loga aloga bloga c

                                             bip  logo termo   ankieta

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

DELEGACJA LITEWSKA ZAINTERESOWANA TERMOMODERNIZACYJNYMI INWESTYCJAMI POWIATU KONECKIEGO

Administrator

Termomodernizacja budynków będących w zasobach zdjęcie LITEWSKA DELEGACJA ...powiatu, tj.: Starostwa Powiatowego, II LO oraz ZSP Nr 1 – to inwestycja potężna nie tylko finansowo, ale też wyjątkowa pod względem zastosowanych rozwiązań. O efekty termomodernizacji oraz uwarunkowania techniczne dopytywała delegacja litewska, której przedstawiciele specjalizują się w zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze.

 

Termomodernizacja budynków o których mowa, to wyjątkowa inwestycja ciesząca się dużym zainteresowaniem środowisk branżowych nie tylko w Polsce, ale również zagranicznych.

Stąd też wizyta delegacji litewskiej, którą stanowili: Justinas Bucyn, Rolandas Marcinkevicius, Żaneta Maskaloviene z Katarzyną Rutkowską-Newan, przedstawicielką Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Gości podejmowali: Dorota Duda, członek Zarządu Powiatu, Szymon Biały, naczelnik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Mienia Powiatu, Barbara Panek, pełnomocnik starosty ds. inwestycji i zamówień publicznych, Mariola Gałka, główny specjalista oraz Roman Sulgostowski, inspektor w Wydziale IZPiMP.

Naczelnik Biały przedstawił prezentację multimedialną, obrazującą zmiany, jakie krok po kroku, zachodziły w obiektach objętych termomodernizacją.

Wiele pytań ze strony gości dotyczyło finansowania termomodernizacji oraz pozyskiwania środków zewnętrznych na ten cel. Zadawał je głównie Justinas Bucyn, zajmujący się finansami w sektorze publicznym, skupiający się głównie na efektywności energetycznej. Sam zajmuje się tworzeniem projektów. Stąd też przedstawiciele delegacji dopytywali o szczegóły inwestycji, o uwarunkowania prawne jej realizacji, ale też wskaźniki efektywności.

Jako że inwestycja została zakończona w kwietniu tego roku, trudno podpierać się realnymi liczbami. Sezon grzewczy, który będzie miał duże znaczenie w przeliczaniach wskaźników energetycznych po wykonanej termomodernizacji, dopiero się zaczyna. Póki co można opierać się na szacunkowych danych, które choć ostrożne, są imponujące dla możliwych oszczędności.

W spotkaniu uczestniczył również dr Ludomir Duda, audytor, termodynamik, absolwent UW oraz Ewa Podolska, redaktor opiniotwórczego Radia TOK FM.

Delegacja mogła również obejrzeć w praktyce zastosowane rozwiązania termomodernizacyjne w budynku starostwa. Potem goście przemieścili się do obu placówek oświatowych, gdzie zostali podjęci przez gospodarzy obiektów: Beatę Salatę, dyrektor II LO oraz Beatę Jakubowską, dyrektor ZSP Nr 1 w Końskich. To właśnie ostatni budynek przeszedł tzw. „głęboką termomodernizację” i to właśnie zastosowane w tym budynku rozwiązania termomodernizacyjne budziły największe zainteresowanie. Relację w wizyty będzie można również usłyszeć w programie edukacyjnym na antenie radia TOK FM.

 

GALERIA - LITEWSKA DELEGACJA ...

2  3  4

5  7  6

8  10  11

12  13  14

15  16

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich