loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

10 – lecie ZABYTKOWEGO ZAKŁADU HUTNICZEGO W MALEŃCU JAKO SAMORZĄDOWEJ JEDNOSTKI KULTURY

Paweł Goraj - Administrator

To już 10 lat upłynęło od momentu kiedy,zdjęcie 10 LAT ZZH to Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu został zakupiony przez Starostwo Powiatowe w Końskich. Dokładnie 8 września 2004 roku uchwałą Nr 15/37/2004 Rady Powiatu w Końskich, została podjęta decyzja o nabyciu Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. 25 października br. na uroczyste obchody tego wydarzenia na terenie Muzeum zorganizowano okolicznościową prelekcję historyczno – naukową odnoszącą się do 250 – letniej przeszłości tego wspaniałego zabytku, który przez wiele lat swojej działalności przeszedł zarówno czasy swojej świetności, jak i bliskiego upadku.

Wśród licznych gości obecnych w tym dniu nie zabrakło między innymi: Marka Gosa – posła na Sejm RP, Bogdana Sobonia – starosty koneckiego, Waldemara Komorowskiego – byłego przewodniczącego Rady powiatu w Końskich, Antoniego Szkurłata – byłego starosty koneckiego, wójtów, przewodniczących Rad, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, okolicznych mieszkańców oraz pracowników samorządowych z terenu powiatu. Wśród kadry naukowej znaleźli się między innymi: prof. Jerzy Pająk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który zaprezentował prelekcję pt. „Historia Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu i jego właścicieli w XIX wieku”, oraz prof. Marek Cieśla z Politechniki Śląskiej w Katowicach, który zaprezentował archiwalne materiały przedstawiające ratownicze działania szerokiej kadry studentów i wykładowców dotyczące wieloletniego wysiłku jaki został włożony w odbudowę w/w Zakładu. Tytuł wykładu zaprezentowany przez profesora brzmiał: „Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, który od zapomnienia uratowali studenci wraz z kadrą Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalu Politechniki Śląskiej w Katowicach – Historia Obozów Studenckich”.

„Państwa dzisiejsza obecność świadczy, że Maleniec ma swoich przyjaciół” - podkreślał obecny dyrektor Zakładu – Maciej Chłopek, witając przybyłych gości. „Cieszę się, że Państwo pamiętaliście i pozytywnie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie. Z okazji tego jubileuszu chciałbym podkreślić, że jesteśmy jedynym powiatem w kraju, który zdecydował się na wykupienie Muzeum. To właśnie na bazie tego Zabytkowego obiektu mogła powstać również Samorządowa Jednostka Kultury, z czego niezmiernie się cieszymy. Nasze działania od początku skierowane były na systemową i metodyczną rewitalizację Tego obiektu. Produkcja w tym Zakładzie oparta była na Kole Wodnym, co wówczas stanowiło o symbolu ludzkiego geniuszu. Trzeba wyraźnie podkreślić, że tak kompletny obiekt przemysłowy, to unikat w skali światowej. Bardzo dziękuję studentom i kadrze naukowej z Politechniki Śląskiej za heroiczny wysiłek jaki przez wiele lat wkładali w ratowanie tego przepięknego Zabytku. To w dużej mierze dzięki Ich staraniom ten Zakład nie popadł w kompletną ruinę” - podkreślał Bogdan Soboń – starosta konecki. „Ta decyzja o wykupieniu tego Zakładu przez ówczesny Zarząd Powiatu okazała się bardzo trafna. Środki przeznaczone na ten cel zostały efektywnie zagospodarowane” - mówił Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz Końskich. „To wyjątkowe Muzeum nie tylko dla Powiatu Koneckiego, ale również dla Polski, historii Europy. To wyjątkowe miejsce, dla ludzi którzy szukają korzeni, Maleniec zawsze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom gości i turystów. Cieszmy się, że mamy takie miejsce, bo jest ono naprawdę wyjątkowe” - podkreślał Marek Gos – poseł na Sejm RP. Wśród prezentowanych referatów zgromadzeni goście wysłuchali również prezentacji przygotowanej przez obecnego dyrektora ZZH w Maleńcu – dr Macieja Chłopka pt. „ Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Maleniec jako Centrum Lokalnego Przemysłu Terenowego lata 50 – te XX wieku”. „Był rok 1968 grupa studentów Wydziału Metalurgicznego Politechnik Śląskiej w Katowicach podczas jednej z jesiennych wycieczek szlakiem Starego Hutnictwa zawitała do Maleńca. Tu ujrzeli popadający w ruinę bardzo interesujący obiekt i obiecali sobie, że doprowadzą go do dawnej świetności...”. Tymi słowami zaczynał swoje wystąpienie prof. Marek Cieśla z Politechniki Śląskiej w Katowicach, który osobiście brał czynny udział w ratowaniu malenieckiego Zakładu. Prezentacji towarzyszyła bardzo bogata dokumentacja zdjęciowa ukazująca ówczesny stan Zakładu. 21 czerwca 1967 roku Zakład w Maleńcu uznany został za Zabytek Techniki i wpisany został do Rejestru Zabytków województwa kieleckiego pod pozycją 340.