loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

70 ROCZNICA ŚMIERCI PATRONA POWIATU KONECKIEGO BŁ. KS. KAZIMIERZA SYKULSKIEGO

11 grudnia 2011 roku w Kolegiacie Św. Mikołaja zdjęcie msza w rocznicęw Końskich o godz. 12.15 celebrowano uroczystą Mszę Św. w 70 rocznicę śmierci patrona Powiatu Koneckiego, który zginął jako męczennik II wojny światowej rozstrzelany w bloku 11 – 11 grudnia 1941 r. o godz. 15.18. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele koneckiego samorządu na czele ze starostą koneckim Bogdanem Soboniem, Przewodniczącym Rady Powiatu Wiesławem Skowronem, Danutą Leśniewicz Członkiem Zarządu Powiatu, Sekretarzem Powiatu Romanem Struzikiem, a także Radnymi Powiatowymi Robertem Plechem i Heleną Obara oraz wielu Konecczan. Mszę koncelebrowali: ks. prałat Andrzej Zapart oraz ks. infułat Bonifacy Miązek.

W homilii, którą wygłosił ks. prof. Bonifacy usłyszeliśmy krótki życiorys błogosławionego patrona naszej ziemi koneckiej. „Ks. Kazimierzu módl się za nami, abyśmy zawsze byli pewni Twego orędownictwa. Widzisz jak ciężkie czasy przyszły dla nas. Człowiek człowiekowi jest „wilkiem”, nie ma poszanowania dla pracy – wielu cierpi z powodu jej braku, a Krzyż Jezusa Chrystusa jest opluwany i wyszydzany. Prosimy Cię, abyś wspierał nas w walce z niesprawiedliwością, aby mieszkańcy Twej ziemi, której byłeś pasterzem mogli z radością zasiąść do stołu wigilijnego i wszelkie zło zostało zwyciężone dobrem i prawdą” – mówił ks. infułat. W nabożeństwie uczestniczyło wielu przedstawicieli koneckich placówek oświatowych, organizacji działających na terenie powiatu koneckiego, którzy swoją obecność zaznaczyli przyniesionymi sztandarami.

 

BŁOGOSŁAWIONY KSIĄDZ KAZIMIERZ SYKULSKI ( 1882-1941)

Ks. Kazimierz Sykulski urodził się 29 grudnia 1882 roku w Końskich. W latach 1896-1899 uczęszcza do Sandomierskiego Męskiego Progimnazjum. Po ukończeniu gimnazjum wstępuje do Seminarium Duchownego w Sandomierzu, gdzie przyjmuje święcenia kapłańskie z rąk bpa Zwierowicza w 1905 roku. Następnie zostaje skierowany na placówki duszpasterskie kolejno do Radoszyc oraz Wierzbicy. W 1908 roku rozpoczyna studia w Cesarskiej Rzymskokatolickiej Akademii w Petersburgu. 1 września 1911 roku kończy studia z dyplomem kandydata św. teologii. W latach 1914-1917 organizuje oraz kieruje Komitetem Obywatelskim w Kamiennej, jak również przewodniczy sekcji szkolnej i dobroczynności tegoż komitetu. 26 stycznia 1919 Ks. Kazimierz Sykulski zostaje wybrany na posła Sejmu Ustawodawczego, gdzie pracuje w czterech komisjach sejmowych. W 1920 roku uczestniczy w wojnie bolszewickiej jako kapelan wojska polskiego. Rok później organizuje I Zjazd Delegatów Stowarzyszeń Młodzieży Polskiej Diecezji Sandomierskiej w Radomiu.

Rok 1929 to czas powrotu do rodzinnego miasta, gdzie zostaje mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja oraz dziekanem dekanatu koneckiego. W 1933 roku Bp Włodzimierz Jasiński mianuje Ks. Sykulskiego sędzią prosynodalnym Sądu Biskupiego. Ks. Kazimierz Sykulski w 1938 roku otrzymuje Złoty Krzyż Zasługi. W czasie od września do listopada 1939 zostaje dwukrotnie aresztowany przez gestapo. W latach 1939-1940 organizuje Komitet Pomocy Ofiarom Wojny, Stacje Opieki nad Matką i Dzieckiem oraz darmowe kuchnie. W roku 1941 zostaje aresztowany i przewieziony do więzienia gestapo w Radomiu, a następnie umieszczony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu ( nr obozowy 21962). Ks. Kazimierz Sykulski ginie śmiercią męczeńską 11 grudnia 1941 roku o godz. 15.18 rozstrzelany na bloku 11 w Auschwitz – Birkenau. 13 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II zalicza Ks. Sykulskiego do grona błogosławionych 108 męczenników II wojny światowej.