loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

POTENCJAŁ UKRYTY W ŻYWIOLE – PODIUM DLA KONECKIEGO MECHANIKA

Paweł Goraj - Administrator

Maszyny wiatrowe, to nie nowość ale przetwarzanie zdjęcie POTENCJAŁ UKRYTY W ŻYWIOLE...energii kinetycznej na energię mechaniczną. Stwarza to potężne możliwości dla wielu gospodarek na świecie i co najważniejsze, oszczędza środowisko naturalne człowieka. Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych jest pewnym wyzwaniem w tej dziedzinie dla młodych konstruktorów, w którym z licznymi sukcesami biorą udział również drużyny z Powiatu Koneckiego. Tegoroczny finał, rozegrany 14 grudnia 2019 roku w Piasecznie potwierdził wysoki poziom uczniów z naszego powiatu, co zaowocowało drugim miejscem drużyny z ZSP nr 1 w Końskich, w kategorii szkół ponadpodstawowych i pierwszym miejscem w kategorii szkół podstawowych, które wywalczyli uczniowie ze szkoły w Modliszewicach.

 

Uczniowie z „Mechanika” rywalizowali w grudniowym finale z 26 drużynami w swej kategorii, a w eliminacjach regionalnych startowało 210 drużyn.

„Już około 10 lat zajmuję się tą tematyką i muszę stwierdzić, że poziom rywalizacji jest coraz większy, a w czołówce jest coraz ciaśniej. Wykorzystując już pewne rozwiązania pracujemy, nad jakby się wydawało detalami, które  decydują o ostatecznym zwycięstwie. Kształt profili łopatek, właściwe łożyskowanie, to uczniom stwarza na dzień dzisiejszy największe trudności. Do turnieju przygotowujemy się już od września, spotykając się 2 razy w tygodniu poza lekcjami. Uczniowie, z którymi współpracuję poświęcają sporo wolnego czasu przy projektowaniu i budowie samej maszyny, która bierze udział w rywalizacji. Chciałbym podkreślić, że my jako pierwsi 4 lata temu stworzyliśmy turbinę dyfuzorową, gdzie dziś na pierwszych trzech miejscach są właśnie maszyny z takimi turbinami. W tym roku granicę 5 tysięcy obrotów przekroczyło 5 maszyn. Drugie miejsce naszych uczniów traktujemy jako kolejne wyzwanie i nobilitację do dalszej wytężonej pracy. Cieszę się, że ten rodzaj wiedzy ma zainteresowanie wśród naszej młodzieży” – podkreśla w rozmowie z nami opiekun i nauczyciel drużyny TM – 2 z ZSP nr 1 w Końskich – Sławomir Kołodziejczyk.

Drużyna z koneckiego „Mechanika” wystąpiła w składzie: Michał Piłat i Kacper Łyczek. Młodym konstruktorom i opiekunowi zespołu redakcja gratuluje i życzy kolejnych sukcesów.

Opracował: Paweł Kubiak

GALERIA - POTENCJAŁ UKRYTY W ŻYWIOLE...

2  3  4

5

fot. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 Końskie