loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

GALERIA U STAROSTY ŚLADAMI RODZINY – MARII SKŁODOWSKIEJ – CURIE W ŚWIĘTOKRZYSKIEM - AKADEMIA GÓRNICZA W KIELCACH

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Końskich zdjęcia galeria u starostyodbył się kolejny wernisaż z cyklu Galeria U Starosty, który tym razem poświęcony został dwóm wybitnym osobowościom polskiej nauki, do których niewątpliwie należą Maria Skłodowska – Curie oraz Stanisław Staszic. Pierwsza część wystawy nosząca tytuł – „Śladami Rodziny Marii Skłodowskiej – Curie w Świętokrzyskiem”, odnosiła się do życia i twórczości naszej Noblistki, natomiast drugi człon wystawy zatytułowany – Akademia Górnicza w Kielcach, ukazywał w sposób dokumentalny drogę powstawania i rozwoju w/w uczelni w perspektywie czasu oraz niebagatelnego wkładu w jej rozwój Stanisława Staszica, jednego z głównych ideologów polskiego oświecenia i jednocześnie założyciela Akademii.

 

„ Obie postacie dzisiejszej wystawy są bez wątpienia dla nas wielką lekcją historii i pewnej tradycji związanej również z naszymi szkołami, placówkami czy choćby ulicami. Myślę, że mimo doby komputerów i internetu, to obraz i informacja pisana pewnie długo jeszcze przetrwają wśród nas” - mówił Bogdan Soboń – starosta. Kilka słów komentarza odnoszącego się do wystawy dodał również Wiesław Skowron – przewodniczący Rady Powiatu, który powiedział o Marii Skłodowskiej – Curie między innymi - „ To Wielka Postać, Wielka Polka, która wymaga zainteresowania”. „Dzisiejsze tematy wystawy łączy przede wszystkim jedna wspólna idea, którą jest oczywiście nauka. Pamiętajmy, że bohaterowie dzisiejszego wernisażu w sposób wysoce znaczący i wydatni przyczynili się do jej rozwoju nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Podkreślmy również, że jak do tej pory nikomu na świecie nie udało się zdobyć dwa razy nagrody Nobla, co daje nam dodatkowy powód do dumy. Jeśli chodzi o drugiego bohatera dzisiejszej wystawy Stanisława Staszica, to jest to osoba, która tworzyła podstawy szkolnictwa politechnicznego. Dzisiejszą wystawę łączy nauka i to nauka na najwyższym poziomie, która ściśle i z pozytywnym skutkiem ingerowała w życie społeczne i gospodarcze, przyczyniając się do tego by Polska jako kraj przestała się wlec w ogonie Europy. Na przykładzie przedstawianych dzisiaj postaci śmiało możemy stwierdzić, że Polacy bez większych trudności mogli znajdować się w czołówce naukowej globu” - mówił Emilian Niemiec organizator wernisażu. Zgromadzonym gościom chwile uprzyjemniał montaż słowny w wykonaniu młodzieży z II LO im. Marii Skłodowskiej – Curie pod opieką Pani Anny Niemiec.