu, skąd dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859.

Pytanie: Jakim imieniem i nazwiskiem posługiwał się Pilecki w Auschwitz?

zdjęcie Konkurs...

8. Wiosną 1943 r. rozpoczęły się aresztowania wśród najbliższych współpracowników „Tomasza Serafińskiego”. Gestapo miało coraz więcej danych o obozowej konspiracji. Władze Auschwitz zdecydowały się na przerzucenie „starych” polskich aresztantów do obozów na teren III Rzeszy. Gdy udało się uzyskać potwierdzenie tych decyzji, Witold Pilecki podjął plan ucieczki z Auschwitz. Dokonał tego wraz z dwoma więźniami: Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim.

Pytanie: Kiedy dokładnie miała miejsce ucieczka Witolda Pileckiego z Auschwitz?

 

zdjęcie Konkurs...  zdjęcie Konkurs...

9. Pilecki poszedł do obozu ochotniczo, żeby tam zorganizować konspirację wojskową i zdobyć wiarygodne dane o zbrodniach popełnianych przez Niemców. Po ucieczce z Auschwitz Pilecki opisał w raportach działalności polskiego ruchu oporu w Auschwitz. Obok raportów Karskiego, są pierwszym źródłem na temat Holokaustu na świecie oraz cennym świadectwem dokumentalnym.

Pytanie: Ile raportów napisał Pilecki w 1943 roku?

 

10. W 1944 r. coraz wyraźniej zdawano sobie sprawę, iż tereny kraju zostaną zajęte przez Armię Czerwoną, która dobrowolnie ich nie opuści. Wobec niebezpieczeństwa okupacji przez Sowietów, zaczęto przygotowania do możliwości pozostania w konspiracji przez dłuższy czas. Zaistniała więc potrzeba stworzenia nowej organizacji podziemnej o charakterze polityczno-wojskowym, która miałaby uodpornić społeczeństwo na komunistyczną propagandę, mobilizować siły ducha narodu oraz chronić osoby i instytucje konspiracyjne przed inwigilacją. Do utworzenia organizacji konspiracyjnej gen. Tadeusz Komorowski ps. ”Bór” skierował płk Augusta Emila Fieldorfa. Była to konspiracja w konspiracji. Do tej działalności oddelegowano też Witolda Pileckiego.

Pytanie: Jak nazywała się owa podziemna organizacja, w której działał Witold Pilecki od 1944 roku?