loga aloga bloga c

             RODO - KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH   bip   logo termo   ankieta

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

W RYTMIE TANGA – SPOTKANIE Z MARZENĄ KĄDZIELĄ

Administrator

Pełna sala, nastrojowe światło oraz pełne artystycznychzdjęcie W RYTMIE TANGA... uniesień spotkanie taka atmosfera miała miejsce w Domu Kultury w Końskich na spotkaniu poświęconym opowieściom Marzeny Kądzieli, dziennikarki i podróżniczki, która tym razem zaprosiła nas w cudowną podróż z tangiem przez Argentynę. „To kobieta światowa, która dziś zabierze nas w podróż po Argentynie i przybliży nam trochę swojego świata” - tak o bohaterce wieczoru mówił Piotr Salata dyrektor DK w Końskich.

 

„Kiedyś w Polskim Radiu usłyszałam bardzo stare tango Carlosa Gardela i przypomniałam sobie o podróży do Buenos Aires. Karnawał jest chyba najlepszym czasem, abyśmy posłuchali tej wspaniałej muzyki. Mówiąc o Argentynie nie sposób nie powiedzieć o tangu. Skąd wzięło się tango i gdzie jest jego ojczyzna? Tango, to kompilacja różnych stylów muzycznych i kulturowych. Ojczyzną tego tańca jest bez wątpienia Buenos Aires, ale także Montevideo, stolica Urugwaju. Początek tanga określa się na lata 80 – te XIX wieku. Początkowo tańczyli go sami mężczyźni, ale gdy to się zmieniło, taniec ten nabrał niepowtarzalnych emocji. Sam taniec, to upust namiętności, jak również tęsknota za niespełnioną miłością i marzeniami” - podkreślała Marzena Kądziela.

Głośniej o tangu zrobiło się w Europie, dopiero w 1911 roku w Paryżu. Jako że była to twórczość wywodząca się z nizin społecznych, miała ona wielu zwolenników, co przeciwników. Tango śpiewane, natomiast wypromował Carlos Gardel, który w swoim repertuarze zgromadził 1500 tych utworów, stając się tym samym najbardziej znanym kompozytorem tego gatunku muzycznego. To postać do dziś uwielbiana i czczona nie tylko przez samych Argentyńczyków, ale miłośników tanga na całym świecie.

Podczas spotkania publiczność mogła usłyszeć tanga w wykonaniu Iwony Stępień – Baran oraz Kingi Kot. Równie emocjonujące wykonanie instrumentalne tang zaprezentowały nam, uczennica Ewa Gałwiaczek oraz nauczycielka Dominika Górlicka – Gorzałczyńska z Państwowej Szkoły Muzycznej w Końskich. Mylił by się ten, kto pomyślałby, że to koniec atrakcji, które przygotowała nam Marzena Kądziela. Na scenie Domu Kultury w Końskich zatańczyli tango Anna Pluta i Andrzej Zimoch. Tancerze pochodzą z Kielc a na co dzień zajmują się filozofią i prawem, co w absolutnie żaden sposób nie przeszkadza im w pasji, którą bez wątpienia, jest taniec. Tanecznym umiejętnościom towarzyszyła subtelna erotyka, która poprzez bezpośrednią bliskość, uwypuklała zarówno ekspresję i emocjonalność tancerzy.

„Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu zechcecie tańczyć tango” - puentowała bohaterka wieczoru, która dziękowała wszystkim którzy przybyli na spotkanie i pomogli w jego organizacji, w tym również zawsze życzliwemu i pomocnemu Romanowi Cieślakowi.

 

GALERIA - W RYTMIE TANGA ...

2  4  3

5  6  7

8  9  10

12  13  14

15  16  17

18  19  20

21  22  23

24  25  26

27  28  29

32  30  33

34  36  38

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich