loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

ODKRYWCZA NOC

Paweł Goraj - Administrator

Nie zawiódł się ten kto 16 maja br. wybrałzdjęcie NOC MUZEÓW Muzeum w Maleńcu jako obiekt do zwiedzania podczas corocznej ogólnopolskiej imprezy pod nazwą - Noc Muzeów. Na przybyłych gości organizatorzy przygotowali pokaźną dawkę atrakcji. W tajniki tajemnic Zakładu wprowadzał nas sam Maciej Chłopek – dyrektor ZZH w Maleńcu, który z detalami opowiadał o procesach produkcyjnych, jakie kiedyś odbywały się w Malenieckim Zakładzie. Sobotniemu spotkaniu towarzyszyły także spotkania i prelekcje ujawniające sekrety nauki i przyrody.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej”, które dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego mogło zapewnić zwiedzającym liczne dodatkowe atrakcje. Współorganizatorami wydarzenia byli: Uniwersytet Dziecięcy Jana Kochanowskiego w Kielcach, Europejska Fundacja Kosmiczna, oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Imprezie patronowali: Bogdan Soboń – starosta konecki, Leszek Kuca – wójt gminy Ruda Maleniecka, Politechnika Śląska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechnika Świętokrzyska, Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, Instytut Technologii Bezpieczeństwa „Moratex” w Łodzi.

„Myślę, że dzisiejsza Noc Odkrywców w Maleńcu dostarczy wiele miłych wrażeń i emocji, ze szczególnym uwzględnieniem naszych najmłodszych gości. Cieszę się z licznej frekwencji, dziękując jednocześnie, że na dzisiejszą noc wybraliście Państwo właśnie nasze Muzeum. Mam nadzieję, że nie zawiedziecie się Państwo i każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie” - mówił Bogdan Soboń – starosta konecki.

Po zapoznaniu się z procesem produkcyjnym jaki odbywał się w Malenieckim Zakładzie i jego szczegółowym przebiegiem, pod przewodnictwem dyrektora Muzeum publiczność przemieściła się do sali konferencyjnej Zakładu, gdzie na wszystkich czekała już bardzo ciekawa prezentacja, połączona z licznymi doświadczeniami, zatytułowana „Roślina – genialny wynalazek”. W tajniki materii wprowadzała nas Magdalena Kosacka, która już na samym początku prezentacji zaskarbiła sobie ogromna sympatię, szczególnie wśród najmłodszej części publiczności. Łukasz i Iwo – tegoroczni goście Malenieckiej Nocy zgłosili się na ochotnika i podczas eksperymentu chemicznego udowadniali nam o wszechobecność tlenku węgla, którego sami jesteśmy również wytwórcami chociażby podczas procesu oddychania. Widzieliśmy także jak z połączonego cukru pudru, sody, popiołu i denaturatu po podpaleniu wyrasta nam tzw. „czarny smok”, czyli lekki węgiel.

Instytut Bezpieczeństwa „Moratex” z Łodzi zaprezentował zgromadzonym gościom prezentację podczas, której można było zapoznać się z najnowocześniejszą na świecie kamizelką kuloodporną. Na prezentowanej wystawie były też hełmy, które można było przymierzyć, jak zrobił to Mikołaj Puzdran z Częstochowy. Jak podkreślali prowadzący spotkanie dr. inż. Marzena Fejdyś i dr. inż. Marcin Łandwijt dla danych pocisków projektowane są odpowiednie osłony.

Kolejną atrakcją okazał się łazik marsjański skonstruowany i zbudowany przez kadrę studentów i pracowników Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Fizyczne możliwości łazika prezentował nam Zespół konstrukcyjny z Politechniki. Szczególnie imponująco wyglądały możliwości manewrowe konstrukcji, której wyczyny obserwowali również z wielki zaciekawieniem dorośli.

Podczas spotkania organizatorzy zapewnili również możliwość podniesienia swoich umiejętności w niezwykle istotnej kwestii jaką jest udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. O tym, że warto, a nawet trzeba pomagać osobom poszkodowanym w różnych zdarzeniach przekonywał nas ratownik medyczny ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Kielcach i jednocześnie pracownik Wyższej Szkoły Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach – Jakub Kasiński. Pan Jakub w bardzo profesjonalny sposób objaśnił widzom podstawowe zasady i techniki pomocy przedmedycznej. Na zakończenie każdy z chętnych mógł na fantomach już w praktyce przećwiczyć techniki resuscytacyjne, co jak się okazało wcale nie musi być tak skomplikowaną czynnością.

„Czas odgrywa tu zasadniczą rolę. Wy jako świadkowie zdarzenia dajecie szansę na przeżycie osobie jeżeli tylko podejmiecie jakiekolwiek czynności” - podkreślał Jakub Kasiński – ratownik medyczny ze ŚCRM w Kielcach. Zagadki kosmosu w sobotni wieczór zdradzał nam Marcin Drabik – pracownik Zakładu Astrofizyki Instytutu Fizyki UJK w Kielcach, a na ciekawskich czekało mobilne planetarium. Prezentacją towarzyszył pokaz iluminacji świetlnych, któremu towarzyszyła elektroniczna oprawa muzyczna o którą zadbał DJ Eryk Kieszek. Na gości czekały też kiełbaski, które można było własnoręcznie upiec na przygotowanym ognisku.