loga aloga bloga c

                                             bip  logo termo   ankieta

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Z RODZINĄ NA PIERWSZYM PLANIE

Administrator

Dosłownie. Bowiem plan dotyczył przedstawienia na fotografiizdjęcie Z RODZINĄ ... rodziny jako podstawowej komórki społecznej, wartości, przestrzeni wspomagającej prawidłowy rozwój dziecka. Taki plan miała Aleksandra Pluta, nastolatka, uczennica II LO im. M. Sklodowskiej-Curie, która uczestniczy w projekcie „Szkoła liderów”. Celem projektu jest przygotowywanie młodych liderów do kreowania przestrzeni sprzyjających oddolnym inicjatywom, wzmagania inicjatywności i partycypacji obywatelskiej.

 

Aleksandra Prasał wzięła udział w projekcie dzięki wsparciu Agnieszki Woźniak, nauczycielki tejże szkoły. Uczennica II LO postanowiła zorganizować piknik rodzinny, który byłby zwieńczeniem dla konkursu fotograficznego pn.: „Rodzina w obiektywie”. Spośród prac konkursowych jury wyłoniło zwycięskie fotografie nadesłane przez: Barbarę Prasał, Małgorzatę Chrząszcz, Emilię Osóbkę. Zwycięskie rodziny zostały obdarowane nagrodami w postaci: jednodniowego karnetu dla całej rodziny na Pływalnię Miejską w Końskich, biletami do parku liniowego w Sielpi oraz do multikina. Z gwarantowanych atrakcji skorzystać mogą członkowie całej rodziny.

Oli, w przygotowaniu konkursu oraz pikniku pomagali wolontariusze: Klaudia Ślusarczyk, Marta Sroka, Grzegorz Bielecki, Mariusz Makuch, Paulina Kubik, Asia Szmit, Wiktoria Trzebinska, Piotr Malinowski, Julia Kasielska, Anna Kusztal, Magdalena Król, Patrycja Krawiecka, Nina Pergoł.

Dzięki liderce i wspomagających ją rówieśnikom, piknikowi rodzinnemu w II LO towarzyszyło wiele atrakcji i wiele nagród. Wszystko to dzięki nieodpłatnej pomocy i wsparciu osób i firm, które odpowiedziały na prośbę liderki Oli.

Wśród zaproszonych gości była Dorota Duda, członek Zarządu Powiatu, która objęła wydarzenie patronatem „Ziemi Odrowążów” - kierowanego przez siebie kwartalnika społeczno-kulturalnego. Oli towarzyszyła również mama oraz dyrektor szkoły Beata Jakubowska.

***

Anna Kobierska: Ola, to twoja pierwsza inicjatywa skierowana w otwartą przestrzeń, wychodząca poza szkołę, do lokalnej społeczności. Czego się nauczyłaś przez to działanie?

Aleksandra Pluta: Organizacja pierwszej tak dużej inicjatywy nauczyła mnie, że nie zawsze wszystko to, co się zaplanuje wychodzi. Zawsze trzeba mieć tzw. plan B i nie wolno się poddawać tylko walczyć do końca.

Kim jest dla Ciebie lider? Jakimi cechami powinien się legitymować?

Lider to dla mnie ktoś, kto nie tylko rozkazuje, ale również motywuje zespół i go inspiruje. Dzięki liderowi udaje się w pełni zrealizować zamierzony cel.

Jako lider inicjujesz, organizujesz, jesteś widoczna. Przez to bardziej znana, ale też narażona na ocenianie. Jak widzisz ten odcień bycia liderem...

Cenie sobie zdanie innych ludzi, ale uważam, że nie należy specjalnie przejmować się krytyką, tylko przyjąć ją z pokorą. Wiadomo to od dawna, że nikt nie lubi być krytykowany, wręcz przeciwnie – lubimy być wychwalani. Ale trochę krytyki nikomu nigdy nie zaszkodzi, mnie również.

W jaki sposób skupiłaś wokół siebie ludzi? Wolontariuszy?

Z szukaniu wolontariuszy nie miałam dużego problemu. Mam super klasę na którą mogę zawsze liczyć.

Ola, a kto jest dla Ciebie takim liderem-autorytetem?

Hmmm… Nie spodziewałam się takiego pytania…

Moim autorytetem jest moja mama. Mimo wielu problemów, które napotyka na drodze swojego życia, radzi sobie z nimi i ma czas dla nas-rodziny.

 

GALERIA - Z RODZINĄ NA ...

2  4  3

5  6  7

8  10  9

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich