loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

STROFY DLA OJCZYZNY POPŁYNĘŁY ZE STĄPORKOWA

Paweł Goraj - Administrator

„Strofy dla Ojczyzny” – pod takim tytułem, 16 marca zdjęcie STROFY DLA OJCZYZNYw Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie odbyła się uroczystość o charakterze patriotycznym. Spotkanie zorganizowane zostało jako jedna z wielu inicjatyw w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W roku jubileuszowym szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Szkoła Młodych Patriotów, który polega na realizacji ośmiu zadań m.in.; konkursów czy konwersatorium. Wykonanie wszystkich zadań i uzyskanie określonej liczby punktów pozwoli szkole uzyskać Certyfikat Szkoły Młodych Patriotów. Celem projektu jest krzewienie wśród młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Koordynatorem jest pani Anna Misiowiec – opiekunka Samorządu Uczniowskiego.

 

Kolejnym projektem jest „Akademia Obywatelska 1918”. Polega on na realizacji wielu zadań o tematyce patriotycznej. Koordynatorem tego projektu jest pani Monika Grabusińska – opiekunka Samorządu Uczniowskiego. Organizatorem inicjatywy jest Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Patriotyczne spotkanie „Strofy dla Ojczyzny”, miało na celu ukazanie drogi do niepodległości naszego kraju, zwycięstw i klęsk, ale także losów poszczególnych postaci, tworzących historię. W recytowanej poezji i pieśniach patriotycznych odżyła wielka przeszłość naszego kraju.

Na spotkaniu „Strofy dla Ojczyzny” samorząd powiatowy reprezentowała pani Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu. Przybyli również przedstawiciele grupy literackiej z Doliny Czarnej: pani Łucja Piętowska, pan Tadeusz Lisicki, pan Stanisław Salata, pan Czesław Nowak oraz znani lokalni muzycy – pan Marek Werens oraz pan Sebastian Moczarski. Delegacje ze szkół: z Publicznego Gimnazjum z Niekłania Wielkiego z opiekunem panią Ewą Słoką, ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Stąporkowie z panią Marzanną Błońską, z Publicznego Gimnazjum w Stąporkowie z panią Mariolą Szocińską. W spotkaniu udział wzięli również nauczyciele i uczniowie z ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie. Wszystkich przybyłych gości serdecznie przywitała pani Hanna Rzepka – dyrektor szkoły.

W czasie uroczystości poeci zaprezentowali swoje wiersze patriotyczne. Oprawę muzyczną przygotowali: Natalia Boruń z SP nr 2 w Stąporkowie, pan Marek Werens (wykonał piosenki „Wiosna” oraz „Potrzebny pokój nam od zaraz”), pan Sebastian Moczarski (zaprezentował piosenki „Polskie kwiaty” oraz „Cześć i pamięć”). Uczniowie z ZSP w składzie: Kuba Kurp, Luiza Socha, Estera Kołodziej, Julia Pytel, Beata Momot, Wiktoria Surowiec, Natalia Żak, Julia Ołub wykonali pieśń „Krzyż i Orzeł”, natomiast pieśń „Ojczyzno ma” zaśpiewały uczennice: Beata Momot i Wiktoria Gonciarz.

Podczas spotkania odbył się konkurs recytatorski w czasie, którego uczniowie ze „Staszica” wykonali wiersze patriotyczne. Jest to również jedno z zadań przewidzianych w regulaminie projektu Szkoła Młodych Patriotów. Organizatorkami konkursu były nauczycielki języka polskiego: pani Dorota Kosierkiewicz i pani Marzena Maleszak. Do jury powołano przybyłych gości – poetów z Doliny Czarnej. W skład gremium oceniającego weszli więc: pan Stanisław Salata – przewodniczący, pan Tadeusz Lisicki i pan Czesław Nowak - członkowie.

Po wysłuchaniu dziewięciu prezentacji jury dokonało oceny: I miejsce zajęła Kamila Pytel z II LO, II miejsce zdobyła Julia Ołub z I LO, III miejsce trafiło do Patryka Szredera z II LO. Po konkursie recytatorskim wręczono nagrody książkowe i dyplomy za wszystkie szkolne konkursy, które zorganizowane były w ramach wymienionego wyżej projektu.

Za konkurs literacki na pracę pisemną na temat: Motyw „małe ojczyzny w literaturze” pani Katarzyna Rupniewska wraz z panią dyrektor Hanną Rzepką wręczyły nagrody i dyplomy dla: Anny Ksel – I miejsce, Jacka Michalskiego – II miejsce, Wiktorii Gonciarz – III miejsce. Uhonorowane również zostały laureatki konkursu na plakat pod hasłem: „100. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości” – Angelika Maślanka I miejsce, Wiktoria Szcześniak II miejsce, Beata Momot i Martyna Serek – III miejsce.

Za ogólnoszkolny konkurs wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm” pan Dariusz Młodawski wraz z panią dyrektor wręczyli nagrody i dyplomy dla Norberta Grabki – I miejsce, Anny Ksel – II miejsce, Beaty Momot – III miejsce.

Wśród konkursów realizowanych w ramach projektu był również konkurs na najładniejszą pieśń patriotyczną wykonaną przez uczniów z ZSP w Stąporkowie. Organizatorką była pani Anna Misiowiec. Nagrody i dyplomy wręczono podczas akademii z okazji 11 listopada. Zwycięską pieśń „Krzyż i Orzeł” młodzież pod kierunkiem ucznia Kuby Kurpia zaprezentowała podczas środowiskowej akademii w Domu Kultury w Stąporkowie. Warto podkreślić również, że pieśń „Krzyż i Orzeł” młodzież zaprezentowała podczas X Przeglądu Pieśni Patriotycznych w Skarżysku Kamiennej, gdzie zdobyła I miejsce.

Spotkanie patriotyczne „Strofy dla Ojczyzny” zorganizowały opiekunki Samorządu Uczniowskiego: pani Anna Misiowiec i pani Monika Grabusińska.

Z pewnością spotkanie skłoniło uczestników do refleksji, zaś polskie wiersze, pieśni i piosenki patriotyczne są, jak śpiewał w swojej piosence Marek Grechuta: kwiatem trzymanym w naszych rękach jak scheda pokoleń. Oby te wiersze i pieśni były dla młodzieży szansą na zakorzenienie się we własnej kulturze i historii, a także szansą na stworzenie nowego, współczesnego wymiaru patriotyzmu.

 

GALERIA - STROFY DLA OJCZYZNY ...

2  3  4

5  6  7

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich