loga aloga bloga c

 RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

SAMORZĄDOWE SPOTKANIE NOWOROCZNE 2019

Administrator

Tradycyjnie, jak co roku władze samorządowe powiatu zdjęcie SPOTKANIE NOWOROCZNE 2019koneckiego zaprosiły do wspólnego spotkania samorządowców wszystkich gmin wchodzących w jego obszar terytorialny. Na Noworoczne Spotkanie przybyli także przedstawiciele samorządów z zaprzyjaźnionych powiatów, w tym również samorządowcy tworzący Porozumienie „Ziemi Odrowążów”. Spotkanie odbyło się 25 stycznia br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich, a w roli prowadzących wystąpili: Beata Jakubowska i Krzysztof Stachera.

 

Władze samorządu wojewódzkiego reprezentował marszałek – Andrzej Bętkowski. Wśród przybyłych na spotkanie obecny był również europoseł – Czesław Siekierski. Uroczystość rozpoczęto nietypowo, bo od uczczenia symboliczną minutą ciszy, tragicznej śmierci prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza. Wśród uczestników spotkania znaleźli się: starostowie, przewodniczący Rad, burmistrzowie i wójtowie, radni, samorządowcy różnego szczebla, dyrektorzy i kierownicy jednostek samorządowych, naukowcy, księża, przedsiębiorcy, sportowcy, ludzie sztuki i kultury oraz regionaliści.

„Życzę Państwu spełnienia wszelkich aspiracji zawodowych, osobistych, ale przede wszystkim tych samorządowych. Niech 2019 rok będzie takim stabilizatorem zarówno w powiecie koneckim, jak i poszczególnych gminach. „Szaleństwo” wyborcze już poza nami, teraz przystępujemy do ciężkiej, solidnej pracy” - mówił starosta konecki – Andrzej Marek Lenart.

„Przyłączając się do życzeń pana starosty, życzyłabym sobie tylko, żebyśmy się więcej uśmiechali, przez co nasze życie było by radośniejsze, ale i spokojniejsze” - podkreślała Dorota Duda – przewodnicząca Rady powiatu koneckiego.

Podsumowania minionego roku, również w wersji statystycznej przedstawił starosta konecki, który w swoim wystąpieniu przybliżył liczne zadania, realizowane w 2018 roku, nie pomijając, również tych przedsięwzięć, które nie udało się zrealizować, z różnych obiektywnych, nie całkiem zależnych od samorządu, przyczyn. Wśród wymienionych zagadnień znalazły się między innymi: sytuacja koneckiego szpitala, edukacji, infrastruktury drogowej i współpracy poszczególnych gmin powiatu w realizowanych inwestycjach w tym obszarze, działania termomodernizacyjne, promocyjne, czy te związane z infrastrukturą informatyczną. Szczegóły wystąpienia gospodarza powiatu koneckiego w w/w temacie przedstawiamy Państwu w poniższym odnośniku.

Sprawozdanie – (plik.pdf)

„Biorąc pod uwagę naszą dotychczasową współpracę dalej jestem optymistą. Jednocześnie chciałbym podkreślić ogromną rolę i udział we wzajemnej współpracy gmin tworzących nasz powiat” - zaznaczał Bogdan Soboń – wicestarosta konecki.

„Miałem tego nie mówić, ale widmo zgody krąży nad naszym powiatem” - puentował swoje wystąpienie w imieniu wójtów i burmistrzów oraz przewodniczących Rad – Marian Jankowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Radoszycach.

„To rok pełen wyzwań. Jest, to pierwsza kadencja trwająca 5 lat, gdzie wzmocnieniu uległy rolę radnych Rad gmin i powiatów. W przyszłym roku obchodzić będziemy szczególną rocznicę przypominającą nam pierwsze wybory samorządowe, odwołujące się do 1990 roku” - mówił podczas swojego wystąpienia burmistrz MiG w Końskich – Krzysztof Obratański.

„Bardzo podobały mi się wypowiedzi pani przewodniczącej i panów starostów, w których działanie dla dobra drugiego człowieka jest wartością nadrzędną. Osobiście jestem zwolennikiem rzymskiej maksymy ”Dobro powszechne za powszechną zgodą”. Dlatego też chciałbym zadeklarować tu z tego miejsca wolę współpracy ze wszystkimi samorządowcami, pamiętając jednocześnie, że samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie, to samorządy o tych samych prawach” - podkreślał marszałek województwa świętokrzyskiego – A. Bętkowski.  

Podczas spotkania postanowiono, w sposób szczególny podziękować panu Kazimierzowi Głowackiemu. Pan Kazimierz, jako honorowy dawca krwi dzielił się tym najcenniejszym darem z wieloma z nas, oddając w swej hojności i niezwykłej trosce o życie drugiego człowieka - 87 litrów i 90 miligramów, tego bezcennego pierwiastka. Niestety ze względu na wiek, mieszkaniec Stąporkowa musi odejść na zasłużony odpoczynek. Dlatego też, za tak zaszczytną i niezwykle filantropijną postawę postanowiono w sposób uroczysty podziękować bohaterowi powiatu podczas tegorocznego spotkania. „Pan Kazimierz jest chyba największym bohaterem powiatu, ale i województwa, bo podzielił się tym, co każdy ma najcenniejsze, darem życia, czyli krwią” - dziękowała podczas uroczystej gali burmistrz Stąporkowa – Dorota Łukomska, która jednocześnie zaapelowała o dalsze dzielenie się tym darem. Pani burmistrz przypomniała, że 10 lutego br. na terenie Stąporkowa organizowany jest koncert charytatywny dla Agaty Gros i wszelkie wsparcie dla tej wspaniałej osoby zmagającej się z przeciwnościami losu, w tym przede wszystkim krwią, jest ogromnie potrzebne i niezwykle mile widziane. Panu Kazimierzowi podziękowanie i gratulacje składali wspólnie: marszałek – Andrzej Bętkowski, burmistrz – Dorota Łukomska oraz przedstawiciel Zarządu PCK w Radoszycach – Krzysztof Garłowski.

W kolejnej części uroczystości organizatorzy postanowili zaprosić na scenę osoby, które swoimi działaniami, postawami i talentami w sposób szczególny przyczyniły się do promocji powiatu koneckiego. I tak wśród wyróżniony znaleźli się: Mikołaj Wróbel – filmowiec młodego pokolenia, którego talent zauważyła nawet „fabryka snów” w Hollywood; Maciej Dziuba – niezwykle utalentowany matematyk z licznymi zwycięstwami konkursów na szczeblu międzynarodowych i krajowych; Młodzieżowa Rada Miejska w Radoszycach, która działa od 2016 roku jako organ konsultacyjny w gminie; Paweł Wesołowski – uzdolniony informatyk, pasjonat nauk ścisłych i utalentowany muzyk; Kacper Łyczek i Michał Piłat – uzdolniony tandem, który zaowocował zwycięstwem w ubiegłorocznym, ogólnopolskim konkursie maszyn wiatrowych; Marek Kozerawski – samorządowiec, regionalista i działacz na rzecz utrwalania pamięci związanej z dziedzictwem kulturowym ziemi koneckiej; Elżbieta Musiał – poetka, eseistka, publicystka, krytyk literacki, autorka 13 tytułów książkowych; Monika Grzegorczyk – zwyciężczyni konkursu „Szycie na pokaz”; Żaneta Szlęzak i Kamil Szlęzak – utytułowani sportowcy, kulturyści, mistrzowie w kilku kategoriach, łącznie z powołaniem do kadry narodowej pana Kamila oraz Maciej Chłopek – dyrektor ZZH w Maleńcu, który w swej działalności wykazuje się szczególną dbałością w propagowaniu unikatowego zabytku dziedzictwa przemysłu, jakim jest bez wątpienia malenieckie muzeum. Gratulacje i wyróżnienia wręczali: starosta – Andrzej Marek Lenart, wicestarosta – Bogdan Soboń, przewodnicząca Rady – Dorota Duda oraz członek Zarządu – Damian Rozmus.

„Nigdy nie wyobrażałem sobie, że ziemia konecka, jest tak piękna i ciągle uważam, że jeszcze nie jest do końca odkryta. Ta wasza siła w budowaniu jedności jest ogromna, tego szczególnie gratuluję Państwu. Jednocześnie dziękuję za utrzymywanie kontaktów z tymi, którzy z tej ziemi wyszli, ta współpraca przynosi chlubę Państwa miejscowości, bo nie ma lepszej promocji, jak przez ludzi” - podkreślał Czesław Siekierski – eurodeputowany, który w swym wystąpieniu zwrócił również uwagę na powiązania i uzależnienia rynków gospodarek globalnych oraz prac nad budżetem unijnym na lata 2021 – 27.

„Samorządy w Polsce się udały, niech tak zostanie, niech one same się rządzą. My często nie zdajemy sobie sprawy jak, to co robimy jest gdzieś daleko znane i podziwiane. Wydaje mi się, że wyróżnikiem powiatu koneckiego od innych powiatów, są podjęte zadania, które nie wszyscy podejmują, mam tu na myśli tradycje, iwenty historyczne, bardzo dobrze, że tak na to patrzycie. Tworzycie coś, co należałoby nazwać „Skarbnicą Kultury Lokalnej”. Szkoda, że nie jesteście doceniani w takim zakresie jak powinniście być doceniani. Za zachowanie i dbanie o polską tradycję narodową serdecznie Państwu dziękuję w imieniu własnym i przyszłych pokoleń” - dziękował prof. dr hab. UJK w Kielcach – Artur Życki.

Gościom artystycznych uniesień dostarczały między innymi wokalistki: Ala Woldańska oraz Zuzanna Szlenk. Spotkanie zakończył koncert zespołu RiF pod batutą Romana Cieślaka.

Opracował: Paweł Kubiak

GALERIA - SPOTKANIE NOWOROCZNE 2019...

2  3  4

5  6  7  8

9  10  11

12  13  14  15

16  17  18

19  20  21  22

23  24  25  26

28  29  27

30

fot. Paweł Kubiak

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich