loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

 RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

„ŻOŁNIERZ NIEZŁOMNY W WALCE O PAMIĘĆ” – UROCZYSTOŚĆ W TRAWNIKACH

Administrator

Już po raz 37. w Trawnikach, na skraju gminy Smyków, zdjęcie ŻOŁNIERZ NIEZŁOMNY...jak co roku w pierwszą sobotę września, pod pomnikiem wystawionym ku czci poległych w bitwie partyzantów z oddziału Antoniego Hedy „Szarego”, odbyła się patriotyczna uroczystość. Zgromadziła ona liczne grono mieszkańców sąsiadujących gmin Smyków i Mniów. Stawili się jak zwykle przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, w tym ze środowiska „Szaraków” z Bliżyna, Skarżyska, Starachowic.

 

W tej podniosłej uroczystości wzięli udział: Starosta Konecki Grzegorz Piec, władze Gminy Smyków - na czele z wójtem Jarosławem Pawelcem, Przewodniczącą Rady Gminy Smyków Danutą Jarek i zastępcą wójta Jerzym Dudą. Obecna też była formacja Drużyn Strzeleckich z Mniowa, a także strażacy z Przyłóg. Nie zabrakło delegacji harcerzy i uczniów wraz z opiekunami ze szkół podstawowych z Królewca, Miedzierzy oraz Zaborowic.

W pierwszej części uroczystości została odprawiona msza święta polowa, którą tradycyjnie celebrował ks. kapelan Zbigniew Kołton - proboszcz parafii  w Zaborowicach.

Następnie poszczególne delegacje złożyły wieńce i wiązanki, zapalono też znicze. W dalszej części historyk Marian Wikiera przedstawił wydarzenia sprzed 75. laty i okoliczności bitwy stoczonej 13 września 1944 roku pod Trawnikami przez II batalion 3 pułku piechoty Legionów AK. Przybliżył też postać legendarnego dowódcy – komendanta „Szarego”, żołnierza niezłomnego, także wiele lat po wojnie, w walce o pamięć narodową.

Z kolei Agnieszka Czarnecka – polonistka i poetka w ramach Narodowego Czytania przedstawiła fragment prozy Stefana Żeromskiego. W patriotycznej tematyce wystąpiła młodzież ze wszystkich wspomnianych szkół, prezentując wiersze i piosenki, które wzruszyły wszystkich, a szczególnie najstarszych uczestników uroczystości.

Całość uzupełniała wystawa historyczna Jana Krawczyka z Muzeum Ludowego w Adamowie.

Po zakończeniu części oficjalnej gospodynie z Trawnik zaprosiły wszystkich uczestników na ciepły posiłek. Tradycyjnie rozpalono ognisko, gdzie można było upiec kiełbaski i porozmawiać.

Opracował: Marian Wikiera

GALERIA - ŻOŁNIERZ NIEZŁOMNY...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

17  18  19  20

fot. Marian Wikiera

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich