loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

UWAGA! KONKURS „WIEDZĄ ZABIĆ WIRUSA”!

Paweł Goraj - Administrator

Drodzy Mieszkańcy Powiatu Koneckiego,zdjęcie GRZEGORZ PIEC-STAROSTA...

w obecnym czasie w ramach akcji #zostanwdomu, zapraszamy Was do udziału w konkursie  pn. „Wiedzą zabić wirusa”.  Chcemy zaproponowaną treścią wypełnić powyższe hasło. Liczymy, że zmagania i rywalizacja z zakresu wiedzy na temat naszej małej ojczyzny, pozwolą choć w części, stać się chwilą potrzebnego wytchnienia i pożyteczną rozrywką.

Poniżej przedstawiamy regulamin.Zapoznaj się i weź udział !

Przypominamy, że pierwszy zestaw pytań już w poniedziałek tj. 30 marca 2020 r.

Oczywiście w samo południe !

 

/-/Grzegorz Piec

STAROSTA KONECKI

Regulamin konkursu – (plik.pdf)

 

Pytania

30 marca 2020 r.

1. Powiaty, w tym konecki, jako jednostki samorządu terytorialnego, wróciły na administracyjną mapę Polski w 1998 roku.

Prosimy wymienić nazwy gmin, które wówczas znalazły się w granicach, utworzonego wtedy Powiatu Koneckiego?

 

mapa powiatu

2. W 1999 roku Rada Powiatu w Końskich, mocą uchwały przyjęła Herb Powiatu Koneckiego, pozytywnie zaopiniowany przez znaczące środowiska heraldyczne. Głównym wizerunkiem, który znalazł się w herbowej tarczy, stał się symbol urządzenia, które przez wiele wieków napędzało tutejszy przemysł, zwłaszcza wzdłuż rzeki Czarnej.

 Herb

Prosimy podać nazwę tego urządzenia?

 31 marca 2020 r.

3. Jesienią 1998 roku odbyły się wybory samorządowe, które wyłoniły na czteroletnią kadencję Radę Powiatu w Końskich. Już w listopadzie odbyła się uroczysta sesja, w trakcie której wybrani na radnych odebrali zaświadczenia i złożyli przysięgę.

 zdjęcie RADA POWIATU KONECKIEGO 1998-2002

Prosimy podać, ile osób liczyła ówczesna Rada Powiatu w Końskich?

4. Starostwo Powiatowe w Końskich rozpoczęło (po uprzednich pracach organizacyjnych) formalne i faktyczne urzędowanie dopiero od stycznia 1999 roku, czyli z początkiem nowego roku budżetowego. Jego lokalizację umieszczono w pomieszczeniach po rozwiązanym Urzędzie Rejonowym w Końskich.

 zdjęcie DAWNY BUDYNEK STAROSTWA POWIATOWEGO

 

Prosimy podać dokładne miejsce (nazwę ulicy i budynku), gdzie mieściła się wtedy siedziba Starostwa?

1 kwietnia 2020 r.

5. Pozostając przy tematyce związanej z Radą Powiatu w Końskich, dzielimy się z Państwem wiadomością, która pozwoli dotrzeć do właściwej odpowiedzi. Otóż, zaszczytny mandat radnego Rady Powiatu w Końskich, od 1998 roku, przez tylko jedną kadencję pełniły 53 osoby. Przez dwie kadencje w samorządzie zasiadało 23 radnych. Troje wybrańców mandat ten pełniło trzykrotnie. W trakcie czterech kadencji w ławach Radnych zasiadały trzy osoby. Aż przez pięć kadencji wyborcze obowiązki pełniło trzech radnych. Są nimi: Pasterczyk Kazimierz – (I, II, III, IV, V); Lasota Jarosław – (II, III, IV, V, VI) oraz Skowron Wiesław – (II, III, IV, V, VI). Jedynie dwojgu, ze wszystkich 87. którzy pełnili ten zaszczytny mandat, dane było zasiadać w ławach Radnych nieprzerwanie przez wszystkie sześć kadencji!

zdjęcie RADNI RADY POWIATU...

Prosimy podać, imię i nazwisko tychże dwojga Radnych Rady Powiatu w Końskich?

6. Dziś o Patronie naszej małej Ojczyzny! Kim był? Przypominamy, że to wieloletni proboszcz koneckiej parafii. W 1919 roku został posłem na Sejm Ustawodawczy odradzającej się Rzeczypospolitej. Jako ochotnik w wojnie z Rosją bolszewicką czynił posługę, pełniąc rolę kapelana wśród walczących żołnierzy. Po agresji Niemiec, zaangażował się szczególnie w niesienie pomocy pilnie potrzebującym. Podejrzany o udział w życiu konspiracyjnym, we wrześniu 1941 r., został aresztowany i wywieziony na bestialskie przesłuchania do Radomia. Nikogo nie wydał i otrzymał jedyny za to wyrok. 11 grudnia 1941 roku poniósł męczeńską śmierć w KL Auschwitz. W 1946 roku Wojciech Durek, z inicjatywy ks. Antoniego Ręczajskiego, wykonał płaskorzeźbę tego poległego kapłana, którą umieszczono na frontonie, przy wejściu głównym do świątyni. W 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósł Jego postać na ołtarze kościoła katolickiego, co zostało uwiecznione stosowną tablicą upamiętniającą. Od 2008 roku Błogosławiony Ksiądz jest patronem Powiatu Koneckiego. Nastąpiło wtedy uroczyste odsłonięcie pomnika.

zdjęcie PATRON POWIATU KONECKIEGO...

Prosimy wymienić imię i nazwisko naszego Patrona!

2 kwietnia 2020 r.

7. Wczoraj jedno z pytań dotyczyło patrona Powiatu Koneckiego – błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego, który formalnie czuwa nad nami wszystkimi. Zapytanie o Jego postać opatrzyliśmy fotografią pomnika usytuowanego przed siedzibą starostwa. W tym miejscu warto wspomnieć też o innej postaci. Świętego, którego kult na Ziemi Koneckiej rozwijał się od XVIII wieku. Jego figury – pomniki są rozsiane w wielu miejscach naszej małej Ojczyzny. Miał ów niepisany patron czuwać nad dobrą wodą, potrzebną do napędzania kół wodnych przy dawnych kuźnicach i młynach. Nawet jeden z wnuków kanclerza Jana Małachowskiego nosił takie imię. Popularność tego świętego największa jest w Czechach, Saksonii, ale także na Śląsku. Jak się okazuje, o czym mało kto wie, również u nas.

 zdjęcie KONKURS...

fot. konskie.org.pl

Prosimy zatem wymienić tegoż świętego?

8. W naszej pamięci, jako tutejsza społeczność, powinniśmy zachować postać przedwojennego Starosty Koneckiego, darzonego powszechnym uważaniem. Podczas hitlerowskiej okupacji, mimo czujnego nadzoru ze strony Niemców, zaangażował się w działalność konspiracyjną już jesienią 1939 roku. Jemu też przypisuję się sprawną organizację aprowizacyjną dla partyzanckich oddziałów Armii Krajowej podczas akcji „Burza”. Jesienią 1944 roku został aresztowany. Poniósł śmierć w siedzibie radomskiego Gestapo. Pochowany na Firleju w zbiorowej mogile.

zdjęcie KONKURS...

fot. konskie.org.pl

Prosimy podać imię i nazwisko tego bohaterskiego starosty?

3 kwietnia 2020 r.

9. Rzeka Czarna, która swoją malowniczą, krętą, wstęgą przecina naszą małą Ojczyznę, uznawana była w dawnej Rzeczypospolitej za najbardziej pracowitą rzekę! Wody Czarnej dawały przez wieki napęd na koła robocze licznych kuźnic żelaznych, czy też młynów, usytuowanych wzdłuż kilkudziesięciokilometrowego nurtu.

 zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...

Prosimy wymienić nazwy przynajmniej trzech miejscowości położonych nad rzeką Czarna w których jeszcze w XIX wieku działały koneckie kuźnice?

10. W naszym powiecie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni. Do tego miejsca każdego roku, w pierwszą sobotę września, odbywają się pielgrzymki. W 1999 roku została tam odprawiona polowa msza św. z udziałem ogromnej rzeszy wiernych. Podczas tej uroczystości prymas Polski kardynał Józef Glemp dokonał koronacji, słynącego z cudów Obrazu MB. Korony były uprzednio wyświęcone przez papieża Jana Pawła II.

 zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...

Prosimy podać nazwę miejscowości, gdzie znajduje się wspomniane sanktuarium?

6 kwietnia 2020 r.

11. Na mocy ukazu cara Aleksandra II z dnia 31 grudnia 1866 r. podzielono dotychczasową gubernię radomską na kielecką i radomską, a liczbę powiatów w guberni radomskiej zwiększono z czterech do siedmiu. Jednym z nich stał się Powiat Konecki, utworzony z południowej części byłego powiatu opoczyńskiego. Miał wtedy powierzchnię 1883 km2 i liczył w 1870 r. 78 250 mieszkańców.

Na jego terenie znalazło się pięć miast oraz 419 wsi i przysiółków. Został podzielony na kilkanaście gmin wiejskich, a gminom nadano przeważanie nazwy od ich siedzib: Bliżyn, Borkowice, Chlewiska, Czermno, Dobromierz, Grodzisko (z siedzibą w Radoszycach), Góry Mokre, Końskie, Duraczów (z siedzibą w Pomykowie), Miedzierza (z siedzibą w Królewcu, a potem w Smykowie), Niekłań (z siedzibą w Odrowążu), Pijanów (z siedzibą w Słupi), Przedbórz, Ruda Maleniecka, Skotniki, Szydłowiec i Stąporków. Podział taki praktycznie do 1938 r. nie uległ zmianie. Jedynie w 1905 r. utworzono gminę Kamienna.

zdjęcie KONKURS...

Prosimy wskazać, spośród wymienionych nazw gmin, które wówczas znalazły się w granicach Powiatu Koneckiego, nazwę tej gminy, która wtedy nie istniała i nie jest to zgodne z ówczesnym stanem faktycznym?

W związku z przedstawionym materiałem historycznym, kolejne pytanie otrzymuje brzmienie:

12. Pięć miejscowości, które były położone wówczas w Powiecie Koneckim, posiadało prawa miejskie? Do tychże osad należały: Przedbórz, Szydłowiec, Radoszyce, Gowarczów oraz? Prosimy podać nazwę piątego miasta?

 zdjęcie KONKURS...

 

7 kwietnia 2020 r.

13. W obecnych granicach Powiatu Koneckiego można wymienić takie miejscowości, które w swoich dziejach osadniczych posiadały prawa miejskie. Dziś prawa miejskie posiadają jedynie Końskie (data lokacji – 1748 r.), Stąporków (od 1967 r.) oraz Radoszyce (od czasów Kazimierza Wielkiego do 1869 r. i ponownie od 2018 r.). Trzeba wiedzieć też, że miejskie tradycje posiadały jeszcze: Odrowąż (1399 r. i ponownie 1611 r.) oraz Gowarczów (1430 – 1869). Jednak najstarszą lokacją miejską, wymienianą pod datą 1340 roku, szczyci się dziś miejscowość, która jest siedzibą gminy o takiej samej nazwie. Niestety skutki potopu szwedzkiego doprowadziły do znacznego upadku tej miejscowości. Mimo tego, miejskie tradycje poświadcza choćby układ urbanistyczny z dość rozległym rynkiem.

zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...

Prosimy podać nazwę tej miejscowości?

14. Wśród miejscowości Powiatu Koneckiego znajdziemy takie, których powstanie wiąże się z działalnością możnego rodu – właścicieli rozległych dóbr pod nazwą „Końskie Wielkie”. Poprzez nadawanie nazw miejscowościom od herbu, imion, czy też nazwiska współmałżonki, zamierzano w ten sposób uwiecznić postaci do niego należące. O znaczeniu i roli tegoż rodu niech świadczy fakt, iż w XVIII wieku głowa tej familii przez blisko 20 lat dzierżyła funkcję kanclerza wielkiego koronnego, tj. drugiej, po królu, osoby w ówczesnej Rzeczypospolitej. Z czterech synów, jeden też był kanclerzem, drugi marszałkiem Sejmu Wielkiego, zaś dwaj pozostali wojewodami - dożywotnimi senatorami. Nie dziwi zatem nadawanie nazw miejscowościom: Nałęczów, Janów, Jacentów, Antoninów, Karolinów, Gabrielnia, czy też Stadnicka Wola.

zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...

Prosimy wymienić nazwę tego możnego rodu?

8 kwietnia 2020 r.

15. Jak już Państwo wiecie, Czarna nosiła miano najbardziej pracowitej rzeki w dawnej Rzeczypospolitej. Dziś chcemy zapytać o kolejną pracowitą rzekę, która swoje źródła wywodzi z północno-wschodniego terenu dawnego Powiatu Koneckiego, tworząc w rejonie Fidoru prawdziwie dzikie ostępy. Jej wody też napędzały koła wodne, przy dość licznych fabrykach żelaznych, wzdłuż jej nurtu. Część z tych miejsc obecnie już nie istnieje, ale dla wielu były zaczątkiem procesu osadniczego w naszej małej Ojczyźnie. Żelazna produkcja odbywała się w Hucie Starej, Baczynie, Józefowie, Fidorze, Januchcie, Szczurku, Morzywole, wreszcie w Rudzie Białaczowskiej, gdzie do niedawna miejscowy młyn zasilało koło wodne. Wody tej rzeki, w jej dalszym nurcie, napędzały kolejne koła wodne, stanowiąc ostatecznie dopływ Pilicy.

 zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...

Prosimy podać nazwę tej pracowitej rzeki?

16. W Powiecie Koneckim znajduje się największy głaz narzutowy w regionie świętokrzyskim! Przywleczony przez lodowiec z rejonu Szwecji... nazywany czarcim kamieniem. Zalega od tysięcy lat na skraju jednej ze wsi w gminie Gowarczów. Jego wymiary to 6/3,5/2,5 metra, przy szacowanej wadze ok. 75 ton. Zdaniem znawców, mógł stanowić obiekt graniczny między Mazowszem, a państwem Wiślan - Małopolską, co mogą też potwierdzać wykopaliska archeologiczne w Końskich z 1925 roku.

zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...

Prosimy wymienić nazwę miejscowości, gdzie zalega ów największy głaz?

9 kwietnia 2020 r.

17. Jak już wiemy, wzdłuż rzeki Czarnej ulokowanych było wiele kuźnic żelaznych. W tym miejscu chcemy dodać, iż wody tej rzeki napędzały również urządzenia, innej szczególnej wytwórni. Nie żelazo tutaj przerabiano. Ową fabryczkę założył, w drugiej dekadzie XIX wieku, były generał napoleoński, dowódca słynnego 14. Pułku Kirasjerów - Stanisław Aleksander Małachowski, a do uruchomienia tego zakładu przyczynili się Szymon i Stanisław Jagodzińscy, rodem z Przysuchy. W najlepszym okresie pracowało tam 25. ludzi. Zatrudnieni tamże otrzymywali działki, na których budowali domy. Tak powstała Stadnicka Wola – nazwana na część Anny – małżonki ówczesnego senatora Królestwa Polskiego (do 1831 r.). Na początku XX w. wieś liczyła już 14 drewnianych osad, ulokowanych w pobliżu rzeki i zasiedlonych przez 131 mieszkańców. Tymczasem jeszcze w XIX wieku wytwórnia zaprzestała produkcji. W tej sytuacji miejscowa ludność utraciła znaczącą część dochodów. Wielu do pracy dochodziło do koneckich odlewni. Wieś zaczęła się wyludniać, również skutkiem I wojny światowej. Mimo, że wzrosła liczba domów do 19, to ilość mieszkańców spadła do 87 osób, jak podają źródła z 1921 r. Wobec takiego stanu rzeczy oraz wskutek próśb, hrabina Anna Tarnowska w 1930 roku zdecydowała przeznaczyć teren ze swojego majątku pod nowe miejsce dla wspomnianych osad. W ten sposób Stadnicka Wola znalazła się w Końskich, zachowując status wsi. Chyba to jedyny taki przypadek -przenosin wsi do miasta?!

Na dowód przedstawiamy mapę z 1850 r. oraz podobny teren ukazany w 1936 r. Warto przeanalizować!

zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...

Prosimy podać, co wytwarzał wspomniany zakład i jaką potoczną nazwę, od tej produkcji przyjęła Stadnicka Wola?

18. Wczoraj pytanie dotyczyło największego głazu narzutowego w regionie świętokrzyskim, który zalega od tysiącleci w Kamiennej Woli.

Dziś będzie o Głazach Pamięci! Te powstały nie tak znowu dawno. To pomniki wznoszone u schyłku PRL - u, wbrew ówczesnej władzy ludowej, dla upamiętnienia czynu zbrojnego Armii Krajowej na Ziemi Koneckiej. Miały uwiecznić walkę i akcje partyzanckie zwłaszcza II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich „Ponury”, którym do bohaterskiej śmierci 14 października 1943 r. dowodził ppor. cichociemny Waldemar Szwiec. Dodajmy, że pod Jego komendą służył cały konecki pluton. Jego postać, już w  1946 r., utrwalił Wojciech Durek w rzeźbie Pomnika Partyzantów. Ci, co przeżyli tamte czasy, po latach zaczęli wznosić owe Głazy Pamięci! Stoją takowe w Końskich – na Budowie, w Wąsoszu, Koczwarze, Rogowie, Smarkowie, Niekłaniu, w Wólce Plebańskiej.

zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...

zdjęcie KONKURS...  zdjęcie KONKURS...

Prosimy wymienić pseudonim wspomnianego ppor. cc W. Szwieca, którego wieczna kwatera znajduję na koneckim cmentarzu?

10 kwietnia 2020 r.

19. Marcowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Końskich, przypomniała historię tutejszej kolei i nieodłącznych budowli z nią związanych. Chodzi oczywiście o dworce, które wznoszono wzdłuż oddanej w 1885 roku drogi żelaznej z Bodzechowa do Koluszek. Obecny stan i wizerunek koneckiego dworca obiegł praktycznie wszystkie polskie media, po wspomnianych odwiedzinach głowy państwa. Chcemy zauważyć, że podobny wygląd posiada opuszczony dworzec w Stąporkowie. Został on wzniesiony w XIX wieku na terenie Nieborowa – osady fabrycznej, przynależnej wtedy do gminy niekłańskiej, w sąsiedztwie działającej wówczas huty żelaza. Tu przypomnimy, że w 1967 roku okoliczne osady: Sadykierz, Koprusa, Nieborów, Stąporków, Wołów oraz Miła, utworzyły wspólnie miejscowość na prawach miejskich, pod jedną nazwą – Stąporków. I tutaj rodzi się pytanie. Jaki szyld - nazwa pierwotnie widniała na wspomnianym dworcu?

zdjecie KONKURS...  zdjecie KONKURS...  zdjecie KONKURS...

Prosimy zatem podać, jaki napis – szyld umieszczony był na wymienionym budynku. Jaką nazwę posiadała onegdaj stacja kolejowa w Stąporkowie?

20. W 1946 roku z inicjatywy ks. Antoniego Ręczajskiego – proboszcza parafii św. Mikołaja i jednocześnie radnego miejskiego, wzniesiono w Końskich kilka okazałych pomników. W centrum miasta wyrósł monument poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Na placu po byłej cerkwi wystawiono Pomnik Wdzięczności. Na rozdrożu ulicy Zamkowej góruje Chrystus Miłosierny, a na cmentarzu Pomnik Partyzantów. Inne prace, jakie wtedy powstały z rąk i umysłu, znanego toruńskiego rzeźbiarza, który w owym czasie zamieszkiwał w Kielcach, to tympanon nad głównym wejściem do koneckiej kolegiaty – Chrystusowa Owczarnia oraz alegoryczna płaskorzeźba na budynku plebanii. Na zakończenie, ten uzdolniony artysta wykonał, na frontonie wspomnianej świątyni, płaskorzeźbę upamiętniającą ks. Kazimierza Sykulskiego, który poniósł męczeńską śmierć w KL Auschwitz.

zdjecie KONKURS...  zdjecie KONKURS...  zdjecie KONKURS...

zdjecie 7  zdjecie 8  zdjecie 9  zdjecie 10

Prosimy wymienić imię i nazwisko tego pracowitego rzeźbiarza, który w Końskich zostawił tyle śladów swojego talentu?

Przypominamy, że odpowiedzi wysyłamy drogą mailową pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Autorzy prawidłowych odpowiedzi zostaną sklasyfikowani według szybkości nadesłanych wiadomości.

To ostatni zestaw naszych pytań! Rozstrzygnięcie konkursu po świętach!

Dziękujemy Wszystkim za udział w tych zdalnych zmaganiach!