loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Konkurs o rotmistrzu Witoldzie Pileckim – Kochajcie Ojczystą Ziemię – Pierwszy zestaw pytań

Paweł Goraj - Administrator

1. Rodzina Pileckich pochodziła z okolic Nowogródczyzny. W wyniku represji za udział w powstaniu styczniowym, część ich majątku uległa konfiskacie, a młodzi Pileccy byli zmuszeni do szukania pracy na stanowiskach rządowych rosyjskiego imperium. Ojciec Witolda - Julian Pilecki po ukończeniu studiów w Instytucie Leśnym w Petersburgu, przyjął posadę leśnika na północy Rosji w Karelii. Po zawarciu związku małżeńskiego z Ludwiką Osiecimską urodziło się im pięcioro dzieci: Maria, Józef (zmarł w wieku 5 lat), Witold, Wanda i Jerzy. Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Od 1910 Ludwika Pilecka wraz z dziećmi zamieszkała w Wilnie, aby mogły zdobyć lepsze wykształcenie i nie ulec rusyfikacji.

Pytanie: Gdzie urodził się Witold Pilecki?

zdjęcie Konkurs

2, Jesienią 1918 roku, na wieść o wycofywaniu się Niemców z Wilna i zbliżaniu się wojsk bolszewickich, ochotnicy pod komendą gen. Władysława Wejtki, przystąpili do organizowania oddziałów samoobrony. W skład tych oddziałów weszła grupa starszych harcerzy, w której był Witold. Na wieść o polsko-bolszewickiej wojnie w lipcu 1920 roku wstąpił w szeregi wojska polskiego. W sierpniu 1920 roku walczył na przedmieściu Warszawy w szeregach 211 Ochotniczego Pułku Ułanów Nadniemeńskich, a później został skierowany do oddziałów gen. Lucjana Żeligowskiego.

Pytanie: Pod czyją komendą walczył Witold Pilecki w sierpniu 1920 roku? Prosimy podać nazwisko dowódcy 211 pułku ułanów.

 

3, Po wojnie polsko-bolszewickiej Witold Pilecki wrócił do Wilna, aby kontynuować naukę w gimnazjum. W maju 1921 roku złożył egzamin maturalny przed Komisją Egzaminacyjną dla Byłych Wojskowych. Po ukończeniu kursów podoficerskich ZBK, Pilecki został komendantem-instruktorem Oddziału ZBK w Nowem-Święcianach. Na przełomie 1921 i 1922 r. odbył 10-miesięczny kurs w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. W 1922 r. W. Pilecki rozpoczął studia, jednak brak środków utrzymania, ciężka choroba ojca Juliana i zadłużenie rodzinnego majątku, zmusiły go do rezygnacji z ambitnych planów studiowania.

Pytanie: Na jakim kierunku zaczął studia Pilecki w 1922?

zdjęcie Konkurs  zdjęcie Konkurs

4. We wrześniu 1926 r. Witold Pilecki został właścicielem majątku po rodzicach. Zaczął go modernizować i rozwijać, jednak swojej działalności nie zawęził do pracy w majątku i opieki nad rodziną. Jako obywatel ziemski działał na rzecz innych, starając się przyciągnąć do pracy społecznej swoich przyjaciół i sąsiadów. Założył kółko rolnicze i mleczarnię, której był prezesem. Zajmował się także opieką społeczną. Oprócz tych rozlicznych zajęć znajdował czas na działalność artystyczną; pisał wiersze i malował. Do dziś w kościele parafialnym w Krupie wiszą dwa obrazy pędzla Witolda Pileckiego.

Pytanie: Gdzie (w jakiej miejscowości) znajdował się majątek rodzinny Pileckich?

zdjęcie Konkurs  zdjęcie Konkurs

5. W 1929 r. Witold Pilecki poznał młodą nauczycielkę pochodzącą z Ostrowi Mazowieckiej. 7 kwietnia 1931 roku zawarli oni związek małżeński, a niedługo później urodziło im się dwoje dzieci: syn i córka.

Pytanie: Jak miała na imię żona Pileckiego?