loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

O REFORMIE SYSTEMU EDUKACJI

Paweł Goraj - Administrator

30 listopada 2016 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego zdjęcie REFORMA EDUKACYJNAw Końskich odbyło się spotkanie z wicewojewodą świętokrzyskim – Andrzejem Bętkowskim i świętokrzyskim kuratorem oświaty - Kazimierzem Mądzikiem, mające na celu przybliżenie reformy systemu edukacyjnego na poziomie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W spotkaniu uczestniczyli: starostwie, burmistrzowie, wójtowie, samorządowcy, a także przedstawiciele organów prowadzących szkoły. Władze samorządu powiatowego reprezentowali: Andrzej Marek Lenart – wicestarosta, Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu oraz Marian Król – przewodniczący Rady Powiatu.

„Reforma w kształcie, którym proponuje rząd nie zrodziła się w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Są to propozycje wychodzące naprzeciw sytuacji na obecnym rynku edukacyjnym. Skutkiem tych działań jest zarówno niż demograficzny, jak i niezrealizowane plany reformy z 1999 roku” - mówił Andrzej Bętkowski – wicewojewoda świętokrzyski.

Samorządy mają czas do 31 marca 2017 roku, aby podjąć stosowne uchwały o dostosowaniu sieci szkół do nowego systemu szkolnego. Od 1 września 2017 roku następuje wdrożenie reformy w szkołach. Jak zaznaczano, reforma z 1999 roku przewidywała pierwotnie liczę gimnazjów na poziomie około 3500, a ostatecznie powstało ich 7500 przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby dzieci. Jednostki te działają niejednokrotnie wspólnie ze szkołami podstawowymi, a nawet przedszkolami, co również nie pozostaje bez znaczenia we wdrażaniu nowej reformy systemu.

„Rzeczą bardzo ważną w nowym prawie oświatowym będzie brak możliwości przez nauczyciela podjęcia pracy w innej szkole bez zgody dyrektora macierzystej placówki. System zmieniamy ze względu na słabe efekty kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych, na co przede wszystkim narzekali rektorzy wyższych uczelni. Chcemy również powrócić do wydłużenia okresu kształcenia w jednej szkole” - o tych i wielu innych kwestiach mówił świętokrzyski kurator oświaty – Kazimierz Mądzik.

Egzamin szóstoklasisty zastąpi egzamin ośmioklasisty, który będzie jedynie jednym z kryteriów rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. W nowej reformie szkoły zawodowe stopniowo zastąpią szkoły branżowe I i II stopnia, gdzie zakłada się kształcenie dualne, czyli przejęcie części kształcenia praktycznego przez pracodawców. W kwestii nowej reformy edukacji i pytań z nią związanych są dostępne numery telefonów w świętokrzyskim kuratorium oświaty: 41 342 15 36 lub 41 342 18 49. Od 1 września 2019 roku rozpocznie kształcenie 5 - letnie technikum dla młodzieży, natomiast od 1 września 2020 roku rozpocznie działalność branżowa szkoła II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia.

 

GALERIA - REFORMA EDUKACYJNA ...

DSCN9462  P1060240  DSCN9522

DSCN9472  DSCN9473  DSCN9479

DSCN9483  DSCN9485  DSCN9488

DSCN9496  DSCN9502  DSCN9468

DSCN9524  DSCN9587  P1060235

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich