loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

 RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

CIEKAWA OFERTA EDUKACYJNA ZZH W MALEŃCU

Administrator

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu oraz Stowarzyszenie zdjęcie ZZH MALENIEC„W Dolinie Czarnej” przygotowało ciekawą ofertę edukacyjną i zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach zakresie dawnych technologii w obszarze metalurgii, produkcji broni palnej i krawiectwa. Wymienione warsztaty będą realizowane w ramach projektu pn. „Rekonstrukcje dawnych technologii wytwórczych narzędziem społecznej aktywizacji i integracji” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność”, wdrażanej przez Lokalną Grupę Działania „U ŹRÓDEŁ” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

I tak w Maleńcu w zakresie metalurgii i kowalstwa 12 chętnych osób będzie poznawało tajniki kowalstwa artystycznego i użytkowego, staropolskich technologii obróbki żelaza (kucie, fryszowanie, walcowanie, pudlingowanie), dowie się o lokalnych tradycjach odlewniczych i ludwisarskich, będzie wykonywać elementy zdobnicze, kuć gwoździe, pozna też elementy galanterii żelaznej, płatnerstwa, konspiracyjnych technologii produkcji broni siecznej z okresu powstań narodowych (piki, kosy bojowe). To wszystko w czasie 60. godzin aktywnych zajęć.

Następny obszar, też dla 12. osób to rusznikarstwo i puszkarstwo, gdzie w treści również 60. godzinnych zajęć, będzie broń palna i jej historyczna ewolucja z uwzględnieniem ziem polskich, broń czarnoprochowa, staropolskie tradycje produkcji broni i amunicji, konspiracyjne wytwórstwo uzbrojenia na terenie Zagłębia Staropolskiego, budowa i montaż oraz obsługa historycznych replik broni palnej (armata czarnoprochowa, muszkiet/karabin).

Kolejna oferta dotyczy krawiectwa i czapnictwa -podobnie dla 12 osób przy 60. godzinach. W tym obszarze znajdzie się: moda i ubiór na przestrzeni dziejów z uwzględnieniem ziem polskich, materiały i narzędzia krawieckie, czapnicze, hafciarskie, nauka szycia i krawiectwa, rekonstrukcja staropolskich ubiorów codziennych.

W ramach wymienionych warsztatów ich uczestnicy nauczą się podstawowych technologii kowalskich i płatnerskich. Wykonają przedmioty użytkowe i elementy wyposażenia oddziałów powstańczych z okresu powstań narodowych. Oprawią kosy bojowe z okresu powstania styczniowego, złożą i zmontują czarnoprochową armatę i muszkiet/karabin. Nauczą się obsługi broni czarnoprochowej. Uszyją kostiumy historyczne, nabywając podstawowych umiejętności i wiedzy w zakresie krawiectwa, haftowania i czapnictwa.  Tym samym wspólnie spędzą twórczo czas, poznając się nawzajem. Zyskają unikalną wiedzę w zakresie dawnych tradycji wytwórczych, rzemieślniczych i patriotycznych Zagłębia Staropolskiego. Zdobyta podczas warsztatów wiedza i umiejętności oraz zakupione wyposażenie pozwolą na powołanie wspólnej grupy rekonstrukcyjnej, popularyzującej staropolskie tradycje konspiracyjnej produkcji broni i uzbrojenia na potrzeby walki niepodległościowej.

Do udziału w warsztatach zaprasza się osoby dorosłe, w tym młodzież szkolną, członków organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających na terenie gmin województwa łódzkiego powiatu opoczyńskiego (Białaczów, Paradyż, Żarnów), województwa świętokrzyskiego powiat koneckiego (Gowarczów, Końskie, Ruda Maleniecka, Smyków, Stąporków), powiatu skarżyskiego (Bliżyn).

Początek rekrutacji do udziału w tych szczególnych warsztatach rozpoczyna się 1 marca br.

Miejsce realizacji zajęć: Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu.

Więcej informacji na ten temat pod numerem telefonu - (41) 373 11 42, bądź poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Marian Wikiera

GALERIA - OFERTA EDUKACYJNA ...

2  3  4

5  6  7  8

9  10  11  12

fot. ZZH Maleniec