II ŚWIĘTOKRZYSKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W SUDOKU – KIELCE 2008/2009 29.01.2009

W dniu 28 stycznia 2009 roku w budynku Starostwa Powiatowego w Końskich odbyły się powiatowe eliminacje świętokrzyskich szkół ponadgimnazjalnych w „Sudoku”. Mistrzostwa prowadzone są w trzech etapach: szkolnym, powiatowym i wojewódzkim pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Nadzór nad zmaganiami uczestników sprawowała wyłoniona wcześniej Komisja Konkursowa, która dbała również o przestrzeganie limitów czasowych, co w tego typu konkursach ma niebagatelne znaczenie. Eliminacje powiatowe organizowane pod opieką Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia toczyły się w kategorii indywidualnej i drużynowej. Wszystkich uczestników konkursu przywitał Bogdan Soboń – Wicestarosta, który w towarzystwie Wiesława Basiaka – członka Zarządu Powiatu oraz Z – cy Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia- Krzysztofa Stachery, oficjalnie dokonał otwarcia mistrzostw, życząc jednocześnie skupienia w rozwiązywaniu skomplikowanych zadań. Indywidualnie zwyciężyła Martyna Ksyta z I LO w Końskich, natomiast drużynowo zwycięzcami okazali się uczniowie ZSP w Stąporkowie (Katarzyna Zapała, Małgorzata Wiśniewska, Weronika Wiśniewska). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy, natomiast dla zwycięzców przygotowano puchary, które osobiście wręczał Andrzej Marek Lenart – Starosta Konecki. Zmagania pokazują nie tylko indywidualne zdolności poszczególnych uczniów, ale przede wszystkim uczą umiejętności współpracy zespołowej, która w dalszym etapie życia może okazać się wręcz niezbędna w planowaniu kariery zawodowej – powiedział Starosta Konecki.



PREZENTACJA POWIATU KONECKIEGO 28.01.2009

W dniu 23 stycznia 2009 roku w warszawskim hotelu „Gromada” odbyło się spotkanie noworoczne zorganizowane przez Powiat Konecki, w ścisłej współpracy z wszystkimi gminami powiatu. Spotkanie mogło się odbyć dzięki zaproszeniu jakie powiat otrzymał od Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Organizacja ta skupia przeszło 400 osób bardziej lub mniej związanych kulturowo, naukowo, gospodarczo ale przede wszystkim demograficznie z województwem świętokrzyskim i działa już od przeszło 20 lat. Na spotkaniu nie zabrakło osób ze świata polityki, kultury, nauki, sztuki czy biznesu. W śród gości można było odnaleźć senatorów: Adama Massalskiego, Michała Okłę, posłów: Przemysława Gosiewskiego, Marzenę Okłę - Drewnowicz, Waldemara Wronę, Mirosława Pawlaka, Artura Gieradę, Czesława Siekierskiego, rektor Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego w Kielcach - Renatę Renz, artystów: Katarzynę Gäertner, Artura Jaronia, wielu dyplomatów oraz samorządowców gminnych i powiatowych z terenu Powiatu Koneckiego. Wszystkich przybyłych gości z niebywałą dokładnością przywitał prezes WKPZK Stanisław Bartos, który serdecznie podziękował za obecność i możliwość podtrzymywania regionalnych więzi z województwem świętokrzyskim. W imieniu powiatu głos zabrali Helena Obara – Przewodnicząca Rady Powiatu oraz Andrzej Marek Lenart – Starosta Konecki, którzy dokonali prezentacji włodarzy gmin oraz podziękowali za zaproszenie i możliwość zaznaczenia obecności naszego powiatu we współczesnym życiu kulturalno – społecznym stolicy, przypominając równocześnie, że Powiat Konecki jest otwarty na propozycje inwestorów chcących nawiązać współpracę. Na wszystkich gości czekały wspaniałe potrawy regionalne, których degustacja przypominała o rodzinnych stronach i tradycjach kultywowanych na ziemi świętokrzyskiej. Takich pierogów, kugla, prazoków, zalewajki, regionalnych wędlin, chleba czy ciast próżno szukać w Warszawie, można było usłyszeć wśród osób smakujących tych rarytasów. To bardzo smaczne ale przede wszystkim zdrowe potrawy bazujące na naturalnych składnikach, wolne od chemicznych dodatków, których przecież pełno wokół naszego życia - mówili zachęcający do degustacji poszczególni włodarze gmin Konecczyzny. W części artystycznej można było podziwiać występy zespołu ludowego „Mały Dziebałtów” oraz obejrzeć wystawę rękodzieła ludowego wystawioną przez poszczególne gminy. Na spotkaniu można było również zobaczyć obszerną prezentację multimedialną, przygotowaną przez pracowników Starostwa, która ukazuje piękno i osiągnięcia gospodarczo – kulturalne Powiatu Koneckiego. Ten punkt programu szczególnie zaciekawił te osoby, które już od dłuższego czasu z różnych przyczyn nie mogły odwiedzić ziemi koneckiej, a dzięki prezentacji zapoznały się z ofertą kulturalno – gospodarczą powiatu i być może w przyszłości odwiedzą poszczególne zakątki Konecczyzny, do czego serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.



XXII SESJA RADY POWIATU 08.01.2009

Dnia 30 grudnia 2008 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Końskich odbyła się kolejna XXII sesja Rady Powiatu. Radni Powiatu Koneckiego rozpatrywali następujące projekty uchwał w sprawach :

Szczegółowe sprawozdanie z prac Zarządu Powiatu za okres od 30 października do 29 grudnia 2008 przedstawił Starosta Konecki – Andrzej Marek Lenart, który jednocześnie podziękował wszystkim radnym, głosującym za przyjęciem budżetu na rok 2009. Pod głosowanie poddany został wniosek jednego z radnych, w którym prosi on o rezygnację z mandatu. Wniosek przyjęto jednomyślnie. Kolejny punkt obrad dotyczył sprawy kredytu długoterminowego, który Powiat Konecki zaciągnie na lata 2009 - 2019, wyczerpujących informacji na ten temat udzielała Skarbnik Powiatu – Edyta Drążkiewicz. Zmiany w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego przedstawiał Sekretarz – Roman Struzik. Informacji z zakresu rynku pracy i skali bezrobocia na terenie Powiatu Koneckiego udzielał Dyr. Powiatowego Urzędu Pracy Władysław Pająk, który równocześnie pokusił się o krótką analizę odnoszącą się do sytuacji kryzysu światowego i jego wpływu na sytuację rynku pracy w naszym powiecie. Odpowiedzi na skargi wnoszone przez mieszkańców powiatu dotyczące pracy urzędników Starostwa Powiatowego przedstawiał Przewodniczący Komisji Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego Paweł Gręda.
Na zakończenie Przewodnicząca Rady Powiatu Helena Obara złożyła wszystkim obecnym życzenia noworoczne dziękując tym samym za kolejny rok wzajemnej współpracy w Radzie Powiatu.



"RODZINA W KRYZYSIE" - KONFERENCJA SZKOLENIOWA 07.01.2009

W dniu 29 grudnia 2008 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Końskich odbyła się konferencja szkoleniowo – informacyjna dotycząca tematyki zmian w systemie opieki nad dzieckiem i rodziną oraz przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w świetle nowych uwarunkowań prawnych. W spotkaniu udział wzięli: Marzena Bartosiewicz reprezentująca Departament Pomocy i Integracji Społecznej z Warszawy, Wiesław Basiak – Członek Zarządu Powiatu Koneckiego, Jadwiga Życka, Urszula Przygodzka reprezentujące dyrekcję PCPR - u w Końskich, przedstawiciele jednostek pomocy społecznej oraz instytucji współpracujących z nimi( policji, sądu, prokuratury, kuratorium, PCPR - u) z terenu Powiatu Koneckiego.
Głównym celem wspólnego spotkania było przede wszystkim przekazanie wiedzy o projektowanych aktach prawnych, a co za tym idzie zmianach w systemie opieki nad dzieckiem i rodziną oraz przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
W obecnej rzeczywistości jesteśmy bardzo często świadkami sytuacji patologiczno – konfliktowych, które dotykają wiele rodzin. Nie do końca można zgodzić się również ze stwierdzeniem, że jest to tylko zjawisko pedofilii, agresji, również w szkole, do której uczęszczają nasze dzieci, alkoholizm i narkomania, choć w przeważającej ilości przypadków te patologie są w czołówkach statystyk.
Szczególnie ożywioną dyskusję wywołał temat przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Obecnie funkcjonuje "Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie" z 2005 roku, która ma zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Dziś przyszedł czas na pewne poprawki i udogodnienia, które trzeba wprowadzić do tego aktu prawnego – powiedziała Marzena Bartosiewicz. Prace wielu środowisk społecznych zbliżają się ku finałowi jednakże cały czas chętnie weryfikuje się stanowiska poszczególnych przedstawicieli jednostek odpowiedzialnych za pomoc osobom dotkniętych przemocą rodzinną. W wyniku takich spotkań można zweryfikować propozycje zmian do ustawy z rzeczywistością prac określonych służb, co stanowi bardzo istotną analizę mogącą w przyszłości zwiększyć skuteczność zaproponowanych zmian.
Marzena Bartosiewicz szczególnie podkreślała jak często brakuje nici porozumienia w przekazywaniu sobie doświadczeń pomiędzy odpowiedzialnymi służbami. Często lekarz czy pedagog mogą jako pierwsi zauważyć niepokojące symptomy przemocy w rodzinie. To od ich "dalekowzroczności" może zależeć szybkie zdiagnozowanie problemu. Niestety w większości problem przemocy rodzinnej jest bardzo często bagatelizowany i marginalizowany, przez te środowiska społeczne, co nie pomaga pokrzywdzonym wyjść ze "ślepej uliczki" przemocy rodzinnej. W tej kwestii również obywatele tworzący daną społeczność mają okresloną misję do spełnienia. Jakże często mieszkając obok siebie nie interesujemy się tym co dzieje się u naszego sąsiada. Nawet jeśli dostrzegamy coś niepokojącego, to z reguły nie chcemy się wtrącać i zaprzątać sobie tym głowy. To skandaliczne i jakże nie chrześcijańskie podejście do problemu, tak mówi większość z nas, ale jeżeli problem dotyka już naszego najbliższego otoczenia tylko niewielu z nas potrafi zdobyć się na odwagę i w porę zareagować. Jako społeczeństwo nasza mentalność pozostawia wiele do życzenia, musimy w sobie odnaleźć hierarchię wartości pozwalającą widzieć nie tylko swoją rodzinę, ale również umieć spojrzeć obok, co oczywiście nie zawsze może przynieść sukces, ale może zmienić czyjeś cierpienie i pozwolić ujawnić prawdę.



SAMORZĄDOWCY KOLĘDUJĄ z TYGODNIKIEM KONECKIM 05.01.2009

(...) choć identyfikowani są z różnymi opcjami politycznymi dla nas zaśpiewali w jednym chórze. w ich wykonaniu usłyszymy pięć tradycyjnych polskich kolęd: "pójdźmy wszyscy do stajenki", "gdy się chrystus rodzi", "przybieżeli do betlejem", "dzisiaj w betlejem" i "anioł pasterzom mówił". nagrania zostały zrealizowane przez macieja lisowskiego w studiu domu kultury w końskich. każdy może pobrać kolędy w wykonaniu samorządowców i przekonać się jak, oni śpiewają!

fantazję nie tylko naszych szacownych wykonawców, ale i efekty pracy maćka lisowskiego, niesamowitego speca w tej dziedzinie, możecie państwo posłuchać na naszej stronie internetowej. posłuchać i pobrać. bo warto! ci ludzie pokazali swoją wewnętrzną, artystyczną, trochę osobistą stronę swojego codziennego ja. wielkie dzięki dla domu kultury, krzyśka kowalskiego, dyrektora, ukłony dla maćka lisowskiego za fachową robotę i podziękowania dla romana cieślaka, za wsparcie. a wszystkim wykonawcom za czas poświęcony na nagranie.(...) materiał opracowany za: www.konecki.tygodnik.net.pl

"pójdźmy wszyscy do stajenki"

"gdy się chrystus rodzi"

"przybieżeli do betlejem"

"dzisiaj w betlejem"

"Anioł pasterzom mówił"



SPOTKANIA OPŁATKOWE 05.01.2009

W STAROSTWIE POWIATOWYM...

Dnia 19 grudnia 2008 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Końskich odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem Wójtów i Burmistrzów Powiatu Koneckiego. W spotkaniu uczestniczyli Ks. Andrzej Zapart oraz ks. Witold Gładyś , którzy po odczytaniu Ewangelii wg św. Łukasza o narodzinach Zbawiciela oraz słowach Ks. Dziekana złożyli samorządowcom najserdeczniejsze życzenia świąteczno - noworoczne. W imieniu przedstawicieli Powiatu Koneckiego głos zabrali Starosta Konecki Andrzej Marek Lenart, który wraz z Przewodniczącą Rady Powiatu Heleną Obarą, podziękowali za wzajemną współpracę w mijającym roku oraz życzyli wszystkim mieszkańcom Powiatu Koneckiego wielu trafnych i udanych decyzji na płaszczyźnie zawodowej jak i osobistej. Niech cierpliwość towarzyszy Nam Wszystkim w wyborze najważniejszych decyzji życiowych, a rozsądek i zrozumienie pozwalają dostrzec to co słuszne i właściwe - kontynuował Starosta Konecki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem...


ORAZ W SZPITALU POWIATOWYM ŚW. ŁUKASZA

Dnia 23 grudnia 2008 roku w Zakładzie Opieki Zdrowotnej odbyło się spotkanie opłatkowe w którym uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Koneckiego na czele ze Starostą Koneckim Andrzejem Markiem Lenartem, Wicestarostą Bogdanem Soboniem, Przewodniczącą Rady Powiatu Heleną Obarą, członkiem Zarządu Wiesławem Basiakiem. W spotkaniu udział brali dyrektorzy placówki Wojciech Przybylski oraz Jerzy Grodzki wraz z przedstawicielami personelu medycznego w / w ZOZ - u. Spotkanie rozpoczęto wspólną modlitwą zainicjowaną przez Ks. Wiesława Kosełę - kapelana szpitala św. Łukasza. Następnie uczestnicy spotkania odśpiewali wspólnie kolędę "Bóg się rodzi" i w tej atmosferze złożyli sobie życzenia Błogosławieństwa Bożego oraz wzajemnej pomyślności i szczęścia w nadchodzącym 2009 Roku .