loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

KUŹNICE KONECKIE 2016 - SIELPIA

Paweł Goraj - Administrator

„Kuj żelazo, póki gorące”, to zdjęcie KUŹNICE KONECKIE - SIELPIAhasło drugiego dnia tegorocznych Kuźnic Koneckich, które odbywały się na terenie Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. W programie imprezy zaplanowano zarówno koncerty, pokazy, jak i inscenizację historyczną. Jako pierwsza na sielpiańskiej scenie pojawiła się młodzież z Miejsko- Gminnego Domu Kultury w Końskich, prezentując swe umiejętności wokalne. Mogliśmy również obejrzeć występ młodych tancerek i tancerzy ze Studia Tańca „POINT”.

Podczas oficjalnej inauguracji Kuźnic Koneckich w Sielpi, Starosta Konecki - Bogdan Soboń zaprosił wszystkich przybyłych do udziału w imprezie, podkreślając fakt, że odbywa się ona już po raz siedemnasty.

„Jestem przekonany, że zaproponowany przez organizatorów program zachęci mieszkańców województwa świętokrzyskiego i turystów do aktywnego w nim uczestnictwa. Mam nadzieję, że Kuźnice Koneckie, jako jeden z najważniejszych elementów promocyjnych Powiatu będą w dalszym ciągu cieszyły się wielkim zainteresowaniem” - pisał w okolicznościowym przesłaniu Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas. List odczytała Agata Binkowska – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

„W imieniu Polski Walczącej – zamach na Fittinga”, tak brzmiał tytuł inscenizacji przygotowanej przez Stowarzyszenie Tradycji i Historii Oręża Polskiego i Unii Europejskiej „Rudy” z Komaszyc, któremu przewodniczy Adam Kwiel. Tegoroczny epizod skupiał się przede wszystkim na czasie niemieckiej okupacji, gdzie działał nazistowski starosta, Sturmbannführer - SS – Eduard Fitting. Ten bezwzględny, sadystyczny, niemiecki urzędnik administracji państwowej, wykazywał się szczególnym okrucieństwem w stosunku do ludności cywilnej. Katowanie, często na śmierć, za najmniejszy objaw braku posłuszeństwa, było codziennością, która nieustannie towarzyszyła mieszkańcom. Szczególnie narażona na nieprzychylność Fittinga była przede wszystkim okoliczna ludność, zamieszkująca wieś Modliszewice i konecką „Bawarię”. Niewolnicza praca i przymusowe kontrybucje płodów rolnych były ogromnym obciążeniem dla rodzin. „Zuchwale jeździł ulicami miasta. Gdzie stanął, tam na ludzi padała trwoga. Osiedlił się w majątku Tarnowskich w Modliszewicach. Miał zwyczaj każdego dnia o stałej porze wizytować swoje gospodarstwo rolne na wierzchowcu. Droga przebiegała przez kępę krzewów liściastych, zwanych Gawrońcem” - czytamy w reportażu na stronie konskie.org.pl. Akcje w Gawrońcu poprzedzały żmudne, niebezpieczne i wielomiesięczne działania wywiadowcze, w których udział brali zarówno żołnierze podziemia, jak i okoliczni mieszkańcy. Mieczysław Zasada ps. „Wrzos” Tadeusz Krajewski ps. „Grom”, oraz Romuald Jedynak ps. „Sęp”,  wykonujący wyrok na Niemcu, noc przed wykonaniem rozkazu spędzili na koneckiej ”Bawarii”, gdzie w bezpiecznym otoczeniu, u zaprzyjaźnionych ludzi przygotowywali się do akcji. Trzeba również podkreślić, że niebagatelne znaczenie w skutecznym wykonaniu zadania miał Stanisław Pietrzykowski ps. „Ludwik”, który był jednym z dwóch osobistych giserów Fittinga. Sturmbannführer - SS został zastrzelony dokładnie 29 maja 1944 roku. Inscenizacja zgromadziła liczną widownię, która z zaciekawieniem obserwowała przebieg zdarzeń. Na zakończenie wszyscy na stojąco minutą ciszy oddali hołd żołnierzom podziemia.

Oprócz występów scenicznych i inscenizacji historycznej, w Sielpi można było odwiedzić stoiska wystawców nie tylko z Końskich. Prezentowały się zarówno Gminy Powiatu Koneckiego, ale także instytucje, przedsiębiorstwa, stowarzyszenia, producenci i artyści. Wszyscy chętni mogli również skorzystać z możliwości i zostać – potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Kampania promocyjna – Zostań Dawcą Szpiku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odwiedzający Muzeum w Sielpi mogli skorzystać z bezpłatnego instruktarzu, jak udzielać pierwszej pomocy. Fachowe szkolenie przeprowadził Marcin Pytlos, który w tym roku został wyróżniony nagrodą – Kowala Losu.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Stowarzyszenia „Bielik”, które prezentowało sporty paralotniowe. „Jeśli przestrzega się zasad, procedur, to latanie na motoparalotni jest naprawdę bezpieczne. Nawet, jeśli silnik zgaśnie, to spokojnie lotem ślizgowym możemy wylądować” - podkreślał Karol Wiklak – wiceprezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Paralotniowego im. Wiesława Mogielskiego z Radoszyc. Podczas prezentacji można było również skorzystać ze specjalnej ramy, na której zamontowano fotel samochodowy z pasami bezpieczeństwa. Symulowana kolizja drogowa przy prędkości 10 km/h oddawała przybliżoną siłę zderzenia, co robiło niemałe wrażenie na testujących.

Dla smakoszy organizatorzy przygotowali ponad 700 porcji wojskowej grochówki, serwowanej tuż po inscenizacji historycznej.

W muzyczne klimaty wprowadzał nas zespół RiF. Lider grupy – Roman Cieślak z „Ferajną” zaprezentował zgromadzonej publiczności ciekawy repertuar wokalno – instrumentalny, między innymi piosenki z płyty „Na naszych dłoniach”.

Wielu emocji dostarczył zgromadzonej publiczności koncert finałowy w wykonaniu grupy – PAPA D z charyzmatycznym liderem Pawłem Stasiakiem. Podczas występu usłyszeliśmy takie przeboje jak: „Panorama Tatr”, „Kamikadze wróć”, „Pocztówka z wakacji”, „O- la – la”, „Czarny śnieg”. Pod sceną panowała niezwykle żywiołowa i gorąca atmosfera. Wszystkim zakochanym dedykowano utwór – „Nietykalni”. Zapytany o plany na przyszłość Paweł Stasiak nie wyklucza kolejnych odwiedzin naszego Powiatu, choć tym razem pewnie w celach rekreacyjno – turystycznych.

Opracował: Paweł Kubiak